• DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Polonya Ülke Bilgisi, “Hayal gücünü harekete geçir”

ÜLKE KÜNYESİ

AdıPolonya Cumhuriyeti
BaşkentVarşova
CumhurbaşkanıAndrzej Duda
BaşbakanMateusz Morawiecki
Resmi DillerLehçe
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü312,679 km²
Nüfus37,97 milyon (2019)
Para BirimiPolonya Zlotisi (PLN)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+48
İnternet.pl

Polonya Ülke Bilgisi, Polonya gezi rehberi, Polonya vize işlemleri ...

Polonya ülke bilgisi; Polonya, resmî adıyla Polonya Cumhuriyeti, okunuşu: /ʐɛt͡ʂ.pɔsˈ.pɔ.lʲita pɔls.ka/), Orta Avrupa'da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya Federasyonu ve Litvanya, doğuda Beyaz Rusya, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi'dir. Ülke 312.679 km²'lik yüzölçümüyle Avrupa'nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Yaklaşık 38 milyonluk nüfusuyla dünya sıralamasında en kalabalık 33. ülkedir.

1990'ların başından beri istikrarlı bir ekonomik liberalizasyon politikası izleyen Polonya, geçiş süreci ekonomileri arasında bir başarı örneği olarak öne çıkmaktadır. Buna rağmen, Polonya ekonomisinin gelişimi için başta işsizlik oranının düşürülmesi olmak üzere atılması gereken birçok adım bulunmaktadır. Polonya Avrupa'nın en dindar ülkesidir. Katolik olduğunu söyleyenler %90'a, düzenli olarak kiliseye gittiğini beyan edenler %80'e ulaşmaktadır. Polonya'nın en ünlü sanatçısı, on dokuzuncu yüzyılda yaşamış besteci ve piyanist Fredric Chopin'dir. Başkent Varşova'dır.

Polonya ülke bilgisi ve vizesi; Polonya vizesi nereden alınır? Polonya Konsolosluklarından veya Polonya Konsoloslukları tarafından yetkili kılınmış polonya vize başvuru merkezleri ve Polonya vize başvuru merkezlerine akredite edilmiş turizm ve seyahat acentalarına vize başvuruları gerçekleştirilerek kısa süreli (C Tipi) Polonya Schengen vizeleri ve Polonya vize çeşitleri yardımı alabilirsiniz.

Polonya ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Polonya Gezilecek yerler denince ilk akla gelen Varşova ve Krakow olsa da aslında çok daha fazla şehir ve yerler var.Polonya Gezi rehberi, Polonya gezilecek yerler, Katowice gezilecek yerler, Katowice gezi rehberi, Krakow gezi rehberi, Krakow gezilecek yerler, Varsova gezi rehberi, Varsova gezilecek yerler, Warsaw gezilecek yerler. Polonya Turlar için arayınız.

Polonya ülke bilgisi ve ilişkileri; Türkiye-Polonya ilişkileri günümüzde de son derece olumlu bir düzeyde seyreder. Polonya’da yaklaşık 6000 vatandaşımız yaşar. Vatandaşımızın çoğu ya işveren konumunda bulunur ya da Türk, Polonyalı veya uluslararası firmaların teknik ve idari kadrolarında görev yapar. 2016 yılında ülkemize seyahat eden Polonyalı sayısı 205.701 olarak kaydedilmiştir.

Polonya Ülke, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Polonya Ülke Vizesi danışmanınız.