• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Portekiz Ülke Bilgisi, C.Ronaldo’nun Ülkesini Keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıPortekiz Cumhuriyeti
BaşkentLizbon
BaşkanMarcelo Rebelo de Sousa
BaşbakanAntónio Costa
Resmi DillerPortekizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü92,280 km²
Nüfus10,28 milyon (2019)
Para BirimiEuro (€)
Zaman Dilimi(GMT+1)
Telefon Kod+351
İnternet.pt

Portekiz Ülke Bilgisi, Portekiz gezi rehberi ve Portekiz vize işlemleri ...

Portekiz ülke bilgisi; Portekiz ya da resmî adıyla Portekiz Cumhuriyeti Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası üzerinde yer alan, Avrupa Kıtası'nın en batısındaki ülkedir. Portekiz kuzeyden ve doğudan İspanya ile, güneyden ve batıdan da Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Atlas Okyanusu’nun kuzey yarım küredeki bölümünde bulunan Azorlar ve Madeira takımadaları özerk yönetimleriyle birlikte Portekiz’in birer parçası. Geçen 3.100 yıl boyunca Portekiz toprakları, ülkenin kültürünü, tarihini, dilini ve etnik yapısını etkileyen ve içlerinde Fenikeliler, Yunanlar, Romalılar, Cermenler, ve Endülüs Emevileri’nin de bulunduğu çeşitli medeniyetlerin geçişine tanık olmuştur. 5. yüzyılda Portekiz ülkesi Douro Nehri’nin ağzındaki Portu (günümüzdeki Porto şehri) ile Cale (günümüzdeki Vila Nova de Gaia) şehirlerine istinaden Latince Terra Portucalis diye anılıyordu.

1093 yılında Kastilya ve Leon kralı VI. Alfonso, krallığının güneybatısındaki toprakları Henrique de Borgonha’ya vererek Portus Cale Kontluğu ‘nu kurdu. Comes Portucalensis denen bu kontluk sonraki yıllarda bağımsız bir krallığın doğuşuna sahne olmuştur. 15. ve 16. yüzyıllarda Brezilya’dan Filipinler’e uzanan Portekiz İmparatorluğu dünyanın önde gelen ekonomik, politik ve kültürel güçlerinden biriydi. 20. yüzyılda imparatorluğun sona ermesiyle birlikte Portekiz Avrupa’ya dönmüştür ve günümüzde dengeli demokratik yapısıyla Avrupa Birliği’nin bir parçasını oluşturmaktadır. Portekiz 1976 yılında kabul edilen anayasaya göre yönetilen demokratik bir cumhuriyettir. Portekiz idari yapısı temel olarak 308 belediyeye (Portekizce: concelho) dayanır. Bu belediyeler bucak adı verilen (Portekizce: freguesia) 4.000’den fazla bölüme ayrılır. Belediyeler idari açıdan altbölge ve bölgelere bağlanır. 1976 yılından beri en üst idari yapı “Anakara Portekizi” ile Azorlar ve Madeira özerk bölgeleridir. 2001 nüfus sayımı sonucunda % 51,7’si kadın olan Portekiz’in nüfusu 10.356.117 olarak belirlenmiştir.

Portekiz ülke bilgisi ve vizesi; Portekiz vize başvuruları, Portekiz Konsolosluğu’na doğrudan yapılmakta olup, Portekiz vizesi başvurudan önce randevu alınması ve dosyanızın hazırlanması ile ilgili danışmanımız size yardımcı olacaktır. Portekiz Schengen Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 20 gün önce yapmanız tavsiye edilir. Portekiz Vizesi hakkında danışınız.

Portekiz ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Eğer güzel anıtları ziyaret etmek ve olağanüstü manzaralara şahit olmak için Portekiz'e seyahat ediliyorsa Lizbon, Sintra ve Porto görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. İlk üçte yer vardır ve hepsi de görülmeye değerdir. Mondego Nehri etrafında bulunan Coimbra küçük, şirin bir kasabadır. Ekonomik Portekiz Turlar için arayınız.

Portekiz ülke bilgisi ve ilişkileri; Ülkemizde Portekiz firmalarının sayısında son yıllarda artış gözlenir. Ülkemizde Portekizli firma 2016 yılında 65’e yükselmiştir. Portekiz’de faaliyet gösteren 17 kadar Türk şirketi bulunur. 2002-2016 döneminde ülkemize Portekiz’e yatırım miktarı 762 milyon Dolar, ülkemizden Portekiz’e yapılan doğrudan toplam yatırım miktarı ise 16 milyon Dolar olmuştur.

Portekiz Ülke bilgisi, Portekiz vizesi nasıl alınır?, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Portekiz Ülke Vizesi danışmanınız.