Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Portekiz Ülke Bilgisi, C.Ronaldo’nun Ülkesini Keşfedin !

Portekiz Ülke Bilgisi

Portekiz ülke bilgisi; Portekiz ya da resmî adıyla Portekiz Cumhuriyeti (Portekizce: República Portuguesa) Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası'nın en batısındaki ülkedir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdan da Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarım küredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in birer parçası. Geçen 3.100 yıl boyunca Portekiz toprakları, ülkenin kültürünü, tarihini, dilini ve etnik yapısını etkileyen ve içlerinde Fenikeliler, Yunanlar, Romalılar, Cermenler, ve Endülüs Emevileri’nin de bulunduğu çeşitli medeniyetlerin geçişine tanık olmuştur. 5. yüzyılda Portekiz ülkesi Douro Nehri’nin ağzındaki Portu (günümüzdeki Porto şehri) ile Cale (günümüzdeki Vila Nova de Gaia) şehirlerine istinaden Latince Terra Portucalis diye anılıyordu. 1093 yılında Kastilya ve Leon kralı VI. Alfonso, krallığının güneybatısındaki toprakları Henrique de Borgonha’ya vererek Portus Cale Kontluğu ‘nu kurdu. Comes Portucalensis denen bu kontluk sonraki yıllarda bağımsız bir krallığın doğuşuna sahne olmuştur. 15. ve 16. yüzyıllarda Brezilya’dan Filipinler’e uzanan Portekiz İmparatorluğu dünyanın önde gelen ekonomik, politik ve kültürel güçlerinden biriydi. 20. yüzyılda imparatorluğun sona ermesiyle birlikte Portekiz Avrupa’ya dönmüştür ve günümüzde dengeli demokratik yapısıyla Avrupa Birliği’nin bir parçasını oluşturmaktadır. Portekiz 1976 yılında kabul edilen anayasaya göre yönetilen demokratik bir cumhuriyettir. Portekiz idari yapısı temel olarak 308 belediyeye (Portekizce: concelho) dayanır. Bu belediyeler bucak adı verilen (Portekizce: freguesia) 4.000’den fazla bölüme ayrılır. Belediyeler idari açıdan altbölge ve bölgelere bağlanır. 1976 yılından beri en üst idari yapı “Anakara Portekizi” ile Azorlar ve Madeira özerk bölgeleridir. 2001 nüfus sayımı sonucunda % 51,7’si kadın olan Portekiz’in nüfusu 10.356.117 olarak belirlenmiştir.

schengen-norvec-vizesi

Portekiz ülke bilgisi ve vizesi; Portekiz vize başvuruları, Portekiz Konsolosluğu’na doğrudan yapılmakta olup, Portekiz vizesi başvurudan önce randevu alınması ve dosyanızın hazırlanması ile ilgili danışmanımız size yardımcı olacaklartır. Portekiz Schengen Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 20 gün önce yapmanız tavsiye edilir. Portekiz Vizesi hakkında danışınız.

Portekiz ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Eğer güzel anıtları ziyaret etmek ve olağanüstü manzaralara şahit olmak için Portekiz'e seyahat ediliyorsa Lizbon, Sintra ve Porto görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. İlk üçte yer vardır ve hepsi de görülmeye değerdir. Mondego Nehri etrafında bulunan Coimbra küçük, şirin bir kasabadır. Ekonomik  Portekiz Turlar için arayınız. 

Portekiz ülke bilgisi ve ekonomisi; Küresel ekonomik krizden en fazla etkilenen AB üyesi ülkeler arasında yer alan Portekiz’in ekonomisi 2010-2013 yılları arasında küçülme sürecine girmiştir. Üç yıl boyunca yaşanan daralmanın ardından, Portekiz ekonomisinde 2014 yılında %0,9, 2015 yılında %1,6, 2016 yılında da %1,4 oranında büyüme kaydedilmiştir. 2016 yılsonu itibarıyla enflasyon oranı % 0,6’dır. 

Portekiz ülke bilgisi ve ilişkileri; Ülkemizde Portekiz firmalarının sayısında son yıllarda artış gözlenir. Ülkemizde Portekizli firma 2016 yılında 65’e yükselmiştir. Portekiz’de faaliyet gösteren 17 kadar Türk şirketi bulunur. 2002-2016 döneminde ülkemize Portekiz’e yatırım miktarı 762 milyon Dolar, ülkemizden Portekiz’e yapılan doğrudan toplam yatırım miktarı ise 16 milyon Dolar olmuştur.

Portekiz ülke bilgisi ve uçak bileti; 2012 yılında Portekiz Lizbon’a günlük sefer başlatan THY’nin 2015 yılında seferlerini günde iki olmak üzere haftada 14’e çıkarması ve aynı yıl Porto’ya da düzenli doğrudan uçuşların başlatılması iki ülke arasında iş, ticari, sosyal, kültürel ve turizm amaçlı temasların artmasına somut katkı getirmiştir. Portekiz uçak bileti için 0212 532 0808 arayınız.

Portekiz ülke bilgisi ve hotel konaklama; Portekiz Otelleri: Portekiz sehirlerinde her cesit konaklama ve pansiyon icin rezervasyon adresiniz www.kolayvize.org Hizli, guvenilir, ucuz ve uygun fiyatlarla. Portekiz sehirleri icin hazirladigimiz tatil ve gezi rehbelerimize de bakmayi unutmayiniz. Portekiz otellerinde rezervasyon yaparak uygun fiyatlı oteller bulun ve indirimlerden yararlanın.


Portekiz Vizesi, Portekiz ülke hakkında, Portekiz ticari vizesi, Portekiz bayrağı, Portekiz ekonomisi, Portekiz başkenti, Portekiz - Türkiye ilişkileri, Portekiz uçak bileti, Portekiz otel konaklaması, Portekiz ulaşım, Portekiz'e nasıl gidilir, Portekiz idari yapı, Portekiz komşuları, Portekiz gece hayatı, Portekiz - Amerika, Portekiz nüfus yapısı, Cristiano Ronaldo, Cristiano Ronaldo Nereli ,Ricardo Qaresma Nereli, Ricardo Qaresma , Portekiz yönetim şekli, Portekiz'de etnik gruplar, Portekiz Ankara Büyükelçiliği, Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Portekiz hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Portekiz Turizm ve gezilecek yerler.

Hemen ARA