• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Madagaskar Ülke Bilgisi, Seyahatten önce keşfedin

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMadagaskar Cumhuriyeti
BaşkentAntananarivo
BaşkanAndry Rajoelina
BaşbakanChristian Ntsay
Resmi DillerMalgaşça, Fransızca
Yönetim ŞekliDemokratik Cumhuriyet
Yüzölçümü587.295 km²
Nüfus26,26 milyon (2018)
Para BirimiAriary (MGA)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+261
İnternet.mg

Madagaskar ülke bilgisi, Madagaskar gezi rehberi ve vize işlemleri

Madagaskar ülke bilgisi; Madagaskar ya da resmî adıyla Madagaskar Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde Hint Okyanusu'nun batı kısmında yer almaktadır. Mozambik Kanalı ülkeyi Afrika ana kıtası ile birbirinden ayırmaktadır. Madagaskar adası, dünyanın dördüncü büyük adası konumundadır. Ülke ada ülkesi olması nedeniyle sınır komşusu bulunmamakta olup, en yakın anakara ülkesi adanın batısında yer alan Mozambik'tir. Bunun haricinde komşu ada ülkeler ise kuzeybatıda Komor Adaları ve Fransa denizaşırı bölgesi Mayotte, doğuda Mauritius ile yine Fransa denizaşırı bölgesi olan Réunion adalarıdır. Ülkenin başkenti Antananarivo'dur.

Ülke ismi olan Madagaskar herhangi bir yerel dilden ortaya çıkmış bir isim konumunda değildir. Marco Polo anılarında dolaylı yollardan bilgi edindiği ve Afrika'da tarifsiz zenginliğe sahip bir ada olarak tanımladığı adadan karışıklık sonucu Somali'de bulunan Mogadişu şehrinin isminin farklı bir formu olan Madageiscar olarak bahsetmiş, bu isimde daha sonraları orta çağ Avrupa'sında karşılık bularak sık bir şekilde kullanılmıştır. Her ne kadar Portekizli kâşif Diogo Dias 1500 yılında Aziz Laurentius kutlamalarına denk gelen gün adaya çıkan ilk Avrupalı olarak adanın ismini São Lourenço olarak değiştirmiş olsa da, Polo tarafından kullanılan isim daha fazla benimsenerek rönesans dönemi haritalarında kullanılmıştır.

Madagaskar, özellikle yaz dönemleri için uygun bir tatil bölgesidir. Burada tatil yapmak isteyenlerin aklına ise ilk olarak Madagaskar'a seyahat etmek için vize gerekli mi, Madagaskar vize politikası nedir soruları gelmektedir. Dolayısıyla, Madagaskar’a turistik vize alarak gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Madagaskar vizesi şartlarının bilinmesi gerekmektedir. Bu noktada, Madagaskar vizesi ile ilgili sık sorulan sorular sayfamızda yer alan sayfamızı inceleyiniz.

Madagaskar tatil beldesi olarak gittikçe daha popüler hale geliyor. Tropik adaya gelen tatilciler sadece güneşte dinlenmek isterken, Madagaskar’ın zengin geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için istekli olanlar ise kültürel gelenekleri keşfetmeye çalışıyor. Antananarivo, antik tarihi yerleri ve yerel pazarlarıyla iyi bir turistik seçimdir. Turistlerin en çok keyif aldıkları aktivitelerden biri Antananarivo’da Kraliçe’nin Sarayı veya Rova gibi seçenekleri de kapsayan bir yürüyüş turudur.

Çeşitli kamu kuruluşları ve bağımsız sivil toplum kuruluşları aracılığıyla yürütülen kalkınma projeleri ve insanî yardım faaliyetleri de iki ülke ilişkilerinin güçlenmesi noktasında önemli katkılar sağlamaktadır. Türkiye ile Madagaskar arasındaki ticarî ilişkiler de son dönemde ivme kazanmıştır. 2000’li yılların başlarında yıllık 3 milyon doları bulmayan ticaret hacmi, 2006 yılında 10, 2010 yılında 28 milyon dolara yükselmiş, son olarak 2017 yılında da 64 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Madagaskar ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Madagaskar ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.