• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Mısır Ülke Bilgisi, Kolay Vize ile Mısır Vizesi kolay !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMısır Arap Cumhuriyeti
BaşkentKahire
CumhurbaşkanıAbdülfettah el Sisi
BaşbakanMustafa Madbuli
Resmi DillerMısırca, Arapça
Yönetim ŞekliUniter Cumhuriyet
Yüzölçümü1.002.450 km²
Nüfus98,42 milyon (2018)
Para BirimiMısır Lirası (EGP)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+20
İnternet.eg

Mısır Ülke Bilgisi, Mısır gezi rehberi ve Mısır Vizesi işlemleri

Mısır ülke bilgisi; Mısır ya da resmî adıyla Mısır Arap Cumhuriyeti, (Arapça: جمهورية مصر العربية - Cumhūriyyet Mısr el-ʿArabiyye) ya da kısa ve yaygın adıyla sadece Mısır denilir. Mısır, cumhuriyetle yönetilen bir Arap ülkesidir. Halkının çoğunluğu Müslüman Araplardan oluşur. Başkenti Kahire'dir. Ülkenin Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi'dir. Ülke Başbakanı ise İbrahim Mehlab'dır. Mısır'ın yasama organı ise Mısır Halk Meclisi'dir. Kuzey Afrika'nın nüfusu en büyük olan ülkesidir. Nüfusun büyük bir bölümü Nil Nehri boyunca yerleşmiştir.

Akdeniz ve Kızıldeniz'e kıyısı bulunan Mısır'ın, batısında Libya, güneyinde ise Sudan yer almaktadır. Mısır, Asya kıtasında yer alan kısmı Sina Yarımadası üzerinden Filistin ve İsrail ile komşudur. Mısır'dan geçen Nil Nehri, sularını Akdeniz'e boşaltmaktadır. Medeniyetin beşiği olan Orta Doğu'da bulunan bir ülkedir. Ülke 1.010.000 kilometre kare kapsayan bir toprak parçasına ve 2012 tahminiyle yaklaşık 90 milyon nüfusa sahiptir. Mısır'ın yaklaşık 7000 yıllık bir geçmişi vardır. İlk medeniyetten bu yana birçok yönetim, ülke ve kavim gelmiş ve geçmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun bir vilayeti olmuştur. 1922'de Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını kazanmış ve 1953'de Cumhuriyet ilan edilmiştir. En son 2011 Mısır Devrimi ile 32 yıl Mısır'ı yöneten Hüsnü Mübarek gitmiştir ve ülke demokrasiye geçiş sürecine başlamıştır. Bu süreç, 3 Temmuz 2013'te seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bir darbe ile görevden alınmasıyla kesintiye uğramıştır. Uluslararası alanda çoklu ilişkileri vardır. İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Birliği ve Asya Birliği'ne üye olmakla beraber, hem doğu hem de batı ülkeleri ile dengeli ilişki içindedir.

Mısır ülke bilgisi; Mısır umumi pasaport hamili vatandaşlarımıza vize uygulanmaktadır. Mısır 20 yaşından küçük, 45 yaştan büyük vatandaşlarımıza sınır kapılarında bir ay oturumlu giriş vizesi vermektedir. Şarm El Şeyh ve çevresine seyahat edecek vatandaşların Bakanlığımızca bölgeye yönelik yapılan 19 Kasım 2015 tarihli seyahat duyurusunu dikkate almasında fayda görülmektedir.

Mısır ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Maceranın en güzel hallerini yaşayabileceğiniz Mısır Turları sırasında harika güzellikleri görebilme imkanına sahip olacaksınız. Mısır Piramitleri gibi tarihi değeri yüksek alanlardan tutunda, diğer bölgelere, kültürel güzelliklere ve pek çok farklılığa kadar sayısız güzelliği görebilirsiniz. Ölmeden önce görmeniz gereken yerler arasındadır. Turlar için arayınız.

Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkiler 2013 yılından bu yana karşılıklı olarak maslahatgüzar düzeyinde sürdürülmekte, bununla birlikte iki ülke Dışişleri Bakanları arasında çeşitli vesilelerle kısa görüşmeler gerçekleştirilmekte, Mısır’ın Ankara Büyükelçiliğiyle İstanbul Başkonsolosluğu ve ülkemizin Kahire ve İskenderiye Büyükelçiliği faaliyetlerine kesintisiz olarak devam etmektedir.

Mısır  ülke bilgisi veya Mısır turistik vize işlemleri. Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi ve Hollanda Vizesi. Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi ve Çad vizesi. Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi ve İngiltere Vizesi. İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize ve Mısır Vizesi. Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Mısır ülke bilgisi danışmanınız.