• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Mozambik Ülke Bilgisi, Mozambik ülkesini keşfedin!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMozambik Cumhuriyeti
BaşkentMaputo
BaşkanFilipe Nyusi
BaşbakanCarlos Agostinho do Rosário
Resmi DillerPortekizce, Svahili
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü799.380 km²
Nüfus29,5 milyon (2018)
Para BirimiMetical (MZN)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+258
İnternet.mz

Mozambik ülke bilgisi, Mozambik gezi rehberi ve vize işlemleri...

Mozambik ülke bilgisi; Mozambik ya da resmî adıyla Mozambik Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan bir ülke. Ülkenin doğu sınırının tamamını Mozambik Kanalı'nın da yer aldığı Hint Okyanusu oluşturmaktadır. Mozambik kuzeyde Tanzanya, Malavi, kuzeybatıda Zambiya, batıda Zimbabve, güneybatıda ise Güney Afrika Cumhuriyeti ve Svaziland ile komşu konumundadır. Ülkenin başkenti Maputo'dur.

Ülke isminin günümüzde de Mozambik'e bağlı olan Mozambik Adası'na ilk gelen ve daha sonra yöneticisi olan ve buraya adını veren Arap şeyhi Musa bin Bik'ten geldiği düşünülmektedir. 1498 yılında bu adaya ayak basan ilk Avrupalılar'dan biri Vasco da Gama olmuş ve Musa bin Bik ile de bir görüşme gerçekleştirmiştir. Buradan yola çıkarak ilerleyen dönemlerde Afrika anakarasında yer alan bölge için Mozambik adı kullanılmaya başlanmış, adanın adı da Ilha de Moçambique (Mozambik Adası) olarak değiştirilmiştir

Ülkenin sahip olduğu 4.571 km sınırın 1.569 km'si Malavi, 491 km'si Güney Afrika Cumhuriyeti, 105 km'si Svaziland, 756 km'si Tanzanya, 419 km'si Zambiya ve 1.231 km'si Zimbabve ile oluşmaktadır. Mozambik sahip olduğu 799,380 km² ile dünyada en büyük 36. ülke konumunda olup, bu alanların %2,2'sini sulak alanlar oluşturmaktadır. Ülke nüfusunun 2016 tahmini verilere göre 25,930,150 olarak ifade edildiği Mozambik'te, toplam nüfusun büyük bir oranı Bantu etnik grubuna mensuptur. Ülkenin resmî dili Portekizce dir. Portekizce'nin yanı sıra ülkede 40 farklı dil/lehçe konuşulmaktadır.

Mozambik ülke bilgisi ve vize işlemleri;  Türkiye ve Mozambik arasında Vize Muafiyet Anlaşması bulunmuyor. Dolayısıyla, vatandaşların Mozambik’e gelişte vize almaları gerekmektedir. Mozambik’in yurtdışındaki Büyükelçiliklerinden giriş vizesi alınabileceği gibi, Maputo havalimanında da 84 ABD Doları karşılığı giriş vizesi almak mümkün. Mozambik ticari vize için iletişim kurunuz.

Mozambik ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Gezilecek yerler arasında Kahramanlar Meydanı, çeşitli Afrika el sanatlarının olduğu el sanatları pazarı ve Maputo Tren garı yer alıyor. Tren garının binası dünyanın en etkileyici tren istasyonları arasına da girmiş. Çinli yatırımcılar. Mozambik'te Çinliler hızlı bir şekilde yatırım yapmaya başlamış. Moritanya grup ve münferit geziler için iletişim kurunuz.

Mozambik ülke - Türkiye ilişkileri; Ortak tarihi ve dini bağlarımızın olduğu Moritanya ile siyasi ilişkiler dostluk ve işbirliği temelinde gelişmektedir. İki ülke arasında herhangi siyasi bir sorun bulunmamaktadır. Buna karşın, iki ülke arasında 2008 yılına kadar kayda değer bir gelişmeden söz etmek de güçtür. Türkiye-Moritanya İş Konseyi 2012 yılında kurulmuş, Ticari ilişkilerimiz artmıştır.

Mozambik Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Mozambik Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.