Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Peru Ülke Bilgisi, Seyahat öncesi Peru Rehberi !

Peru Ülke Bilgisi

Peru ülke bilgisi; Peru, Quechua: Piruw, Aymara: Piruw) ya da resmî adıyla Peru Cumhuriyeti, Quechua: Piruw Mama Llaqta, Aymara: Piruw Suyu) Güney Amerika'nın batısında bir ülkedir. Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus'la sınırlıdır. Peru, kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus ile sınırlı bir coğrafyada yer alır. Costa Humboldt Akıntısı'nın etkisi altında olup, tarımın sadece Andlar'dan gelen nehirler boyunca ve nehir vahalarında mümkün olduğu, geniş ölçüde bir kıyı çölüdür. 30 milyon civarında nüfusu olan Peru, Bolivya ve Guatemala'nın yanında nüfus çoğunluğu Kızılderili halkın olduğu üç ülkeden biridir. Nüfusun yüzde 45'i kızılderili kökenlidir. Bunlar ağırlıklı olarak Quechua (% 40) ve Aymará (% 5) konuşan halklara aittir. % 37 melez olan halkın, % 15 kadarı Avrupa kökenli, geri kalan % 3 ise kısmen Afrika kısmen ise Asya kökenlidir. Kültürel yaşam bihassa az sayıda büyük şehirde yoğunlaşmış olup, bunların başında başkent Lima gelir. Bugün kültürel yapının geniş alanında, İspanyol işgalcilerin getirmiş olduğu kültürün ve onların temsil ettiği dinin izleri vardır.

Peru ülke bilgisi ve vizesi; Türkiye ile Peru arasında 18 Haziran 2012 tarihinde Ankara’da Vize Muafiyet Anlaşması imzalanmıştır. Resmi (diplomatik, hizmet ve hususi) ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Peru’ya yapacakları seyahatlerinde veya Peru’dan transit geçişlerde, toplam ikamet süresi giriş tarihinden itibaren 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.
Peru ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Peru denilicince Unesco Dünya Mirası ve Dünyanın Yedi Harikası listesinde olan İnka medeniyeti ve gezilecek yerlerin en başında gelen İnka medeniyetinin en önemli yerleşim yeri, And Dağları\'nın en yüksek noktasındaki yeni yedi harikadan biri olan Machu Picchu gelmektedir. İnkalar hakkında daha çok bilgi edinmek için Aquas Calientes’i ziyaret edebilirsiniz.

Peru ülke bilgisi ve ekonomisi; Pasifik Okyanusu kıyısında stratejik bir konuma sahip olan Peru, yüzölçümü bakımından Güney Amerika’nın en büyük üçüncü ülkesi. Ekonominin önemli sınamaları arasında yoksulluk, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve işsizlik bulunur. Peru’da çok miktarda gümüş, bakır, kalay, civa ve altın kaynakları var. İhracatın %60’ını madencilik ürünleri oluşturur.

Peru ülke bilgisi ve ilişkileri; Ülkemiz ile Peru Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkiler 1950 yılında kurulmuştur. 1950-2010 yılları arasında Peru’ya Santiyago Büyükelçiliğimiz akredite olmuştur. Lima’daki Büyükelçiliğimiz ile Peru’nun Ankara Büyükelçiliği 2010 yılında faaliyete geçmiştir. Peru’nun ise Ankara Büyükelçiliği’ne ek olarak İstanbul’da bir Fahri Konsolosluğu vardır.

Peru ülke bilgisi ve uçak bileti; Peru’ya ucuz uçak bileti bulmak çok da zor değil. Mayıs sonu, Eylül başı arasındaki dönem, pahalı tatil sezonudur, bu yüzden bu aralığın dışındaki uçak biletleri daha ucuz olur. 26 yaşından küçük turistler ve uluslararası öğrenci kartı gösteren öğrenciler, çeşitli havayolu firmalarının ve uygun bütçeli turizm acentamızın sunduğu özel indirimden yararlanın.

Peru ülke bilgisi ve hotel konaklama; Kolayvize.org websitemizde Peru otelleri ve konaklama tesisleri hakkında bilmeniz gereken her türlü bilgiyi bulacaksınız. Cusco şehrindeki Tambo Hotel oteli için en iyi anlaşmalar. Otel odanızı ayırtın ve bugüne özel indirimleri kaçırmayın. Peru seyahatinizde en mükemmel konaklama imkânını bulmanıza yardımcı oluruz. Peru hotelleri için acentamızı arayınız.


Peru Vizesi, Peru ülke hakkında, Peru ticari vizesi, Peru bayrağı, Peru ekonomisi, Peru başkenti, Peru - Türkiye ilişkileri, Peru uçak bileti, Peru otel konaklaması, Peru ulaşım, Peru nasıl gidilir, Peru idari yapı, Peru komşuları, Peru gece hayatı, Peru nüfus yapısı, Peru yönetim şekli, Peru etnik grupları, Peru Ankara Büyükelçiliği, Peru İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Peru hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Peru Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA