• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Malta ülke bilgisi, 1964’den beri bağımsız bir ülkedir

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMalta Cumhuriyeti
BaşkentValletta (de facto)
CumhurbaşkanıGeorge Vella
BaşbakanViktor Orbán
Resmi DillerRobert Abela
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü316 km²
Nüfus493.559 (2019)
Para BirimiEuro (€)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+356
İnternet.mt

Malta Ülke Bilgisi, Malta gezi rehberi ve Malta vize işlemleri ...

Malta ülke bilgisi; Malta ya da resmî adıyla Malta Cumhuriyeti (Maltaca: Repubblika ta' Malta), Güney Avrupa'da, Orta Akdeniz'de yer alan, Sicilya'nın güneyindeki adalar devleti. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Büyükleri: Malta, Gozo ve Comino. Takımadalar arasında en büyüğü olan Malta 237 km², Gozo 68 km² ve Comino 2 km² yüzölçümüne sahiptir. Malta, 1964'te bağımsızlığını kazanmasının ardından Milliyetçi Parti yönetimine geçmiş, aynı yıl İngiliz'lerle yapılan bir anlaşmayla, İngiltere'nin askerlerini beş yıl içinde geri çekmesi kararlaştırılmış, 1965'te de Avrupa Konseyi'ne üye olmuştur. Malta'da hiç dağ ya da akarsu bulunmamaktadır ve adanın karakteristik özelliğini teraslanmış alanları ve bir dizi alçak tepeleri teşkil eder. 137 kilometre uzunluğundaki kıyılarında ise güzel kumsallara sahip pek çok koyları ve limanları vardır. Başkent Valletta. Yüzölçümü 316 km²'dir.

Araştırmacılar Ggantija'da (Gozo) bulunan tapınakların yeryüzünün en eski, tek başına ayakta durabilen abideleri olarak nitelendirmektedirler. Restorasyon çalışmaları nedeniyle geçici olarak kapalı olan Paola'daki Hypogeum, tarih öncesi dönem mühendisliğinin olağanüstü başarısının bir göstergesi olarak, kayalardan oyulmuş odalar ve labirent geçişleriyle türünün tek yeraltı tapınağıdır. Diğer tapınaklar Mnajdra, Hagar Qim, Tarxien görülmeye değer pek çok yer gibi Malta'nın "Kutsal Ada" oluşu teorisini doğrulamaktadır.

Malta ülke bilgisi ve vize; Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Acentamız sizin adınıza Malta vize başvurusu yapma yetkisine sahiptir. Malta vizesi danışmanımız ile iletişim kurunuz.

Malta ülke bilgisi ve turizm; Malta gezilecek yerler nelerdir ? Malta küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen, Malta da gezilecek yerlere ulaşımı daha çok otobüslerle sağlamanız yararınıza olacaktır. Bu yüzden sürekli elinizin altında Malta haritası ve otobüs haritası bulundurmanız zaman tasarrufu açısından önem arz ediyor. Adanın tamamını gezmek istiyorsanız 4-5 gün ihtiyacınız var.

Malta ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Malta ile diplomatik ilişkilerimiz 1967 yılında tesis edilmiştir. Malta İstanbul Başkonsolosluğu 14 Nisan 2009 tarihinde, Valetta Büyükelçiliğimiz ise 8 Ekim 2009 tarihinde faaliyete geçmiştir. Malta’da yaklaşık 90’ı çifte vatandaş olmak üzere, 700 civarında vatandaşımız yaşamaktadır. 2016 yılında ülkemizi ziyaret eden Maltalı turist sayısı 5.849’dur.

Malta ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Malta ülke bilgisi danışmanınız.