• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Mauritius Ülke Bilgisi, Hint Okyanusu’nda bir cennet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMauritius Cumhuriyeti
BaşkentPort Louis
BaşkanPritvirajsing Roopun
BaşbakanPravind Jugnauth
Resmi DillerYok, Yerel İngilizce
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü2.040 km²
Nüfus1,265 milyon (2018)
Para BirimiMauritius Rupisi (MUR)
Zaman DilimiUTC+4
Telefon Kodu+230
İnternet.mu

Mauritius ülke bilgisi, Mauritius gezi rehberi ve vize işlemleri

Mauritius ülke bilgisi; Mauritius ya da resmî adıyla Mauritius Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, Madagaskar'ın doğusunda Hint Okyanusu'nun güneybatı kısmında yer almaktadır. Ülkenin başkenti Port Louis'dir. Ada olması nedeniyle kara komşusu bulunmayan ülkeye deniz sınırı bulunan Madagaskar takribi 870 km kadar doğusunda, Fransa'ya bağlı bulunan Réunion adası 200 km batıda, Seyşeller adası 1.750 km kuzeyde yer alırken, Asya kıtasında bulunan Hindistan ise adanın 4.000 km kuzeydoğusunda yer almaktadır.

Mauritius coğrafî olarak Réunion ve Rodrigues ile birlikte Mascarene Adaları'nın bir parçasını oluşturmaktadır. 12 Mart 1992 yılında yeni anayasanın kabul edilmesi ile birlikte bağımsız parlamenter sistem ile yönetilen bir cumhuriyet olarak İngiliz Milletler Topluluğu'nda yerini almış ve ülkenin resmi ismi de Mauritius Cumhuriyeti olarak onaylanmıştır.

Adanın varlığı ortaçağ döneminde Araplar tarafından bilindiği tahmin ediliyor olsa da, adaya 16.yy başlarında ilk gelen Avrupalılar olan Portekizli denizciler üzerinde yaşam olmayan adaya ayak basmış, adaya isim olarak adaya geldikleri geminin adı olan Cerne adını vermişlerdir. Bu olaydan daha sonra adaya gelen başka bir Portekizli denizci adayı gördüğü diğer adalar (Réunion ve Rodrigues) ile birlikte Mascarenes olarak adlandırmıştır. 1598 yılında Wybrand van Warwyck önderliğinde Grand Port'ta adaya çıkan Hollandalı denizciler adaya Felemenk Cumhuriyeti adına el koyarak adanın adını Oranj Beyliği prensi Maurice van Oranje şerefine Mauritius olarak isimlendirmişlerdir. 1715 yılında Fransa'nın eline geçen adanın adı Isle de France olarak değiştirilmiş, Napolyon Savaşları neticesinde ada üzerindeki hakimiyetini kaybeden Fransa adanın yönetimini Birleşik Krallık'a devretmek durumunda kalmış, sonrasında adanın adı tekrar Mauritius olarak değişmiştir.

Mauritius ülke bilgisi ve vizesi; Mauritius’a seyahat edecek T. C. vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır. Mauritius’a seyahat edecek vatandaşlarımızın sağlık konusunda en güncel bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nden aşı ile ilgili almaları mümkündür. Mauritius balayı turları ile özel turlar için acentamız ile irtibat kurunuz.

Mauritius gezilecek yerler; Akdenize kıyısı olan Fransa'nın bağımsız şehir devleti Monako Prensliği tatilcilere pek çok ilginç deneyim vaat ediyor. Spa, kumarhane ve 5 yıldızlı konforlu otelleriyle lüks turizminde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Monako, müzeleri, tarihi merkezi, Michelin yıldızlı restoranları, eğlenceli gece hayatı, prejtijli butikleri ile tatil imkanı sunar.

İkili ekonomik ilişkilerin hukuki altyapını tesis etmek amacıyla çalışmalar sürüyor. İki ülke arasında Serbest Ticaret, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması ile Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmaları imzalanmış. Ülkemizce Mauritius Hükümeti emrine, Türkiye Bursları kapsamında, yüksek öğrenim bursu tahsis edilmektedir. Ülkede 10 kadar vatandaşımız yaşamaktadır.

Mauritius ülke bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Mauritius balayı, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Mauritius ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.