• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Monako Ülke Bilgisi, Nüfusun %30’u milyoner ülke !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMoldova Cumhuriyeti
BaşkentKişinev
BaşkanIgor Dodon
BaşbakanIon Chicu
Resmi DillerRumence, Moldovaca
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü33.846 Km²
Nüfus3,546 Milyon (2018)
Para BirimiMoldova Leyi (MDL)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+373
İnternet.md

Monako Ülke Bilgisi, Monako gezi rehberi ve vize işlemleri

Monako ülke bilgisi; Monako Prensliği veya Monako (Fransızca: Principauté de Monaco veya Monaco; Monegasque: Munegu veya Principatu de Munegu), Avrupa'da Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir devletidir. Vatikan'dan sonra Dünya'daki ikinci küçük bağımsız devlet. Kara sınırları Fransa ile çevrili olan ülke, eski Monako şehri ve sonradan inşa edilen alanlardan oluşur. Ülke Monte Carlo semtindeki gösterişli kumarhaneleri ile ünlüdür.

Yüzölçümü bu kadar küçük olmasına rağmen ülkede bir stadyum bulunur. Havaalanı yerine heliportu ve tren istasyonu bulunmaktadır ve Fransa demiryolunun küçük bir parçası geçmektedir. Karayolu ve denizyolu gelişmiştir. Fontvieille semti ile Monaco Ville'in bulunduğu yarımadanın arasında küçük, Monte Carlo ile Monaco Ville'in arasında ise büyük bir yat limanı bulunmaktadır. Monako'nun uzunluğu 3.350 m'dir. Genişliği en geniş yerde 1.000 m'yi bulurken en dar yerde 245 m'dir. Fontvieille semtinin çoğu sonradan denize beton doldurularak oluşturulmuştur. Şu anda yine buna benzer bir proje vardır; fakat hayata geçirilmemiştir. Başkent Monaco-Ville.

Monako ülke bilgisi ve vizesi; Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. Monako Vize Başvurusunu Sizin Adınıza Yapalım! Monako seyahati için vize müracaatı yapacak başvuru sahipleri, Fransa Konsolosluğu’na yapılması gereken Monako vize işlemleri acentamız yapabilir.

Monako vize işlemleri ve gezilecek yerler; Akdenize kıyısı olan Fransa'nın bağımsız şehir devleti Monako Prensliği tatilcilere çok ilginç deneyim vaat ediyor. Spa, kumarhane ve 5 yıldızlı konforlu otelleriyle lüks turizminde dünyanın önde gelen ülkelerindendir. Monako, müzeler, tarihi merkezi, fuarlar, Michelin yıldızlı restoranlar, eğlenceli geceler, prejtijli butikler ile tatil imkanı sunar.

Monako ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; 2008 yılı Monako nüfus sayımına göre, 68 vatandaşımız Monako’da oturma iznine sahiptir. Aralık 2013 itibariyle 17 vatandaşımız Monako’da maaşlı/ücretli olarak çalışmaktadır. Bu vatandaşlarımızdan 9’u Monako’da yerleşiktir. Monako ile konsolosluk ilişkilerimiz 1954 yılında, diplomatik ilişkilerimiz ise 16 Eylül 2008 tarihinde tesis edilmiştir.

Monako Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri Vizesi, Cibuti Vizesi, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi,Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vize, Suudi Arabistan Vize, Monako Ülke Bilgisi  danışmanınız.