Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Özbekistan Ülke Bilgisi, Seyahat etmeden önce keşfedin !

Özbekistan Ülke Bilgisi

Özbekistan ülke bilgisi; Özbekistan, resmi adıyla Özbekistan Cumhuriyeti (Özbekçe: O‘zbekiston Respublikasi), Orta Asya'da, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazanmış bir devlet ülkedir. Özbekistan, günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletlerinden biri olup TÜRKSOY'un üyesidir. Denize kıyısı olmayan ülkenin komşuları kuzeyde ve batıda Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan ile güneyde Afganistan ve Türkmenistan'dır. Özbekistan ekonomisi; pamuk, altın, uranyum ve doğal gaz dahil olmak üzere ağırlıklı olarak meta üretimine dayanır. Piyasa ekonomisine geçmeyi hedeflediğini ilan etmesine rağmen, ülkede yabancı kaynaklı yatırımı caydıran sert ekonomik kontroller bir şekilde devam etmektedir. Piyasa ekonomisine tedrici, sıkı kontrollü geçiş politikası yine de 1995 sonrası ekonomik iyileşmede olumlu sonuçlar üretti. Özbekistan'ın insan hakları ve bireysel özgürlükler konusunda iç politikaları bazı uluslararası kuruluşlar tarafından ağır bir biçimde eleştirilmektedir. Özbekistan, 20 Haziran 1990'da egemenliğini, 1 Eylül 1991'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsız Özbekistan'ın 447.400 km²'lik bir yüzölçümü bulunmaktadır. Özbekistan; Kazakistan, Tacikistan, Afganistan, Kırgızistan ve Türkmenistan'a komşudur. Başkenti Taşkent'tir. Özbekistan 12 il (viloyat), 1 özerk cumhuriyet (Karakalpakistan Cumhuriyeti) ve 1 bağımsız şehirden (Taşkent) oluşur.

Özbekistan Vizesi
Özbekistan bilgisi ve vizesi; Özbekistan’dan Türk vatandaşlarına 30 günlük vize muafiyeti;Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in yürürlüğe giren kararnameye göre, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yedi ülke vatandaşları vize almadan bir ay boyunca ülkeye girebilecektir. Ülkeler;İsrail, Endonezya, Güney Kore, Malezya, Singapur ve Japonya. Diğer vizeler için iletişim kurunuz.
Özbekistan Lyab-i Havuz Turu- Vizesi

Özbekistan ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Özbekistan, Türk tarihi bakımından önemli bir yere sahiptir. Sovyetler birliğinin dağılmasının ardından orta Asya'da bağımsızlığını elde eden 7 devletten birisi konumunda ki Özbekistan, muhteşem kültürel geçmişi, birbirinden özel şehirleri, tarihi ve doğal güzellikleriyle insanı büyüleyen bir yapıya sahiptir. Özbekistan turlar için arayınız. www.kolayvize.org

Özbekistan Petrol ve Gaz

Özbekistan ülke bilgisi ve ekonomisi; Özbekistan’da tekstil sanayi ve müteahhitlik başta olmak üzere çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 520 kadar Türk sermayeli firma bulunmaktadır ve bu firmalar yaklaşık 50.000 kişilik istihdam sağlamaktadır. Ülkemizde 2015 Aralık ayı itibariyle 235 Özbekistan sermayesine sahip şirket faaliyet göstermektedir. www.kolayvize.org

Özbekistan ülke bilgisi ve ekonomisi; Türkiye, 16 Aralık 1991 tarihinde Özbekistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmuş, 4 Mart 1992 tarihinde ise iki ülke arasında diplomatik ilişkiler tesis edilmiştir. İlişkilerin hukuki temelini oluşturmak amacıyla bu ülke ile 2017 yılına kadar 90’ın üzerinde ikili anlaşma ve protokol imzalanmış, karşılıklı çok sayıda üst düzey ziyaret gerçekleştirilmiştir.
Özbekistan Hava Yolları ve Özbekistan Vizesi
Özbekistan ülke bilgi ve uçak bileti; Özbekistan uçak bileti acentamızda ucuz Özbekistan uçak bileti bulmak için karşılaştırma yaparak Özbekistan uçak bileti fiyatları hakkında bilgi sahibi alınız. Özbekistan ülkesine uçan hava yollarının fiyatlarını anlık olarak en ucuz, en hızlı ve en uygun biletleri güvenle ve kolayca satın alın.  Özbekistan ekonomik uçak bilet için arayınız. 0212 532 0808
Özbekistan Hotel Konaklama
Özbekistan ülke bilgisi ve Hotel konaklama; Özbekistan Taşkent semtleri, Taşkent bölgesinde gezilecek yerler, Özbekistan için farklı bölgelerdeki oteller, Taşkent gecelik konaklama yorumları, Yıldız sayısı, Otelin sunduğu imkân ve özellikler, Otelin adı ve otel zinciri, Tema Her otel için size şu bilgileri sunuyoruz. Her dakika güncellenen otel  Özbekistan hotel konaklama iletişim kurunuz.

Özbekistan Vizesi, Özbekistan ülke hakkında, Özbekistan ticari vizesi, Özbekistan bayrağı, Özbekistan ekonomisi, Özbekistan başkenti, Özbekistan - Türkiye ilişkileri, Özbekistan uçak bileti, Özbekistan otel konaklaması, Özbekistan ulaşım, Özbekistan nasıl gidilir, Özbekistan idari yapı, Özbekistan komşuları, Özbekistan gece hayatı, Özbekistan nüfus yapısı, Özbekistan yönetim şekli, Özbekistan etnik grupları, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği, Özbekistan İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Özbekistan hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Özbekistan Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA