• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Myanmar Ülke Bilgisi, Asya’nın Gizemli Ülkesi Burma

ÜLKE KÜNYESİ

AdıMyanmar Birliği Cumhuriyeti
BaşkentNepido (Naypyidaw)
BaşkanWin Myint
Başbakan
Resmi DillerBirmanca
Yönetim ŞekliBaşkanlık sistemi
Yüzölçümü678.500 km²
Nüfus53,37 milyon (2017)
Para BirimiKyat (mmK)
Zaman DilimiUTC+6:30 (MMT)
Telefon Kodu+95
İnternet.mm

Myanmar Ülke Bilgisi, Myanmar ve Myanmar vize işlemleri

Myanmar, resmî adı Myanmar Birliği Cumhuriyeti ve ayrıca bilinen adlarıyla Burma ya da Birmanya, Güneydoğu Asya'da, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısında, Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland arasında yer alan ülke. Myanmar, Çinhindi'nin kuzeybatısında yer alır. Komşuları kuzeybatıda Hindistan ve Bangladeş, kuzeydoğuda Çin, güneydoğuda Laos ve Tayland'dır. Ülkenin güneybatı kıyıları Bengal Körfezi ile çevrilidir.

Ülkenin tarihî adı ülke nüfusunun yarısından fazlasını oluşturan Birmanlar'dan gelen Burma'dır. Ülkede 1989'da tesis edilen askerî rejim, ülkenin sömürge döneminin izlerini silmek adına Burma olan ülke adını yine Birmanlar'ın adının bir başka çeşitlemesinden gelen Myanmar olarak değiştirmiştir ve bu ad günümüzde de resmen kullanılmaktadır. Bu yeni ad ülkedeki rejime destek veren Çin gibi ülkelerce hemen benimsenmişken Batılı ülkeler bu adı reddederek eski ad Burma'yı uzun süre kullansa da ülkedeki demokratikleşme hareketleri sonrası bu tavır yumuşamıştır. Ülkenin eski adı Burma'nın Türkçedeki kullanımı ise Fransızca Birmanie'de gelen Birmanya olup mevcut ad olduğu gibi kullanılmaktadır.

Myanmar ülke bilgisi ve vize; Myanmar, vize konusunda dünya üzerinde en sıkıntı ülkelerden biri konumunda bulunuyor. Son zamanda yapılan iyileştirmelerle ülke için Myanmar vize almak daha kolay hale gelmiş durumda. Myanmar için son dönemlerde online vize almak mümkün olabiliyor. Bangkok üzerinden gelecekler Bangkok’ta Myanmar temsilciliğinden Myanmar vizesi alabilir.

Myanmar ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Myanmar seyahati Yangon’dan başlar. Geçmişte Burma veya Birmanya diye anılan Myanmar, güneydoğu Asya'nın en gizemli ve şaşırtıcı ülkesidir. Tarihini sergileyen milli müze ve ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen hediyelik eşyaların satıldığı Bogyoke Aung San sanatkarlar çarşısı gibi ilginç geziler de yapabilirsiniz. Turlar için mail atınız.

Myanmar ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye’nin Bangkok Büyükelçiliğinin akredite olduğu Myanmar’da, Türk Büyükelçiliği 9 Mart 2012 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Türkiye’de henüz diplomatik bir temsilciği bulunmayan Myanmar’ın ise Kahire Büyükelçiliği Türkiye’ye akreditedir. Myanmar ile işbirliğinde, ilişkilerin çeşitlenmesi, güçlenmesi temel hedeftir.

Myanmar Ülke Bilgisi, Myanmar vizesi nasıl alınır? Amerika Vizesi, Almanya vize işlemleri, Fransa Vize, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vize, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vize, İsveç Vize, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Myanmar Ülke Bilgisi danışmanınız.