• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Mali Ülke Bilgisi, Mali ülkesini sitemizden keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMali Cumhuriyeti
BaşkentBamako
CumhurbaşkanıIbrahim Boubacar Keïta
BaşbakanBoubou Cissé
Resmi DillerFransızca
Yönetim ŞekliYarı Başkanlık
Yüzölçümü1.240.000 km²
Nüfus19,08 milyon (2018)
Para BirimiBatı Afrika CFA frangı (XOF)
Zaman DilimiUTC+0
Telefon Kodu+223
İnternet.ml

Mali ülke bilgisi, Mali gezi rehberi, Mali vize işlemleri ...

Mali ülke bilgisi; Mali ya da resmî adıyla Mali Cumhuriyeti (Fransızca: République du Mali), Batı Afrika'da bulunan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Afrika kıtasının en büyük yedinci ülkesi konumunda olan ülkenin komşuları (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Cezayir, Nijer, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gine, Senegal ve Moritanya oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Bamako'dur.

Ülkenin ismi tarihte yer alan Mali İmparatorluğu ile bu imparatorlukta yaşanan Malinkeliler'den esinlenerek konulmuştur. Ayrıca ülkede konuşulan dillerden biri olan Bambaraca'da mali kelimesi su aygırı anlamında kullanılmaktadır. Ülkenin deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 343 m düzeyindedir. Ülkenin en yüksek noktasını Hombori Toldo Dağı oluşturmakta olup, dağın zirvesi 1.155 m yüksekliktedir. Ülkenin en alçak noktasını ise 23 m ile Sénégal Nehri oluşturmaktadır.

Ülkenin toplamda sahip olduğu 7.908 km sınırın 1.359 km'si Cezayir, 1.325 km'si Burkina Faso, 599 km'si Fildişi Sahili, 1.062 km'si Gine, 2.236 km'si Moritanya, 838 km'si Nijer ve 489 km'si ise Senegal ile oluşmaktadır. Ülke, kıta içerisinde kara ülkesi konumunda olduğu için herhangi bir denize kıyısı bulunmamaktadır.

Mali ülke bilgisi ve vize; Mali Cumhuriyeti, Mali’yi ziyaret edecek Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Bununla birlikte, vizeler, Bamako Havalimanından da alınabilmektedir. Birçok Afrika ülkelerinde görülen salgınlar (Sıtma, sarıhumma, tifo vb.) Mali’de de görülmektedir. Mali’de Ebola virüsü nedeniyle 6 kişi hayatını kaybetmiştir. Mali vizesi ile ilgili bilgi almak için iletişim kurunuz.

Mali ülke bilgisi ve turizm; Batı Afrika’nın en büyük şehirlerinden birisi olan Bamako’da gezilecek birçok yer, yapılacak birçok aktivite bulabilirsiniz. Mali’nin başkenti olan Bamako birbirinden güzel yapılara sahiptir. Bu yapıların büyük çoğunluğu tarihi öneme sahiptir. Bamako'da tarihi yapıların yanı sıra gezilecek müzeler de mevcut. Mali gezilecek yerler keşfet www.kolayvize.org

Mali ve Türkiye ilişkileri; Türkiye ile Mali arasında ilişkililer ileri düzeyde olup, son zamanda Mali Cumhurbaşkanı, Mali Meclis Başkanı ve Mali Başbakanının ülkemize yaptığı ziyaretlerle daha da pekiştirilmiştir. Mali ile ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla ilk girişim 1998 yılında yapılmıştır. Bamako Büyükelçiliğimiz 2010 tarihinde Mali Cumhurbaşkanına güven mektubunu sunmuştur.

Mali Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya ticaret Vizesi, Mali Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.