• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Moldova Ülke Bilgisi, Kimlikle Moldova; önce keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMoldova Cumhuriyeti
BaşkentKişinev
BaşkanIgor Dodon
BaşbakanIon Chicu
Resmi DillerRumence, Moldovaca
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü33.846 Km²
Nüfus3,546 Milyon (2018)
Para BirimiMoldova Leyi (MDL)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+373
İnternet.md

Moldova Ülke Bilgisi, Moldova gezilecek yerler, Moldova vizesi hakkında bilgi sayfası

Moldova ülke bilgisi; Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa'da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev'dir. 1991 yılında SSCB'nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır. İçinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Dinyester nehrinin doğu kıyısını bir şerit halinde kapsayan bölgede tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyet olan Transdinyester bulunur. Moldova, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Bağımsız Devletler Topluluğu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği ve diğer uluslararası organizasyonlara üyedir. Moldova'da 32 bölge, 3 belediye ve 2 özerk cumhuriyet yer almaktadır. Transdinyester'in nihai statüsü tartışmalıdır.

4.434.547 kişilik nüfusuyla, km² başına 108 kişi düşen bu ülkede, nüfus artış oranı -1.830 kişidir. Nüfusun %99'u okuma yazma bilir. Kişi başına düşen millî gelir 4.000 $ seviyesindedir. Başkenti Kişinev. Dili Moldovca (Rumence), Rusça, Gagauzca. Dini ağırlıklı olarak ortodoks. Etnik dağılım Moldovalı %65, Ukraynalı %14, Rus %13, Türk asıllı Gagauz %4'tür.

Moldova ülke bilgisi ve vizesi; Moldova Cumhuriyeti’ne vizesiz girme hakkı olanlar. Aşağıdaki devletlerin vatandaşları, her türlü pasaport sahipleri, ilk giriş andan itibaren 6 ay içinde 90 güne kadar kalmak için Moldova Cumhuriyeti’ne girmek için vize gerekmiyor. Moldova’ya seyahat edecek yolcularımız için Seyahat Sağlık Sigortası opsiyoneldir. 

Moldova ülke vizesi ve gezilecek yerler; Moldova gezinizin çoğunu tabii ki Kişinev’e ayıracaksınız. 2. Dünya Savaşı zamanında bütün ülke gibi burası da ağır yara almış olsa da, şansı yaver giden ve günümüze kadar gelen birçok yapı bulunuyor. Stanca - Jeloboc Ormanını da görmeniz gerekir. Moldova ülke bilgisi ve gezilecek yerler için bilgi isteyiniz. Moldova seyahatte vize istemiyor.

Moldova ve Türkiye ilişkileri; 2016 yılında ihracatımız 189 milyon $, ithalatımız 124 milyon $ olmak üzere ikili ticaret hacmimiz 313 milyon $ olarak gerçekleşti. Moldova’daki Türk yatırımlarının toplam tutarı yaklaşık 250 milyon $'dır. Türk müteahhitlik firmaları Moldova’da 288 milyon $ değerinde 28 proje üstlenmişlerdir. Serbest Ticaret Anlaşması 1 Kasım 2016’da imzalanmıştır.

Moldova Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vize, Suudi Arabistan Vize, Moldova Ülke Bilgisi  danışmanınız.