• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Macaristan Ülke Bilgisi, Büyülü şehir Budapeşte !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMacaristan
BaşkentBudapeşte
CumhurbaşkanıJános Áder
BaşbakanViktor Orbán
Resmi DillerMacarca
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü131,957 km²
Nüfus9,773 milyon (2019)
Para BirimiForint (HUF)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+36
İnternet.hu, .eu

Macaristan Ülke Bilgisi, Macaristan gezi rehberi ve Macaristan vize işlemleri ...

Macaristan ülke bilgisi; Macaristan (Macarca: Magyarország, Orta Avrupa'da Karpatlarda kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan'dır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan, OECD, NATO, AB, Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir. Ülkedeki resmi dil, Fin-Ugor dillerinden olan ve Avrupa Birliği'nin 24 resmi dilinden biri olan Macarcadır. Bu bağlamda Macarca, Avrupa Birliği'nde Fince, Estonca ve Maltaca ile beraber Hint-Avrupa dillerinden olmayan dört dilden biridir.

Önceki on yılda Macaristan dünyanın onuncu dinamik ekonomisi olarak gösterildiği gibi, dünyanın on beş turistik merkezinden biridir. Aynı şekilde başkent Budapeşte, dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak gösterilmektedir. Ülkedeki Hévíz Gölü, dünyanın en büyük ikinci termal gölüdür. Yine Balaton Gölü, Orta Avrupa'daki en büyük göldür. Son olarak Hortobágy, Avrupa'nın en geniş otlağıdır.

İhracat odaklı bir ekonomiye sahip olan Macaristan, uluslararası ekonomik konjonktürün yarattığı risklere açıktır. Dış ticaretinin büyük bir bölümünü AB ülkeleriyle yapan ülke, Avro’ya geçiş için gerekli hazırlıkları da sürdürmektedir. Temel ürün gruplarına göre dış ticaretinin dağılımında, makineler, elektronik eşyalar ve nakliye araçları ülkenin ithalat ve ihracatında ana sektörler olarak öne çıkmaktadır. İthalatın yaklaşık % 50’sini, ihracatın ise % 60’ını bu üç sektör gerçekleştirmektedir.

Macaristan ülke ; Macaristan schengen vizesi için seyahat amacınıza göre farklı belgeler istenmektedir. Macaristan'a seyahat etmek için seyahat amacınıza uygun olan evraklar ile başvurmanız, doğru prosedürü izlemeniz, vize işlemlerinizin olumlu ve zamanında sonuçlanması adına çok önemlidir. Kolay vize sayfamızda; vize tiplerinden, seyahat amacınıza uygun olan hakkında detaylı bilgi sahibi olup, uygun başvuru için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Budapeşte, etkileyici sokakları, termal hamamları, ferah park ve bahçeleri, ünlü adaları, simgeye dönüşmüş köprüleri, mimarisi ve müzeleriyle görülesi bir şehir. “Tuna’nın İncisi”, “Doğu’nun Paris’i” gibi isimlerle anılan Budapeşte, merkezinden dolaşarak geçen Danube ile Avrupa’nın en muhteşem görüntülerine sahip. Danube Nehrinin ikiye ayırdığı ve üç ayrı şehrin birleşiminden meydana gelen, ziyaretçilerini sürprizlerle şaşırtan bir ülke.

İki ülkenin uluslararası kuruluşlar nezdinde sağladıkları işbirliği düzeyi de memnuniyet verici bir noktaya gelmiştir. Ülkelerimiz çok taraflı forumlarda genellikle ortak hareket etmekte, başta adaylıklar konusu olmak üzere her alanda yapıcı bir işbirliği sergilemektedir. Türkiye, AB ülkeleri ayrı ayrı ele alındığında, Macaristan'ın toplam ihracat ve ithalatında 17. ve 26. sıralarda, AB ülkeleri tek bir bölge olarak kabul edildiğinde ise 5. ve 10. sıralarda yer almaktadır.

Macaristan ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Macaristan ülke bilgisi danışmanınız.