• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Palau Ülke Bilgisi, Seyahat etmeden önce keşfedin!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıPalau Cumhuriyeti
BaşkentMelekeok
BaşkanTommy Remengesau
Başbakan
Resmi Dillerİngilizce, Palauca
Yönetim ŞekliABD, Başkanlık Sistemi
Yüzölçümü458,4 Km²
Nüfus17.907 (2018)
Para BirimiAmerikan Doları (USD)
Zaman DilimiUTC+9
Telefon Kodu+680
İnternet.pw

Palau ülke bilgisi, Palau gezi rehberi ve vize işlemleri

Palau ya da resmî adı ile Palau Cumhuriyeti, bir Okyanusya ülkesidir. Papua Yeni Gine'nin kuzeyindedir. 1994 yılında ABD himayesinden çıkmıştır. Yerli halk dilinde adı 'Belau'dur. Büyük Okyanus'un güneyindedir. Palau'nun iklimi tropikaldir. Koror adasında yıllık ortalama sıcaklık 28 °C'dir. Yıllık yağış miktarı Koror adasında 3,800 mm, Angaur adasında ise 3,290 mm'dir. Toprağın verimli olduğu Palau adalar grubunun kıyı kesimlerinde Mangrov bataklıkları, iç kesimlerinde ise savanlar, hindistan cevizi ağaçları ve yağmur ormanlarıyla kaplı tepeler vardır. 

Kuzeyde Palau adlı adalar grubunu, güney batıda Sonsorol, Merir, Pulo Anna ve Tobi adlı küçük mercan adaları ile Helen Resifini kapsar. Yaklaşık 350 adadan oluşmaktadır. Palau'ya bağlı adalar Caroline Adalarının batı ucunu oluşturur. Yüksekliği 217 m'ye ulaşan Babelthuap Adası 143 km²'lik yüz ölçümüyle en büyük adadır. Babelthuap'ın hemen güneyinde yer alan ve yaklaşık 628 m'ye yükselen Koror adası cumhuriyetin başkenti ve nüfusu en büyük yerleşim yeridir. 2007 ye kadar ülkeye başkentlik yapmış ve o yıl ise hükûmet başkenti Ngerulmud'a taşımıştır.

Palau ve vizesi; Resmi ve umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Palau’ya turistik veya iş amacıyla yapılacak kısa süreli seyahatlerinde vizeden muaf. T.C. vatandaşları vizesiz olarak Palau’yu ziyaret edebilirler. Ülke gümrüğüne girişte; Dönüş biletinizi, ülkede ikamet edeceğiniz adres bilgilerini ve yapacağınız harcamalar için yeterli mali kaynak gösterebilmeniz gereklidir.

Palau ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Palau Genellikle çoğu ülkenin başkenti, mutlaka gidilmesi gereken şehir olarak karşımıza çıksa da Palau’da böyle bir durum yok. Ngerulmud ülkenin başkenti ama Koror, bu şehirden daha çok nüfusa sahip ve daha popüler bir nokta. Bunun nedenlerinden biri de ülkenin eski başkenti olması. Koror, birçok farklı etnikten insanın bir arada yaşadığı bir şehir.

Palau ilişkileri; Türkiye ile Palau Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler 10 Mayıs 2007 tarihinde kurulmuştur. 9-11 Nisan 2008 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen “Türkiye-Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısı”na dönemin Palau Dışişleri Bakanı Temmy L. Shmull katılmıştır. Palau’yu temsilen BM Daimi Temsilci Büyükelçi Caleb Otto başkanlığında heyet katılmıştır. 

Palau Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Palau Ülke Bilgisi ve vize danışmanınız.