• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Paraguay Ülke Bilgisi, Latin Amerika’nın kalbi keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıParaguay Cumhuriyeti
BaşkentAsunción
BaşkanMario Abdo Benítez
Başkan Yard.Juan Afara
Resmi Dillerİspanyolca, Guarani
Yönetim ŞekliÜniter Başkanlık Cumhuriyeti
Yüzölçümü406.752 Km²
Nüfus6,956 Milyon (2018)
Para BirimiParaguay Guaranisi (PYG)
Zaman DilimiUTC-4
Telefon Kodu+595
İnternet.py

Paraguay Ülke Bilgisi, Paraguay gezi rehberi ve vize işlemleri

Paraguay ülke bilgisi; Paraguay Cumhuriyeti, Güney Amerika'da bir ülkedir. Denize kıyısı olmayan Paraguay, güneyi ile güneybatısında Arjantin, kuzeyi ile kuzeydoğusunda Brezilya, kuzeybatısında ise, Bolivya ile çevrelenmiştir. Paraguay adı, Guarani dilindeki "para" (bu yaka) ile "guay" (ırmak) sözcüklerinin birleşiminden gelir. Her ne kadar Guarani'ler "Paraguay" adını, bugünkü başkent Asuncion için kullanmışlarsa da, bölgeyi ele geçiren İspanyollar, bu adı bütün bölgeyi tanımlamak için kullanmışlardır. Paraguay'ın Senato (45 vekil) ve Temsilciler Meclisi'nden (80 vekil) oluşan iki odalı parlamentosu vardır. Parlamenterler beş yıllığına seçilir.

Yaklaşık 300 yıl boyunca İspanyol İmparatorluğu'nun bir parçası olan ülke, 19. yüzyılın başlarında Bask kökenli soylu bir ispanyol aileden gelen Simón Bolívar'ın başlattığı devrim hareketi ile 1811 yılında bağımsızlığına kavuştu. 1862'de Carlos Antonio Lopez'in ölümü üzerine iktidara gelen oğlu Francisco Solano López, Güney Amerika halklarının makus bir talihi olsa gerek ordunun da desteği ile ülkede tam bir diktatörlük kurdu. 1932 yılında, sınır anlaşmazlıkları yaşadığı kuzey komşusu Bolivya ile olan gerginlik sıcak bir çatışmaya dönüştü. Chaco Savaşı olarak tarihe geçecek olan bu savaş üç yıl sürdü ve 1935'te Paraguay ordusunun kesin zaferi ile sonuçlandığında, Paraguay ihtilaflı arazinin %75'ini ele geçirdi.

Paraguay vizesi; Vizeden muaf ülkelerden birinin vatandaşı olunmadığı sürece Paraguay'a girmek isteyen bir yabancı uyruklu vatandaş vize almak zorundadır. Paraguay vizesi, göç akımlarını düzenleyen ve kolaylaştırma amacı ile, Dışişleri Bakanlığı ve yurtdışında diplomatik temsilcilikler tarafından verilen belgedir. Tüm ziyaretçilerin en az 6 ay geçerli bir pasaport sahibi olmaları gerekir.

Paraguay ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Latin Amerika seyahat boyunca dükkanları incelemeyi ilginç buluyoruz. Hele dünyanın en ucuz kenti Asuncion olunca. El Paraguayo Independente Asuncion. El Paraguayo Independente Caddesi, Asuncion, Paraguay. Asuncion dünyanın en ucuz başkenti. Mercer Consulting, beş yıldır Asuncion’u dünyanın en ucuz kenti olarak açıklıyor.

Paraguay ilişkiler; Sayın Bakanımız, Ocak 2017 tarihinde ülkemizden Paraguay’a Dışişleri Bakanı seviyesindeki ilk ziyareti gerçekleştirerek Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga ve Temsilciler Meclisi Başkanı Hugo Velazquez’le görüşmüştür. Ziyaret vesilesiyle ayrıca Dostluk ve İşbirliği Anlaşması ile Hava Ulaştırma Anlaşması imzalanmıştır. Paraguay’a Buenos Aires Büyükelçiliği akreditedir.

Paraguay Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Paraguay Ülke Bilgisi danışmanınız.