• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Moritanya Ülke Bilgisi, Farklı ülke Moritanya keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMoritanya İslam Cumhuriyeti
Başkent Nuakşot
BaşkanMuhammed Veled Gazvani
Başbakanİsmail Veled Bedde Şeyh Sidya
Resmi DillerArapça
Yönetim Şekliİslam Cumhuriyeti
Yüzölçümü1.030.000 km²
Nüfus4,403 milyon (2018)
Para BirimiUgiya (MRO)
Zaman DilimiUTC+0
Telefon Kodu+222
İnternet.mr

Moritanya ülke bilgisi, Moritanya gezi rehberi ve vize işlemleri

Moritanya ülke bilgisi; Moritanya, resmi adıyla Moritanya İslam Cumhuriyeti, bir kuzeybatı Afrika ülkesidir. Batısında Atlas Okyanusu, güneybatısında Senegal, güneydoğu ve doğusunda Mali, kuzeydoğusunda Cezayir, kuzeyinde ise Batı Sahra yer alır. Moritanya, dünyanın 29'uncu büyük ülkesidir. Mısır ile yaklaşık aynı büyüklüktedir. Coğrafi yapısı itibarıyla düzlük bir ülkedir. İsmi Berberi krallığı Mauretania'dan geliyor. Başkenti ve en büyük kenti Nouakchott, Atlantik kıyısında bulunmaktadır. Moritanya 1,030,631 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın 29. en büyük ülkesidir.

Ülkenin büyük bölümü düzlüklerden oluşur, merkezi bölgelerde bazı tepeler vardır. En yüksek noktası 915 m ile Kediet İclil'dir. Topraklarının yalnızca %0.2'si tarıma elverişlidir. Aşırı otlatma, ormanların tahrip edilmesi ve toprak erozyonu, kuraklıklarla da birleşerek ülkede önemli bir sorun olan çölleşmeye yol açmaktadır. Ülkenin tek daimi akarsuyu olan Senegal Nehri'nden uzak bölgelerde temiz su kaynakları azdır. Çöl iklimi etkisi altındaki ülkede hava yıl boyunca sıcak, yağışsız ve tozludur.

Moritanya ülke bilgisi ve vizesi; Sadece Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımıza vize uygulanmaktadır. 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıllık olarak düzenlenebilen vizeler, ülkeye girişte ücret karşılığı havaalanından alınabilmektedir. Ülkeden çıkışta 2.000.000 Moritanya Ugiyası karşılığı dövizden daha fazla dövizin yolcu beraberinde bulunması yasaktır . Detaylar için sayfaları inceleyiniz.

Moritanya ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Genel olarak turistik anlamda pek bir tatil ülkesi olmasa da gezmek ve kültürel arası etkileşim anlamında iyi bir deneyim olabilir. Moritanya’da geçirdiğim iki hafta süresinde çalışmadığım zamanlar da elimden geldiğince gezme ve yeni insanlarla tanışma fırsatım oldu. Yeni kültürleri keşfetme açısından iyi bir destinasyon. Moritanya gezi rehberi için arayınız.

Moritanya ve Türkiye ilişkileri; Ortak tarihi ve dini bağlarımızın olduğu Moritanya ile siyasi ilişkiler dostluk ve işbirliği temelinde gelişmektedir. İki ülke arasında herhangi siyasi bir sorun bulunmamaktadır. Buna karşın, iki ülke arasında 2008 yılına kadar kayda değer bir gelişmeden söz etmek de güçtür. Türkiye - Moritanya İş Konseyi 2012 kurulmuş, Moritanya ile ticari ilişkiler artmıştır.

Moritanya Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Moritanya Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.