• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Pakistan Ülke Bilgisi, Gerçek kardeş ülke Pakistan

ÜLKE KÜNYESİ

AdıPakistan İslam Cumhuriyeti
Başkentİslamabad
BaşkanArif Alvi
Başbakanİmran Han
Resmi DillerUrduca, İngilizce
YönetimAnayasal Cumhuriyet
Yüzölçümü881.913 Km²
Nüfus212,2 milyon (2018)
Para BirimiPakistan Rupisi (PKR)
Zaman DilimiUTC+5
Telefon Kod+92
İnternet.pk

Pakistan Ülke Bilgisi, Pakistan e-vize, Pakistan vize işlemleri ...

Pakistan ülke bilgisi; Pakistan veya resmi adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti, Güney Asya'da bir ülkedir. Umman Denizi'ne 1.046 km kıyısı vardır. Batısında Afganistan ve İran, kuzeyinde Çin Halk Cumhuriyeti, doğusunda Hindistan vardır. Nüfus bakımından dünyada 6. olup, 1947'de İngiliz sömürgesindeki Hindistan'dan, yaşanan kanlı bir mücadele sonrası ayrılarak 14 Ağustos 1947'de kurulmuştur.

Daha sonrasında yine bir bölünme yaşayıp batısı bugünkü Pakistan, doğusu ise Bangladeş olmuştur. Pakistan'da Pencap, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti ve Belucistan olmak üzere 4 eyalet vardır ve federal başkenti İslamabad'dır. "Pakistan" Urdu dilinde ve Fars dilinde "Pak ülke" anlamına gelmektedir. İlk olarak "PAKSTAN" sözcüğü Choudhary Rahmat Ali tarafından 1934 yılında telaffuz edilmiş ve Birleşik Krallık'ın eski Hindistan sömürgesinin 5 eski eyaletinin harflerinden türetilmiştir. Söz konusu eyaletler bugün Pakistan'ı meydana getirmektedir.

Pakistan ekonomisi, satınalma gücü paritesi bakımından 25. büyük ve nominal olarak dünyanın 38. büyük ekonomisidir. Pakistan gelişmekte olan bir ülke olup 21. yüzyılda dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma potansiyeline sahip sonraki 11 ülkelerinden biridir. Bununla birlikte onlarca yıl süren çatışmalar, sosyal istikrarsızlıklar, yatırım eksikliği ve hızlı nüfus artışı ülkenin ekonomik büyümesine zarar vermiştir. Ülkenin ekonomisi yarı endüstrileşmiş olup önemli sanayi merkezleri İndus Nehri boyunca yer almaktadır. Birincil ihraç malları arasında tekstil, deri ürünleri, spor malzemeleri, kimyasallar, halı ve kilim bulunmaktadır.

Pakistan Hükümeti'nin talimatları uyarınca, 1 Ocak 2021'den itibaren tüm vize başvuruları Pakistan Online Vize Sistemi üzerinden yapılacaktır. Danışmanlarımız sizin adınıza Online vize konusunda yardımcı olmaktadır. Pakistan Online Vize Sistemi 191 Ülke vatandaşları için açıktır! Vize verilmesi, belirlenen makamlar aracılığıyla yürütülen Pakistan Hükümeti'nin yetkisidir. Başvuru sahipleri e-vize aldıktan sonra seyahat planlamalıdır.

Pakistan ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Pakistan, İslamabad şehrinde gezilecek birçok yer bulunuyor. Pakistan, Himalayalar'ın dağ vadilerinden Umman Denizi'ne kadar uzanan rotasını takip ederek tarihi İndus Nehri'nin her iki tarafı boyunca uzanır. Bu yerlerin başlıcaları, Shah Faisal Mosque, Pakistan Monument, Lok Virsa Museum, Nurpur Shahan Village, Taxila Excavations, Margalla Hills, Truk Workshops ve Ayup National Park bulunuyor.

Pakistan ülke bilgisi ve ekonomisi; Pakistan’la ilişkileri, Pakistan’ın bağımsız bir devlet olarak kurulduğu 14 Ağustos 1947 tarihinden itibaren yakın dostluk ve kardeşlik anlayışı temelinde şekillenmiştir. 2017 yılında, Türkiye ile Pakistan arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 70. yıldönümü çerçevesinde etkinlikler düzenlenir. Pakistan ve Türkiye ilişkileri ortak din ve kültürel miras üzerine kurulu tarihi bağlara dayanıyor.

Pakistan Ülke Bilgisi, Pakistan vizesi nasıl alınır?. Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vize, Suudi Arabistan Vize, Pakistan Ülke Bilgisi danışmanınız.