• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Nikaragua Ülke Bilgisi, Yanardağ ve Göller ülkesi !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıNikaragua Cumhuriyeti
BaşkentManagua
BaşkanDaniel Ortega
Başkan YardımcısıJaime Morales Carazo
Resmi Dillerİspanyolca, Miskitoca
Yönetim ŞekliDemokratik Sosyalizm
Yüzölçümü129.999 Km²
Nüfus6,466 milyon (2018)
Para BirimiCórdoba (NIO)
Zaman DilimiUTC-6
Telefon Kodu+505
İnternet.ni

Nikaragua ülke bilgisi, Nikaragua gezi rehberi ve vize işlemleri...

Nikaragua ülke bilgisi; Nikaragua veya resmî adıyla Nikaragua Cumhuriyeti, 129.495 km²'lik yüzölçümüyle Orta Amerika'nın en büyük ülkesidir. Ülke, kuzeyde Honduras, güneyde Kosta Rika İle komşudur. Ülkenin batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizi ile çevrilidir. 11 ile 14 derece kuzey enlemleri arasında bulunan Nikaragua'nın başkenti Managua'dır. Nüfusun yaklaşık beşte biri bu kentte yaşamaktadır.

1821'de bağımsızlığını kazanan Nikaragua, bir süre Meksika ile daha sonra Orta Amerika Birleşik Devletleri ile birleşti. Nihayet 1838’de bağımsız ayrı bir cumhuriyet oldu. Nikaragua'nın batı yarısı havzaların ve verimli vadilerin birbirinden ayırdığı bir dizi sarp ve engebeli sıradağla kaplıdır. Ülkenin en yüksek noktası Mogoton Dağıdır. (2,107 m).

Nikaragua büyük ölçüde tarım ve hizmet sektörlerine dayanan gelişmekte olan bir ekonomidir. Tarım ürünleri toplam ihracat içinde yüzde 60'lık bir paya sahiptir (muz, kahve, şeker, sığır eti ve tütün).1980'li yıllarda ülkede yaşanan iç çekişmeler, altyapı tesislerine büyük ölçüde zarar verdi. ABD'nin, Sandinista yönetimi sırasında uyguladığı ekonomik ambargo nedeniyle, 1980 enflasyon oranı % 13,500'e (1988) kadar ulaştı. 1990'lı yıllarda yapılan özelleştirmeler sonucunda enflasyon oranı tek sayılı hanelere indirilmiştir. Halkın yarıya yakını yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır ve Batı Yarımküresinin en yoksul ülkelerindendir.

Nikaragua ülke bilgisi ve vizesi; Nikaragua Vize. Nikaragua, Türklerden vize istemiyor. Girişte iki ayrı giriş ücreti kesiliyor, su anda toplam $11. Ama değişebilir. Ülkeden çıkışta da çıkış ücreti alınıyor. Nikaragua’ya girişte 90 günlük giriş izni veriliyor. Aynı giriş damgasıyla Nikaragua, Honduras, El Salvador ve Guatemala’ya girebilirsiniz. Nikaragua vize işlemleri için iletişim kurunuz.

Nikaragua ülke bilgisi ve gezilecek yerler;  Doğal güzellikleriyle öne çıkan bir Kuzey Amerika ülkesi olan Nikaragua, kuzeyde Honduras, güneyde ise Kosta Rika ile komşu. Yaklaşık 13 bin kilometrekarelik yüzölçümüyle Orta Amerika'nın en büyük ülkesi olarak da bilinen Nikaragua, sıcakkanlı ve yardımsever insanların yaşadığı samimi bir coğrafya. Nikaragua turları için bilgi isteyiniz.

Nikaragua ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Nikaragua ile ülkemiz arasındaki ilişkiler, coğrafi uzaklık ve her iki ülkenin de ilgisinin uzun yıllar kendi bölgelerine yoğunlaşmasıyla oldukça sınırlı kalmıştır. Ülkemizin Nikaragua’da Managua Fahri Başkonsolosluğu bulunur. İki ülke ilişkileri, coğrafi uzaklık ve her iki ülkenin de ilgisinin uzun yıllar kendi bölgelerine yoğunlaşması nedeniyle sınırlı kalmıştır.

Nikaragua Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Nikaragua Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.