• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Peru Ülke Bilgisi, Tarih ve Kültür yolculuğunu araştır

ÜLKE KÜNYESİ

AdıPeru Cumhuriyeti
BaşkentLima
BaşkanMartín Vizcarra
BaşbakanVicente Zeballos
Resmi Dillerİspanyolca
Yönetim ŞekliAnayasal Cumhuriyet
Yüzölçümü1.285.216 Km²
Nüfus31,99 milyon (2018)
Para BirimiNuevo Sol (PEN)
Zaman DilimiUTC-5
Telefon Kodu+51
İnternet.pe

Peru Ülke Bilgisi, Peru gezi rehberi ve Peru vize işlemleri.

Peru ülke bilgisi; Peru, Quechua: Piruw, Aymara: Piruw) ya da resmî adıyla Peru Cumhuriyeti, Quechua: Piruw Mama Llaqta, Aymara: Piruw Suyu) Güney Amerika'nın batısında bir ülkedir. Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus'la sınırlıdır. Peru, kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus ile sınırlı bir coğrafyada yer alır. Costa Humboldt Akıntısı'nın etkisi altında olup, tarımın sadece Andlar'dan gelen nehirler boyunca ve nehir vahalarında mümkün olduğu, geniş ölçüde bir kıyı çölüdür.

30 milyon civarında nüfusu olan Peru, Bolivya ve Guatemala'nın yanında nüfus çoğunluğu Kızılderili halkın olduğu üç ülkeden biridir. Nüfusun yüzde 45'i kızılderili kökenlidir. Bunlar ağırlıklı olarak Quechua (% 40) ve Aymará (% 5) konuşan halklara aittir. % 37 melez olan halkın, % 15 kadarı Avrupa kökenli, geri kalan % 3 ise kısmen Afrika kısmen ise Asya kökenlidir. Kültürel yaşam bihassa az sayıda büyük şehirde yoğunlaşmış olup, bunların başında başkent Lima gelir. Bugün kültürel yapının geniş alanında, İspanyol işgalcilerin getirmiş olduğu kültürün ve onların temsil ettiği dinin izleri vardır.

Peru vizesi; Türkiye ile Peru arasında 18 Haziran 2012 tarihinde Ankara’da Vize Muafiyet Anlaşması imzalanmıştır. Resmi (diplomatik, hizmet ve hususi) ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları, Peru’ya yapacakları seyahatlerinde veya Peru’dan transit geçişlerde, toplam ikamet süresi giriş tarihinden itibaren 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır.

Peru gezi rehberi; Peru denilicince Unesco Dünya Mirası ve Dünyanın Yedi Harikası listesinde olan İnka medeniyeti ve gezilecek yerlerin en başında gelen İnka medeniyetinin en önemli yerleşim yeri, And Dağları'nın en yüksek noktasındaki yeni yedi harikadan biri olan Machu Picchu gelmektedir. İnkalar hakkında daha çok bilgi edinmek için Aquas Calientes’i ziyaret edebilirsiniz.

Peru ülke bilgisi ve ilişkileri; Ülkemiz ile Peru Cumhuriyeti arasındaki diplomatik ilişkiler 1950 yılında kurulmuştur. 1950-2010 yılları arasında Peru’ya Santiago Büyükelçiliğimiz akredite olmuştur. Lima’daki Büyükelçiliğimiz ile Peru’nun Ankara Büyükelçiliği 2010 yılında faaliyete geçmiştir. Peru’nun ise Ankara Büyükelçiliği’ne ek olarak İstanbul’da bir Fahri Konsolosluğu vardır.

Peru Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Peru Ülke Bilgisi danışmanınız.