Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Romanya Ülke Bilgisi, Romanya Seyahat öncesi keşfedin !

Romanya Ülke Bilgisi

Romanya ülke bilgisi; Romanya, Orta Avrupa'nın güney doğusunda, Balkan Yarımadası'nın kuzeyinde bulunan bir ülke. Ülke kuzeyde ve kuzeydoğuda Ukrayna, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatıda Macaristan, güneybatıda Sırbistan, güneyde Bulgaristan ile komşudur. Ayrıca ülkenin doğuda Karadeniz'e kıyısı vardır. Avrupa Birliği üyesi olan ülke birlik ülkeleri içinde 7. büyük yüzölçümü, 9. büyük nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti konumundaki Bükreş, 2,2 milyon nüfusu ile Avrupa Birliği'nin en büyük 6. kentidir. Erdel bölgesinin büyük kentlerinden Sibiu, 2007 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Romanya, Avrupa Birliği, Frankofon, Latin Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü gibi uluslararası kuruluşlara üyedir. Ülke adı olan Romanya, Latince Romanus (Roman)'dan gelir. 238,391 km²'lik bir alana yayılan Romanya, Avrupa'nın en geniş yüzölçümüne sahip 12., dünyanın 82. ülkesidir. 2007 nüfus sayımı sonuçlarına göre ülke nüfusu 22.276.506 kişidir. Ülkenin idari bölünümü eyaletler, kentler ve komünler biçimindedir; Romanya'da 41 eyalet ve bunlara ek olarak eyalet statüsüne sahip başkent Bükreş, 83'ü belediye statüsüne sahip 263 kent ve 2685 komün (13.285 köy ile birlikte) bulunmaktadır. Önemli kentleri; başkent Bükreş, Köstence, Braşov ve Yaş'tır.

Romanya ülke bilgisi ve vizesi; Turistik pasaportları hamilileri Türk vatandaşlarının, Romanya topraklarını transit etme veya Romanya topraklarında kalmak için vize almalarına ihtiyaç duyulmaktır. Diplomatik, hizmet veya özel pasaport hamilileri Türk vatandaşları, Romanya’yı transit etmek için veya kısa sureli giriş yapabilmeleri için vizeden muaf tutulmaktadırlar. Romanya acil vize hattı ..

Romanya ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Braşov, kışın kayak merkezi, yazın ise yayla merkezi olduğundan Romanya’nın en gözde tatil destinasyonu. Bükreş’ten başladığım yolculuğun ilk durağı Braşov oluyor. İki bölüme ayrılıyor şehir. İlki Poiana Braşov, burası kayak merkezi ve oteller ile kaplı. Diğer tarafı ise Bran Kalesi’nin bulunduğu yer.Romanya gezilecek yerleri acentamız ile keşfedin.

Romanya ülke bilgi ve ekonomi; Romanya’nın Genel Ekonomik Durumu. Romanya’daki Türk yatırımları, üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber toplam 6 milyar Dolar’a ulaşmıştır. Halihazırda bu ülkede yaklaşık 13.500 Türk sermayeli firma faaliyet göstermektedir. Romanya’da bugüne kadar 90 Türk müteahhitlik firmasınca yaklaşık 6,2 milyar Dolar tutarında proje gerçekleştirilmiştir.

Romanya ülke bilgisi ve ilişkileri; Ülkemizle Romanya arasında kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik, kültürel ve insani bağlar bulunmaktadır. Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkiler üst düzeyde var olan yakın diyalog ve dostluk ilişkileri çerçevesinde sürdürülmektedir. Romanya’da bugüne kadar 90 Türk müteahhitlik firmasınca yaklaşık 6,2 milyar Dolar tutarında proje gerçekleştirilmiştir.

Romanya ülke bilgisi ve uçak bileti; Romanya uçak bileti sayfamızda ucuz Romanya uçak bileti bulmak için karşılaştırma yapar Romanya uçak bileti fiyatları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Romanya ülkesine uçan tüm hava yollarının fiyatlarını anlık olarak karşılaştırıp en ucuz, en hızlı ve en uygun biletleri güvenle ve kolayca satın alabilirsiniz. Romanya ekonomik, ucuz uçak bileti için arayın.

Romanya ülke bilgisi ve hotel konaklama; Romanya Otelleri: Hotel Nova mülkiyet boyunca ücretsiz WiFi sunan Hotel Nova Residence Carol Parkı'na 6 km, Bükreş konaklama imkanı sunmaktadır. Konuklar otel bünyesindeki bar keyfini çıkarabilir. Bünyesinde ücretsiz özel otopark mevcuttur. Tüm odalarda düz ekran TV bulunur. Ekstralar terlik ve ücretsiz banyo malzemeleri bulunur.


Romanya Vizesi, Romanya ülke hakkında, Romanya ticari vizesi, Romanya bayrağı, Romanya ekonomisi, Romanya başkenti, Romanya - Türkiye ilişkileri, Romanya uçak bileti, Romanya otel konaklaması, Romanya ulaşım, Romanya'ya nasıl gidilir, Romanya idari yapı, Romanya komşuları, Romanya gece hayatı, Romanya - Amerika, Romanya nüfus yapısı, Romanya yönetim şekli, Romanya etnik grupları, Romanya Ankara Büyükelçiliği, Romanya İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Romanya hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Romanya Turizm ve gezilecek yerler.

Hemen ARA