Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Moldova Ülke Bilgisi, gitmeden önce keşfedin !

Moldova Ülke Bilgisi

Moldova ülke bilgisi; Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa'da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev'dir. 1991 yılında SSCB'nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır. İçinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Dinyester nehrinin doğu kıyısını bir şerit halinde kapsayan bölgede tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyet olan Transdinyester bulunur. Moldova, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Bağımsız Devletler Topluluğu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve diğer uluslararası organizasyonlara üyedir. Moldova'da 32 bölge, 3 belediye ve 2 özerk cumhuriyet yer almaktadır. Transdinyester'in nihai statüsü tartışmalıdır. 4.434.547 kişilik nüfusuyla, km² başına 108 kişi düşen bu ülkede, nüfus artış oranı -1.830 kişidir. Nüfusun %99'u okuma yazma bilir. Kişi başına düşen millî gelir 4.000 $ seviyesindedir. Başkenti Kişinev. Dili Moldovca (Rumence), Rusça, Gagauzca. Dini ağırlıklı olarak ortodoks. Etnik dağılım Moldovalı %65, Ukraynalı %14, Rus %13, Türk asıllı Gagauz %4'tür.

moldova-vizesiz-kolayvize
Moldova ülke bilgisi ve vizesi; Moldova Cumhuriyeti’ne vizesiz girme hakkı olanlar. Aşağıdaki devletlerin vatandaşları, her türlü pasaport sahipleri, ilk giriş andan itibaren 6 ay içinde 90 güne kadar kalmak için Moldova Cumhuriyeti’ne girmek için vize gerekmiyor. Moldova’ya seyahat edecek yolcularımız için Seyahat Sağlık Sigortası opsiyoneldir. Detaylı bilgiler için acentamızı arayınız.
moldova-park

Moldova ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Moldova gezinizin çoğunu tabii ki Kişinev’e ayıracaksınız. 2. Dünya Savaşı zamanında bütün ülke gibi burası da ağır yara almış olsa da, şansı yaver giden ve günümüze kadar gelen birçok yapı bulunuyor. Parklar, bahçeler ise Doğu Avrupa deyince zihninizde beliren gri görüntüleri bir çırpıda silip atacak. Hatta Stanca-Jeloboc Ormanını da görmeniz gerekir.

moldova-uzum-baglari

Moldova ülke bilgisi ve ekonomisi; Moldova için oldukça önemli olan iki büyük akarsu Prut ve Dinyester ülke topraklarının verimini arttırırken Moldova çalışan nüfusunun %35’i tarımla uğraşır. Bağcılık Moldova ekonomisi için ciddi bir gelir kaynağı olurken meyve ve sebzecilikte gelişmiştir. Buğday, mısır, ayçiçeği, şeker pancarı ve tütün Moldova topraklarında yetiştirilen başlıca ürünlerdir.

Moldova ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; 2016 yılında ihracatımız 189 milyon $, ithalatımız 124 milyon $ olmak üzere ikili ticaret hacmimiz 313 milyon $ olarak gerçekleşti. Moldova’daki Türk yatırımlarının toplam tutarı yaklaşık 250 milyon $'dır. Türk müteahhitlik firmaları Moldova’da 288 milyon $ değerinde 28 proje üstlenmişlerdir. Serbest Ticaret Anlaşması 1 Kasım 2016’da imzalanmıştır.

moldova-havayollari
Moldova ülke bilgisi ve uçak bileti; Moldova Uçak Bileti. Moldovaya uçacaksınız ve en ucuz biletini İspa Tur aracılığıyla isteyiniz. Şimdi Moldova hakkında genel bilgiler edinmenin vakti ! Öncelikle bilmemiz gereken Moldova tek hava limanı olan Kişinev Hava Limanına ineceksiniz ve Moldovada bulabileceğiniz güzellikleri keşfediniz. Moldova Uçak bileti danışma hattı: 0212532 0808
moldova-hotel
Moldova ülke bilgisi ve Hotel konaklama; Kolay Vize.org en iyi Kişinev otelleri parmaklarınızın ucunda. Moldova için Kişinev otel rezervasyonu yaptığınızda mükemmel odayı bulmanıza yardımcı olmak amacıyla, popüler büyük oteller de dâhil olmak üzere, otel karşılaştırmasını daha kolay hale getirdik. Şu anda en popüler Kişinev otelimiz Park Lane Hotel. Rezervasyon için 0212 532 0808

Moldova Vizesi, Moldova ülke hakkında, Moldova ticari vizesi, Moldova bayrağı, Moldova ekonomisi, Moldova başkenti, Moldova - Türkiye ilişkileri, Moldova uçak bileti, Moldova otel konaklaması, Moldova ulaşım, Moldova nasıl gidilir, Moldova idari yapı, Moldova komşuları, Moldova gece hayatı, Moldova nüfus yapısı, Moldova yönetim şekli, Moldova etnik grupları, Moldova Ankara Büyükelçiliği, Moldova İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Moldova hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Moldova Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA