• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Özbekistan Ülke Bilgisi, Özbekistan vize işlemleri !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıÖzbekistan Cumhuriyeti
BaşkentTaşkent
BaşkanŞevket Mirziyoyev
BaşbakanAbdulla Aripov
Resmi DillerÖzbekçe
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü448,978 Km²
Nüfus32,96 milyon (2018)
Para BirimiSom (UZS)
Zaman DilimiUTC+5
Telefon Kodu+998
İnternet.uz

Özbekistan Ülke Bilgisi, Özbekistan gezi rehberi ve vize işlemleri

Özbekistan ülke bilgisi; Özbekistan, resmi adıyla Özbekistan Cumhuriyeti (Özbekçe: O‘zbekiston Respublikasi), Orta Asya'da, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazanmış bir devlet ülkedir. Özbekistan, günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biri olup TÜRKSOY'un üyesidir. Denize kıyısı olmayan ülkenin komşuları kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan'dır. Özbekistan ekonomisi; pamuk, altın, uranyum ve doğal gaz dahil olmak üzere ağırlıklı olarak meta üretimine dayanır.

Piyasa ekonomisine geçmeyi hedeflediğini ilan etmesine rağmen, ülkede yabancı kaynaklı yatırımı caydıran sert ekonomik kontroller bir şekilde devam etmektedir. Piyasa ekonomisine tedrici, sıkı kontrollü geçiş politikası yine de 1995 sonrası ekonomik iyileşmede olumlu sonuçlar üretti. Özbekistan'ın insan hakları ve bireysel özgürlükler konusunda iç politikaları bazı uluslararası kuruluşlar tarafından ağır bir biçimde eleştirilmektedir. Özbekistan, 20 Haziran 1990'da egemenliğini, 1 Eylül 1991'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsız Özbekistan'ın 447.400 km²'lik bir yüzölçümü bulunmaktadır. Özbekistan; Kazakistan, Tacikistan, Afganistan, Kırgızistan ve Türkmenistan'a komşudur. Başkenti Taşkent. Özbekistan 12 il (viloyat), 1 özerk cumhuriyet (Karakalpakistan Cumhuriyeti) ve 1 bağımsız şehirden (Taşkent) oluşur.

Özbekistan bilgisi ve vizesi; Özbekistan’dan Türk vatandaşlarına 30 günlük vize muafiyeti; Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in yürürlüğe giren kararnameye göre, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yedi ülke vatandaşları vize almadan bir ay boyunca ülkeye girebilecektir. Ülkeler; İsrail, Endonezya, Güney Kore, Malezya, Singapur ve Japonya. Diğer vizeler için iletişim kurunuz.

Özbekistan ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Özbekistan, Türk tarihi bakımından önemli bir yere sahiptir. Sovyetler birliğinin dağılmasının ardından orta Asya'da bağımsızlığını elde eden 7 devletten birisi konumunda ki Özbekistan, muhteşem kültürel geçmişi, birbirinden özel şehirleri, tarihi ve doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen bir yapıya sahiptir. Özbekistan turlar için arayınız.

Özbekistan ülke bilgisi ve ekonomisi; Türkiye, 16 Aralık 1991 tarihinde Özbekistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmuş, 4 Mart 1992 tarihinde ise iki ülke arasında diplomatik ilişkiler tesis edilmiştir. İlişkilerin hukuki temelini oluşturmak amacıyla bu ülke ile 2017 yılına kadar 90’ın üzerinde ikili anlaşma ve protokol imzalanmış, karşılıklı çok sayıda üst düzey ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Özbekistan Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vize, Suudi Arabistan Vize, Özbekistan Ülke Bilgisi danışmanınız.