• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Malavi Ülke Bilgisi, gitmeden sitemizden keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMalavi Cumhuriyeti
BaşkentLilongve
BaşkanPeter Mutharika
Başbakan
Resmi Dillerİngilizce, Çevaca
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü118.480 Km²
Nüfus18,14 milyon (2018)
Para BirimiMalavi Kwachası
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+265
İnternet.mw

Malavi ülke bilgisi, Malavi gezi rehberi, Malavi vize işlemleri ...

Malavi ülke bilgisi; Malavi ya da resmî adı ile Malavi Cumhuriyeti (İngilizce:Republic of Malawi, Chewa dili:Dziko la Malaŵi), Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülke 6 Temmuz 1964 tarihinde Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazanmıştır. Ülkenin başkenti Lilongwe'dir.

Ülkenin ismi yerel bir kelime olan Maravi'den (Türkçe: Alev) gelmekte olup, güneşin Malavi Gölü üzerinden batışı esnasında oluşan görüntünün aleve benzetilmesinden esinlenilmiştir. Günümüzde bu kelime tüm ülkenin adı olarak kullanılmakta olup, güneş sembolü ülke bayrağında da kullanılmaktadır. Malavi, Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde kuzey-güney yönünde uzanan, uzun ve dar ülke topraklarına sahiptir. Ülke kuzeyde Tanzanya, batıda Zambiya, güney, güneydoğu ve güneybatıda ise Mozambik ile komşu konumundadır.

1966 yılında ele alınan anayasaya göre ülke başkanlık sistemi ile yönetilmektedir. İngiliz Milletler Topluluğu üyesi olan ülkede bu anayasaya göre izin verilen tek parti Malawi Congress Party (MCP) partisiydi. 1993 yılında gerçekleştirilen referandum ile tek partili sistemden, çok partili sisteme geçişin imkanı sağlanmıştır. Malavi parlamentosunda her beş yılda bir seçilen toplam 177 milletvekili bulunmaktadır. Milletvekilleri gibi devlet başkanı da her beş yılda bir seçilmekte, bir başkan en fazla iki dönem üst üste seçilebilmektedir.

Malavi ülke vizesi; Malavi Vize sayfasına Hoş geldiniz. Malavi vize işlemleri hakkında merak ettiğiniz bilgileri web sitemizde sizin için derledik. Malavi vize başvuru işlemlerinizi başından sonuna dek takip ediyoruz. Malavi vizesi hakkındaki sorularınız için bize ulaştığınızda sorularınızı yanıtlamak için sizleri bekliyor olacağız. Malavi Vizesi hakkında bilgi için sorularınızı sorunuz.

Malavi ülke bilgisi ve turizm; Afrika’nın güneyinde yer alan Malavi’nin kuzeybatısında Zambiya, kuzeydoğusunda Tanzanya, doğuda ise Mozambik yer alır. Malavi gezilecek yerler, nerede, nasıl ve ne zaman gidilir, Malavi'nin görülecek yerleri ve ulaşım hakkında bilgiler içerir. Ülkeyi gezmek için en iyi yol araba kiralamak ya da yerel bir tur acentesi ile anlaşmaktır. Sorularınızı çekinmeden sorunuz.

Malavi Türkiye ilişkileri; 24 Haziran-4 Temmuz 2010 tarihleri arasında TİKA ile Osmaniye Sağlıkçılar Derneği işbirliğinde Malavi’de çeşitli dallarda sağlık hizmeti verilmesini ve ilaç yardımını kapsayan bir proje gerçekleştirilmiştir. Projeye Osmaniye Devlet Hastanesinden bir Anestezi Uzmanı ve bir Laboratuvar Teknisyeni katılmıştır. Ülkemizden Malavi’ye düzenli gıda yardımı yapılır.

Malavi ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Malavi ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.