• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Norveç Ülke Bilgisi, buz gibi havanın aksine sıcak kalpler

ÜLKE KÜNYESİ

AdıNorveç Krallığı
BaşkentOslo
KralV. Harald
BaşbakanErna Solberg
Resmi DillerNorveççe
Yönetim ŞekliMeşrutî Monarşi
Yüzölçümü385.207 km²
Nüfus5,368 milyon (2020)
Para BirimiNorveç Kronu (NOK)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+47
İnternet.no

Norveç Ülke Bilgisi, Norveç gezi rehberi ve Norveç vize işlemleri ...

Norveç ülke bilgisi; Norveç resmi adıyla Norveç Krallığı (Norveççe: Kongeriket Norge, Kongeriket Noreg). Kuzey Avrupa'da bulunan İskandinav Yarımadası'nın batısında bir ülke. Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Norveç Denizi'ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilmektedir. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Oslo'dur. 385,180 km² alana yayılan Norveç'in, Finlandiya ile 729, İsveç ile 1.619, Rusya ile 167 kilometre sınırı vardır ve 21.925 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridi vardır. Norveç Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standartına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduğu için Avrupa Birliği'ne girmek istememektedir. Zira, ülke kıyılarındaki petrol rezervlerinin zenginliği ve dünya ve Avrupa balıkçılık sektörünü elinde bulundurması ile tanınmaktadır.

Avrupa Birliği'ne olumsuz yaklaşmalarının bir nedeni de balıkçılık sektörünü olumsuz etkileyeceği yönündeki çekinceleridir. Öte yandan; Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn ile birlikte EFTA (Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü) üyesidir ve bu örgütü terk edip AB'ye geçmeyi istememektedir. Avrupa Birliği'nin ısrarları işe yaramamaktadır. Zira ülkede iki kere referandum yapılmış ikisinde de Avrupa Birliği'ne red çıkmıştır. Bugünlerde yapılan anketlerde AB'yi isteyenlerin oranı %50 civarındadır. Norveç ayrıca bir NATO ülkesidir. Norveç'in en önemli sorunu azalan ve yaşlanan nüfus sorunudur. Ülkede yaşayan insanların sayısı beş milyon civarındadır ve işgücü eksikliği çekmektedir. Öte yandan Avrupa'nın en pahalı ülkesidir.

Norveç ülke bilgisi ve vizesi; Norveç Vize bilgilendirme web sitesine hoşgeldiniz. Bu web sitesi size Norveç için Schengen vizesine veya Norveç oturum iznine nasıl başvurmanız gerektiği ile ilgili bilgi sağlamaktadır. Bu web sitesindeki sayfaları inceleyin, başvurunuzu en doğru evraklarla düzgün bir şekilde sunarak, yaşanabilecek gereksiz gecikmeleri önleyebilirsiniz.

Norveç ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Norveç Kuzey Avrupa’da, İskandinav Yarımadası’nın en batısında konumlanan Norveç; muhteşem doğasıyla insanoğlunun yeryüzünde görebileceği en güzel manzaralara sahip. Binlerce fiyordla çizilen kıyılarında, dünyada eşi benzeri olmayan coğrafi oluşumların yer aldığı ülkede, yeşil ve mavinin her tonuna birlikte rastlanıyor. www.kolayvize.org

Norveç ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye ile Norveç, diplomatik ilişkilerin kurulduğu 1926 yılından bu yana dostane ilişkiler içinde olmuştur. Üye olmamalarına rağmen AB ile yakın işbirliği içinde bulunan iki ülke, NATO kanat ülkeleri olarak çeşitli uluslararası ve bölgesel sorunlar hakkında benzer görüş ve endişeleri paylaşmaktadırlar. Norveç’te yaşayan Türk yaklaşık 20.000 kişidir.

Norveç Ülke Bilgisi, Norveç vizesi nasıl alınır?, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Norveç Ülke Bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.