Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Malezya ülke bilgisi, gitmeden sitemizden keşfedin !

Malezya Ülke Bilgisi

Malezya ülke bilgisi; Malezya ya da resmî adıyla Malezya Devleti, Güneydoğu Asya’da yer alan, doğu ve batı olarak iki kara parçasına ayrılmış, 13 eyaletten oluşan, “seçmece krallıkla” yönetilen federe bir ülkedir. Malezya 18.000'den fazla ada devletinin birleşmesiyle oluşmuştur. 28.000.000 nüfusa sahip Malezya’da halkın % 55’i Malay, % 25’i Çinli, % 10’u Hint ve geriye kalan % 10’luk kesimse diğer etnik kökene sahiptir. Bunların 5.440.000'i Doğu Malezya ve 21.200.000'u Batı Malezya'da yaşamaktadır. Resmî dil Malayca olmasına rağmen halkın hemen hemen hepsi kusursuz İngilizce konuşabilmekte, bunun yanı sıra Arapça da geçerli diller arasında yer almaktadır. Ülkede resmî din İslâm’dır ve Müslüman olan halkın çoğu Malay kökene sahip, az bir kısmı ise Hint'tir. Budizm, Çinli halk tarafından benimsenen din iken Hindu dini de Müslüman olmayan Hintlerin inancıdır. Hristiyanlık da yaygın olan dinler arasındadır. Malezya federal anayasal monarşiye dayalı parlamenter demokrasi sistemiyle yönetilmektedir. 11’i Batı Malezya, 2’si Doğu Malezya’da olmak üzere toplam 13 eyaleti vardır (Johor, Kedah, Kelantan, Labuan, Melaka, Negeri Sembilan, Pahang, Perak, Perlis, Pulau Pinang, Sabah, Sarawak, Selangor, Terengganu, Persekutuan) bu eyaletlerden 9’u Sultanlar, 4’ü valiler tarafından yönetilir ve her beş yılda bir dönüşümlü olarak 9 eyaletin sultanından biri Kral olarak seçilir. Devlet başkanı, Kraldır. Her eyaletin kendi anayasası, kendi meclisi ve senatosu vardır. Meclisi oluşturan üyeler halk tarafından seçim yoluyla belirlenir. Senatoyu ise sultanlar belirler. Bunların dışında ülkede üç federal bölge vardır ve bu bölgelerin anayasası eyalet yasalarının üstündedir. Federal bölgeleri yöneten ise kraldır. Malezya’nın siyasî partileri, her ne kadar devlet başkanı kral olsa da sultanlardan daha çok önem arz ediyor. En önemli siyasî parti, Malezya’nın bağımsızlığından bile önce kurulan, halkın geneline hitap edip desteğini alan, İslâm’ın önemini vurgulayan fakat yine de Batı etkisinden kurtulamayan Birleşik Malay Ulusal Organizasyonu'dur. Muhalefette ise 1980 yılında kurulan, İslâm’ın siyasetin dar bir çerçevesine sığdırılamayacağını, bütün hayata homojen bir şekilde yayılması gerektiğini savunan, kamusal ve toplumsal her alanda İslâmîleştirme çalışmaları başlatan ve azımsanamayacak kadar çok destekçisi olan parti, Malezya İslâm Partisi’dir. Bu partinin galip geldiği eyaletler ise şeriat yasalarıyla yönetilir.

Malezya Vizesi Bilgi

Malezya ülke bilgisi ve vizeMalezya’dan karayoluyla Tayland’a seyahatler güney Tayland’daki güvenlik durumu göz önüne alınarak tavsiye olunmamakta. Malezya’nın Sabah eyaletinin doğu kıyıları güvenlik durumu sebebiyle Doğu Sabah Güvenlik Bölgesi olarak tespit edilmiş, bölgede Malezya güvenlik güçleri önemli varlığa sahiptir. Bölgeye zaruri olmayan seyahatlerden kaçınınız.

Malezya Turizm - Gezilecek Yerleri

Malezya ülke bilgisi ve turizm; Kota Kinabalu, Malezya’nın Borneo adasındaki Sabah bölgesinin başkenti. Tam bir sahil şehri. Çok geniş bir alana yayılmış deniz kıyısındaki sokak lokantaları adanın en ilgi çekici yeri. Yan yana dizilmiş açık hava tezgahlarında onlarca çeşit deniz ürününü hem satıyorlar hem de isterseniz pişiriyorlar. Malezya gezi yerleri keşfet www.kolayvize.org - 0533 303 7973

Malezya ekonomisi-kaucuk-rubber

Malezya Ekonomisi

Malezya ülke bilgisi ve ekonomi; Türkiye’nin, 2004-2013 yılları arasında Malezya’ya yapmış olduğu ikili resmi kalkınma yardımlarının toplamı 5,54 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 2014 yılında Malezya’dan ülkemize gelen turist sayısı 69.968’e ulaşmıştır. Malezya’dan ülkemize gelen turist sayısında senelik bazda düzenli bir artış kaydedilmekte.
malezya-turkiye-iliskileri

Türkiye - Malezya İlişkileri

Malezya ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Malezya’da sürekli ikamet eden yaklaşık 600 vatandaşımız; ülkemizde 300 civarında Malezya vatandaşı bulunmaktadır. 1992 yılından bu yana 129 Malezyalı öğrenci Hükümetimiz burslarından faydalanmıştır. “Türkiye Bursları” kapsamında 2016-2017 öğretim yılı için Malezyalı öğrencilere 26 adet burs tahsis edilmiştir. ilişkilerimiz 1964 yılında kurulmuştur.

Malezya Hava Yolları

Malezya Uçak Bileti

Malezya ülke bilgisi ve uçak bileti; İstanbul Malezya Uçak Bileti için İspa Tur! THY, Lufthansa, KLM ve 500+ Uçak Firmasının Ucuz İstanbul Malezya Uçak Biletleri için bilet Sorgulaması yapabilir, Bilet Fiyatlarını Karşılaştır, En Uygun İstanbul Malezya Uçak Bileti bulur, Hızlı, Güvenli ve Kolayca alabilirsiniz. MALAYSIA AIRLINES. 1947 yılında kurulan Malezya'nın bayrak milli havayoludur.

arena-star-hotel-kuala lumpur

Malezya Hotel Bilgisi

Malezya ülke bilgisi ve hotel konaklama; Gösterişli mega alışveriş merkezlerinin kapsamlı koleksiyonunda muazzam alışveriş eğlencesine dalın, şehrin kültürel turlarında dramatik mağaraları ve gösterişli tapınakları görün ve yüksek ticari binaların, Kuala Lumpur'un şaşırtıcı merkezinin kalbindeki geniş yeşil parklara yukarıdan baktığınız merkezi caddeleri keşfedin.


Malezya Vizesi, Malezya ülke hakkında, Malezya ticari vizesi, Malezya bayrağı, Malezya ekonomisi, Malezya başkenti, Malezya - Türkiye ilişkileri, Malezya uçak bileti, Malezya otel konaklaması, Malezya ulaşım, Malezya nasıl gidilir, Malezya idari yapı, Malezya komşuları, Malezya gece hayatı, Malezya nüfus yapısı, Malezya yönetim şekli, Malezya'da etnik gruplar, Malezya Ankara Büyükelçiliği, Malezya İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Malezya hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Malezya Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA