• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Romanya Ülke Bilgisi, Romanya Seyahat öncesi keşfedin!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıRomanya
BaşkentBükreş
BaşkanKlaus Iohannis
BaşbakanLudovic Orban
Resmi DillerRumence
Yönetim ŞekliYarı Başkanlık Sistemi
Yüzölçümü238,391 Km²
Nüfus19,41 milyon (2019)
Para BirimiRumen Leyi (RON)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+40
İnternet.ro

Romanya ülke bilgisi, Romanya gezi rehberi ve Romanya vize işlemleri...

Romanya, Orta Avrupa'nın güney doğusunda, Balkan Yarımadası'nın kuzeyinde bulunan bir ülke. Ülke kuzeyde ve kuzeydoğuda Ukrayna, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatıda Macaristan, güneybatıda Sırbistan, güneyde Bulgaristan ile komşudur. Ayrıca ülkenin doğuda Karadeniz'e kıyısı vardır. Avrupa Birliği üyesi olan ülke birlik ülkeleri içinde 7. büyük yüzölçümü, 9. büyük nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti ve en büyük kenti konumundaki Bükreş, 2,2 milyon nüfusu ile Avrupa Birliği'nin en büyük 6. kentidir. Erdel bölgesinin büyük kentlerinden Sibiu, 2007 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Romanya, Avrupa Birliği, Frankofon, Latin Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü gibi uluslararası kuruluşlara üyedir.

Ülke adı olan Romanya, Latince Romanus (Roman)'dan gelir. 238,391 km²'lik bir alana yayılan Romanya, Avrupa'nın en geniş yüzölçümüne sahip 12., dünyanın 82. ülkesidir. 2007 nüfus sayımı sonuçlarına göre ülke nüfusu 22.276.506 kişidir. Ülkenin idari bölünümü eyaletler, kentler ve komünler biçimindedir; Romanya'da 41 eyalet ve bunlara ek olarak eyalet statüsüne sahip başkent Bükreş, 83'ü belediye statüsüne sahip 263 kent ve 2685 komün (13.285 köy ile birlikte) bulunmaktadır. Önemli kentleri; başkent Bükreş, Köstence, Braşov ve Yaş'tır.

Romanya vize işlemleri; Turistik pasaportları hamilileri Türk vatandaşlarının, Romanya topraklarını transit etme veya Romanya topraklarında kalmak için vize almalarına ihtiyaç duyulmaktır. Diplomatik, hizmet veya özel pasaport hamilileri Türk vatandaşları, Romanya’yı transit etmek için veya kısa sureli giriş yapabilmeleri için vizeden muaf tutulmaktadırlar. Romanya vizesi...

Romanya gezilecek yerler; Braşov, kışın kayak merkezi, yazın ise yayla merkezi olduğundan Romanya’nın en gözde tatil destinasyonu. Bükreş’ten başladığım yolculuğun ilk durağı Braşov oluyor. İki bölüme ayrılıyor şehir. İlki Poiana Braşov, burası kayak merkezi ve oteller ile kaplı. Diğer tarafı ise Bran Kalesi’nin bulunduğu yer. Romanya gezilecek yerleri acentamız ile keşfedin.

Romanya ilişkileri; Ülkemizle Romanya arasında kökleri tarihe dayanan güçlü siyasi, ekonomik, kültürel ve insani bağlar bulunmaktadır. Türkiye ile Romanya arasındaki ilişkiler olan yakın diyalog ve dostluk ilişkileri çerçevesinde sürdürülmektedir. Romanya’da bugüne kadar 90 Türk müteahhitlik firmasınca yaklaşık 6,2 milyar USD tutarında proje gerçekleşmiştir.

Romanya Ülke Bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çekya Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vize, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Romanya Ülke Bilgisi danışmanınız.