• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Nijerya Ülke Bilgisi, Seyahat etmeden önce keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıFederal Nijerya Cumhuriyeti
BaşkentAbuja
BaşkanMuhammadu Buhari
Başkan Yard.Yemi Osinbajo
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliFederal Başkanlık Cumhuriyeti
Yüzölçümü923,768 km²
Nüfus195,9 milyon (2018)
Para BirimiNaira (₦) (NGN)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+234
İnternet.ng

Nijerya ülke bilgisi, Nijerya gezi rehberi, Nijerya Vize işlemleri ...

Nijerya ülke bilgisi; Nijerya ya da resmî adı ile Nijerya Federal Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Nijer, Çad, Kamerun ve Benin oluştururken, ülkenin güneyinde Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi yer almaktadır. Ülkenin başkenti Abuja'dır.

Ülkenin ismi Nijer Nehri'nden gelmektedir. Nijer nehri ifadesinin Tuareg dilinde karşılığı olan ghir n-igheren kelimesi nehirlerin nehri anlamına gelmekte olup, bu kelime Arapça'da Nahr al-anhur olarak Latince'de ise Niger (Türkçe: siyah olan) olarak kullanılmıştır. Nijerya 923.768 km²'lik bir yüz ölçümüne sahip olup, kuzey-güney yönündeki genişliği 1.100 km, batı-güney yönündeki genişliği ise 1.200 km'dir. Dünyanın nüfus bakımından yedinci ülkesi olan Nijerya, yaklaşık 190.000.000 nüfusuyla Afrika’nın en kalabalık ülkesidir. Nüfus artışının en yüksek olduğu ülkelerden biridir.

Nijerya’nın ikinci ormanlık bölgesi, Savana bölgesidir. Ülkeyi baştan başa (yaklaşık 320 kilometreyi aşkın bir mesafede) kateden Nijer Nehrinin batı bölgesi, dağlık bir arazidir. Bu yüksek dağlar arasında Adamawa Dağları yaklaşık 80 km uzunluğundadır. Ülkenin güneydoğusunu ise Kamerun Dağlarının batı yamaçları örter ve bütün güneydoğu sınırı boyunca uzanırlar. Bu dağlar, ortalama 1500 m yüksekliğinde olup, bazı yerleri 2000 metreye ulaşır. Kuzey Nijerya ise nispeten yarı çöl olup Büyük Sahra Çölünün güneye doğru bir devamı şeklindedir. 

Nijerya ülke vizesi; Nijerya’ya seyahat etmek isteyen vatandaşların, seyahatinden önce Nijerya’nın Ankara temsilciliğinden vize almaları gerekir. Nijerya’nın sınırda vize uygulaması bulunmamaktadır. Öte yandan, diplomatik pasaport sahipleri 29 Kasım 2014 tarihinden itibaren Nijerya’ya vizesiz seyahat edebilmektedirler. Nijerya vize işlemleri için  iletişim kurunuz.

Nijerya ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Nijerya denilince gezilecek yerlerin en başında gelenlerden biri Ulusal Cami’dir. Millenium Müzesi ise sık sık turist akınlarına uğramaktadır. Ibadan şehrinin mimarisi görülmeye değerdir; geleneksel Nijerya’lı amblemleri ile süslenmiş sömürge binaları gözleri üzerine çekmektedirler. Emir’in Sarayı görülmesi gereken yerdir. www.kolayvize.org

Nijerya ve ülkemiz, 1960 yılında bağımsızlığını kazanan Nijerya’nın o dönemki başkenti Lagos’ta Ağustos 1962’de Büyükelçilik açmıştır. Büyükelçiliğimiz 1991 yılında başkent ilan edilen Abuja’ya 2001 yılında taşınmıştır. İki ülke arasındaki siyasi ilişkiler iyi düzeydedir. İİT ve D-8 Grubu üyesi olan ülkemiz ve Nijerya, uluslararası kuruluşlar çerçevesinde yakın işbirliği mevcuttur.

Nijerya Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Nijerya Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.