• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Maldivler ülke bilgisi, Dünyadaki Cenneti keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMaldiv Cumhuriyeti
BaşkentMalé
Başkanİbrahim Muhammed Salih
Meclis Başkanı Abdulla Shahid
Resmi DillerMaldivce, İngilizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü297,8 Km²
Nüfus515.696 (2018)
Para BirimiRufiyaa (MVR)
Zaman DilimiUTC+5
Telefon Kodu+960
İnternet.mv

Maldivler ülke bilgisi, Maldivler gezi rehberi

Maldivler ülke bilgisi; Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda 1.200 adadan oluşan bir devlettir. Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre (435 mil) güneybatısında yer alır. Küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzyıl içerisinde sular altında kalacağı öngörülmektedir. 1.200 adanın 281'inde insan yaşamaktadır. 1.000 civarında ada hâlen boştur.

Yerleşim bulunan 281 adadan 195'inde Maldivliler, 86 ada ise "otel ada" şeklinde kullanılmaktadır. Maldiv halkının % 97'si Müslüman olup devlet "başkanlık" tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Adalarda yerleşim binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Daha önce Budist olan ada halkı, Arap tüccar Abul Barakhat Al-Bar Bari'nin tebliğiyle Müslümanlığı seçmiştir. Turizm ve balıkçılık, Maldiv ekonomisinin iki temel bileşenidir. Gemicilik, bankacılık ve taşımacılık da hatırı sayılır bir hızla büyümektedir.

Maldivlerin kültürü komşu olan yakın Srilanka ve Hindistan kültürleri benzer. Bunun nedeni zamanında adalara göç eden insanlar Srilanka'dan gelmektedir. Dünyanın tüm büyük kara parçalarına uzak bu ülkenin gelişimi çok dinamik değildir. Bu nedenle son 1980'lere kadar fazla değişikler olmamıştır. Genel tropik ülkeler gibi çok eğlenceli bir kültür yoktur. Fakat genel halk daha sakin ve yavaş bir hayat düzeni sever. Turizmin gelişmesi, ülkenin ekonomisinin de büyümesini sağlamıştır. Doğrudan ve dolaylı olarak istihdam ve gelir artışı sağlamıştır. Günümüzde turizm ülkenin en büyük döviz kaynağı haline gelmiştir ve ülke ekonomisinin %20'sini oluşturmaktadır. 84 turistik tesisi ile 2000 yılında 467,154 turisti ağırlamıştır. Maldiv Adaları 2008 yılında 683.012 turisti ağırlamıştır.

En fazla turistin geldiği ülkeler: İngiltere, İtalya, Almanya, Rusya ve Fransa'dır. Maldivler'de resortlar adalar üzerine kurulmuştur ve her resort genelde adanın adıyla anılmaktadır. Resortlardan en ünlüleri: One and Only Reethi Rah Resort, Huvafen Fushi Resort, Naladhu Resort, W Retreat Resort, Banyan Tree Resort, The Beach House at Manafaru Resort,Ayada Resort ve Sheraton Resort'tur. Resortlarda iki ayrı oda kategorisi bulunmaktadır: Beach Bungalow (Sahil Villa) ve Water Bungalow(Suüstü Villa). Water Bungalowlar, denizin üstüne çakılan kazıklar üzerine inşa edilmiştir. Birçok resortta "no news-no shoes" uygulaması vardır. (haber okumak yok, ayakkabı yok !) Tesislerin çoğunda "buttler" (bir çeşit uşak, sadece size hizmet eden görevli) bulunur. Ayrıca, birçok resorta 12 yaş altı çocuk kabul edilmemektedir. (The Beach House, W Retreat, Baros Island Resort gibi). Water Bungalowlar 12 yaş altı çocuklar için güvenlik gerekçesiyle yine yasaktır.

Maldivler vizesiMaldivlere gitmeden önce akla gelen Maldivlere vize var mıdır? Maldivlerde vizesiz kaç gün kalınabilir? sorularıdır. Maldiv adaları Türk vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmıştır. Maldivler Cumhuriyeti turizm sektörünün çok güçlü olduğu bir ülkedir. Maldivler vize uygulamasını kaldırıp, engelsiz bir şekilde ülke ekonomisine turizmden can verilmeye çalışmaktadır.

Maldivler gezi rehberi gezilecek yerler; Maldivler'de su altı dalış su sporlarının yanı sıra daha heyecanlı bir şeyler yaşamak isteyenler köpek balıklarıyla yüzebileceğiniz özel bir program önerebiliriz. Size özel giysiler giydirilerek köpekbalıklarının yoğun olarak yaşadığı bir yere dalış yapılıyor. Oldukça heyecan verici bir deneyim olabilir. Maldivler gezi rehberi ve oteller için inceleyiniz.

Maldivler ülke bilgisi; Ülkemiz ile Maldivler arasında diplomatik ilişkiler 1979 yılında tesis edilmiş olup, Yeni Delhi Büyükelçiliğimiz Maldivler’e, Maldivler’in Birleşmiş Milletler Cenevre Daimi Temsilciliği de ülkemize akreditedir. Türkiye ve Maldivler, başta Birleşmiş Milletler ve İslam İşbirliği Teşkilatı olmak üzere birçok uluslararası platformda yakın işbirliğine sahip iki dost ülkedir.

Maldivler ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Maldivler ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.