• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Nepal Ülke Bilgisi, Budist ve Hindu tapınaklar Nepal

ÜLKE KÜNYESİ

AdıNepal Federal Demokratik Cumh.
BaşkentKatmandu
BaşkanBidhya Devi Bhandari
BaşbakanKhadga Prasad Oli
Resmi DillerNepalce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü147.516 Km²
Nüfus28,09 Milyon (2018)
Para BirimiNepal Rupisi (NPR)
Zaman DilimiUTC+5
Telefon Kodu+977
İnternet.np

Nepal ülke bilgisi, Nepal gezilecek yerler, Nepal Vize işlemleri

Nepal ülke bilgisi; Nepal (Nepalce: नेपाल) ya da resmî adıyla Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti, Güney Asya'da Çin ile Hindistan arasında yer alan bağımsız bir ülkedir. Ülkenin sınırları içinde dünyanın en yüksek noktası olan Everest tepesi (8848 metre) yer alır. Başkenti Katmandu'dur. Nepal, coğrafi konum olarak Güney Asya'da yer alır. Kuzeyde Çin ve güneyde de Hindistan’ın arasında kalan 147.181 kilometre kare alana sahip bir kara ülkesidir. Kuzeyinde Himalayalar ve güneyinde de ormanlık Terrai bölgesi ile çevrelenmiştir. Yaklaşık olarak 29 milyon nüfusa sahip olan Nepal’de, halkın büyük bölümü tarımla uğraşmaktadır.

Nepal halkını Hindistan'dan gelen Racputana asıllı Gurkallarla Güney Hindistan'dan gelen Bhutialar ve Nevarlar oluşturur. Ülke halkının %80'i Hindu'dur. Nepal kendisini dünyanın tek Hindu krallığı olarak tanıtmaktadır. Nepal’de çok sayıda etnik grup bulunmakta ve çok sayıda dil konuşulmaktadır. Devletin resmi dili Nepali'dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Başkenti Katmandu olup en gelişmiş ve büyük şehridir. Kişi başına düşen ulusal geliri 240 dolar olan Nepal, dünyanın en yoksul ülkeleri arasında gösterilmektedir. 1990’lı yıllardan başlayarak ekonomisinde bir takım olumlu gelişmeler yaşanmaya başlamış olmasına rağmen henüz yoksulluğun giderilmesine yönelik yeterli bir gelişme sağlanamamıştır. Dünyanın en yüksek dağı olan Everest, Çin ile birlikte Nepal sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Nepal ülke bilgisi ve vizesi; Nepal ülkesi Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Tüm pasaport sahipleri Nepal’e girerken vize almak zorunda. Belirtmeliyim ki Nepal vizesi almak çok kolay. Türk vatandaşları vizeyi Nepal’in başkenti Katmandu’ya indiklerinde havalimanında birkaç işlemde alabiliyorlar. Nepal vize işlemleri sorularınızı sorunuz.

Nepal ülke bilgisi ve gezilecek yerler;  Dünya’nın en yüksek 7 tepesi Nepal’de yer alıyor ve ülke bu yüzden “Dünya’nın çatısı” olarak adlandırılıyor. Dünyanın en yüksek tepesi Everest de Nepal’de. Nepal doğal güzellikleriyle huzur, çetin tepeleriyle macera, renkli gelenekleri ve ritüelleriyle biz gezginlere keşif imkanı sunuyor. Nepal turları ve vize işlemleri için iletişime geçiniz.

Nepal ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Ülkemiz ile Nepal arasındaki diplomatik ilişkiler 1962 yılında tesis edilmiştir. Yeni Delhi Büyükelçiliğimiz Nepal’e, Nepal’in İslamabad Büyükelçiliği ise Türkiye’ye akreditedir. 25 Nisan ve 12 Mayıs 2015 tarihlerinde Nepal’de meydana gelen depremlerin ardından, Türkiye insani yardımda bulunmuş ve kurtarma çalışmalarına iştirak etmiştir.

Nepal Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Nauru vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Nepal Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.