• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Mayotte Ülke Bilgisi – Seyahatten önce ülke keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMayotte
BaşkentMamoudzou
BaşkanEmmanuel Macron
Konsey BaşkanıDaniel Zaïdani
Resmi DillerFransızca
Yönetim ŞekliFransa Bağımlı Bölge
Yüzölçümü374 km²
Nüfus270.372 (2019)
Para BirimiEuro
Zaman DilimiGMT+3
Telefon Kodu+262
İnternet.yt

Mayotte ülke bilgisi, Mayotte gezi rehberi, Mayotte vize işlemleri ...

Mayotte adası, Afrika kıtasına bağlı bir ada konumunda olup, kıtanın doğu kesiminde, Mozambik Kanalı'nın kuzey bitim noktasında, Mozambik'in açıklarında, Hint Okyanusu'nun batı, Madagaskar'ın ise kuzeybatısında yer alan Fransa Denizaşırı ili. 1976 yılından bu yana Fransa Cumhuriyeti'ne tamamen bağlı bir bölge olan Mayotte üzerinde Komorlar hak iddia etmektedir. Coğrafi açıdan ada, Komor Takımadaları'nın bir parçasıdır. 31 Mart 2011 tarihinde Fransa'nın denizaşırı ili haline gelmiştir. Avrupa Birliği Üyesi bir ülkedir.

Mayotte Ada Takımı, Ana ada olan Grande Terre ile daha ufak olan Petite Terre'den ve birçok küçük ve nüfusu olmayan adalardan oluşur. Ada'nın yüzölçümü yaklaşık olarak 374 km²'dir. Ada, yaklaşık olarak 9 milyon yıllık geçmişi ile Komor takımadaları arasındaki en eski volkanik ada unvanına sahiptir. Kasım ve Mart aylarında yaşanan yağmur sezonlarında bile hava sıcaklığı kurak geçen aylara göre bile daha fazladır. Adanın en yüksek noktası 660 metre ile ana adada bulunan Mont Benara dağıdır. Ülkenin başkenti olan Mamoudzou ana adada bulunmakla birlikte, ülkenin uluslararası havaalanı Dzaoudzi ise diğer ada olan Petite Terre'de bulunur. 

Mayotte vizesine başvuruda bulunmak isteyen T.C. vatandaşları öncelikle büyükelçilikten randevu almak zorundadır. Mayotte’nin tüm vize işlemleriyle ilgilenen adres ise Fransa Büyükelçiliği’dir. Bu nedenle adaya gidebilmek için Fransa Büyükelçiliği’nden randevu almak gerekir. Mayotte Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler, vize başvurularını konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlara ve Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acentelerine yapabilir. Danışmanımızı arayınız.

Mayotte ülke Bilgisi

Madagaskar ve Mozambik arasında konumlanan, Hint Okyanusu üzerindeki bir Fransız adası olan Mayotte, güney sahillerinde görülen deniz kaplumbağaları, bölgedeki zengin sualtı yaşamını keşfedebileceğiniz dalış noktaları, volkanik tepeleri, kambur balinaları ve şahane doğasıyla turistler arasında oldukça popüler. Afrika kıtasında yer almasına rağmen yakın dönemde Fransa’ya bağlılığını ilan eden Mayotte, idari yapısı sayesinde A.B. giren ilk Müslüman ülke olarak da bilinir.

Mayotte ülke bilgisi

Fransa ile devam eden Mayotte Adası sorunu ülkenin toprak bütünlüğünü ilgilendiren önemli bir sorun olarak ciddiyetini korumaktadır. 1974 yılında düzenlenen referandumda üç ada (Büyük Komor, Anjuan, Moheli) bağımsızlıktan yana oy kullanırken, coğrafî olarak Komor Adaları’nın bir parçası olan Mayotte Fransa’ya bağlı kalmayı tercih etmiştir. BM kapsamında Mayotte konusunda 1995 yılına kadar çeşitli kararlar alınmış, ancak daha sonra Mayotte konusu BM gündemine gelmemiştir.

Mayotte Ülke Bilgisi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeişlemleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Mayotte Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.