• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Meksika ülke bilgisi, gitmeden sitemizden keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMeksika Birleşik Devletleri
BaşkentMeksiko
BaşkanAndrés Manuel López Obrador
Senato BaşkanıRoberto Gil Zuarth
Resmi Dillerİspanyolca
Yönetim ŞekliAnayasal Cumhuriyet
Yüzölçümü1.973.000 Km²
Nüfus126,2 milyon (2018)
Para BirimiMeksika Pesosu (MXN)
Zaman DilimiUTC-8
Telefon Kodu+52
İnternet.mx

Meksika ülke bilgisi, Meksika, Meksika Vizeleri hakkında

Meksika ülke bilgisi; Meksika, resmî adıyla Meksika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika'nın güney yarısında yer alan federal cumhuriyet. Kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri; güney ve batıda Atlas Okyanusu; güneydoğuda Guatemala, Belize ve Karayip Denizi; doğuda ise Meksika Körfezi ile komşudur. 1.972.550 m2 yüzölçümü ile Amerika kıtasındaki altıncı, dünyada ise 13. en büyük bağımsız ülke konumundadır. 2010 sayımına göre 112.336.538, 2015 tahmine göre 119.530.753 kişilik nüfusa sahip olan Meksika, nüfus bakımından 11. büyük ülkesidir.

Federal seviyede resmî bir dil olmasa da ülkede en çok konuşulan dil ve hükûmetin de facto dili İspanyolcadır. Ülke, 31 eyalet ile aynı zamanda ülkenin başkenti ve nüfus bakımından en büyük şehri olan federal bölge statüsündeki Meksiko olmak üzere 32 birinci seviye idari bölümden meydana gelir. Guadalajara, Monterrey, Puebla, Toluca, Tijuana ve León, ülkedeki diğer metropoliten alanlardır.

Meksika ülke bilgisi ve vize; Geçerli ABD vizesi hamili Türk vatandaşları ile ABD, Japonya, İngiltere, Kanada ve Schengen bölgesinde daimi ikamet izni bulunan Türk vatandaşları vize almadan Meksika’ya girerek 6 aya kadar Meksika’da kalabilmektedir. 2010 yılından itibaren vatandaşlarımızın vize işlemlerini beş günde sonuçlandırmaya başlamıştır. Meksika vize işlemleri için arayınız.

Meksika gezilecek yerler; Meksika Gezilecek Yerler. 2 hafta süreyle Cancun’dan başlayarak sırasıyla Playa de Carmen, Tulum, Valladolid, Merida, Palenque, Oaxaca ve Mexico City’i ziyaret edilir. Dünya′nın 7 harikasından biri olan Chichen Itza piramidi ve bir çok Maya piramidi Meksika bulunur. Meksika’nın mutlaka gezilmesi gereken yeri, hiç kuşkusuz, başkent Mexico City.

Meksika ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; 1927 yılında Dostluk Anlaşması imzalayarak diplomatik ilişki kurduğumuz Meksika, bölgede iki stratejik ortağımızdan biri ve üçüncü büyük ticaret ortağımızdır. Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto'nun 2013’de ülkemize yaptığı tarihi ziyaret bu seviyede ilk olması nedeniyle büyük önem taşımıştır. 12 Türk firması Meksika’da bulunur.

Meksika ülke bilgisi, Meksika vizesi nasıl alınır? Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Meksika ülke bilgisi ve vizesi danışmanınız.