• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Orta Afrika Ülke Bilgisi, Seyahat etmeden önce keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıOrta Afrika Cumhuriyeti
BaşkentBangui
BaşkanFaustin-Archange Touadéra
BaşbakanFirmin Ngrébada
Resmi DillerSango, Fransızca
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü622,984 km²
Nüfus4,666 milyon (2018)
Para BirimiCFA Frankı (XAF)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+236
İnternet.cf

Orfa Afrika ülke bilgisi, Orfa Afrika gezi rehberi, Orfa Afrika Vize işlemleri ...

Orta Afrika Cumhuriyeti (Fransızca: République Centrafricaine IPA: /ʀepyblik sɑ̃tʀafʀikɛn/ veya Centrafrique /sɑ̃tʀafʀik/) ya da yaygın kullanımı ile Orta Afrika, Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan, denize kıyısı bulunmayan bir kara ülkesidir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Çad, Sudan, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kongo Cumhuriyeti ve Kamerun oluşturmaktadır. Ubangi-Chari ismi ile geçmişte Fransa sömürgesi olan ülke, 1960 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur. Ülkenin başkenti Bangui'dir.

Ülke Güney Afrika Cumhuriyeti ile birlikte ülke isminde kıta ismi Afrika 'yı kullanan iki ülkeden biridir. Geçmişte Roma İmparatorluğu'na bağlı bir eyalet olan ve günümüzde Tunus'un kurulu olduğu bölgelerde bulunan Afrika eyaleti için kullanılan Afrika daha sonraları Araplar tarafından da aslına sadık kalınarak Ifriqiya olarak adlandırılmıştır. O dönemler Libya olarak adlandırılan kıta zamanla Afrika olarak adlandırılmıştır. Afrika kelimesinin köken olarak nereden geldiği ve nasıl oluşturulduğu tam olarak belli olmasa da yerel kabilelerin kullanımından ortaya çıkan bir kelime olduğu ya da Fenike dilinde toz anlamına gelen afar kelimesinden türetildiği tahmin edilmektedir. Ülkenin konumu ile birlikte kıta isminin de kullanılması ile birlikte ülke ismi oluşturulmuştur.

Orta Afrika ülke bilgisi ve vizesi; Vatandaşların Orta Afrika ülkesine seyahati vizeye tabidir. Vatandaşlarımızın, Orta Afrika seyahati öncesinde sarıhumma hastalığına karşı aşılarını yaptırmaları ve sağlık karneleriyle ülkeye gelmeleri gerekmektedir. Çocuk felci, menenjit, tifo, tetanos ve hepatit aşılarının yapılmasında fayda vardır. Orta Afrika vizeleri için sayfamızı inceleyiniz.

Orta Afrika ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Orta Afrika Bangui şehrinin gezilip görülmeye değer yerleri arasında öne çıkan Musee De Boganda Müzesi (Boganda Ulusal Müzesi), Orta Afrika Cumhuriyeti’nin ulusal müzesi konumunda. Bu müzede, ülkenin kültürel ve tarihi dokusu hakkında ilginç detaylar ve etkileyici sanat eserleri bulabilirsiniz. Orta Afrika gezi rehberi için arayınız.

Orta Afrika ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Orta Afrika’da yaşanan bu süreçte insani yardımlar, zor şartlar altındaki Müslümanlara yardım eli uzatılmış, ülkenin tarihinde darbe yapmadan yönetime gelen Geçiş Dönemi Hükümeti'ne desteğimiz gösterilmiş ve BM, AfB esasları ile Afrika Ortaklık Politikamızın değerleri olan ülkelerin toprak bütünlüğü ve egemenliklerinin korunması ilkeleri gözetilmiştir.

Orta Afrika Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Orta Afrika Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.