• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Ruanda Ülke Bilgisi, Ruanda’yı Seyahat öncesi keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıRuanda Cumhuriyeti
BaşkentKigali
BaşkanPaul Kagame
BaşbakanEdouard Ngirente
Resmi DillerKinyarwanda, Fransızca, İngilizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü26.338 km²
Nüfus12,3 milyon (2018)
Para BirimiRuanda Frangı (RWF
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+250
İnternet.rw

Ruanda ülke bilgisi, Ruanda gezi rehberi ve Ruanda vize işlemleri...

Ruanda ya da resmî adı ile Ruanda Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünün doğu kısmında yer alan ve denize kıyısı bulunmayan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Uganda, Tanzanya, Burundi ve bir kısmı Kivu Gölü ile olmak üzere Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin başkenti Kigali'dir.

Ülke ismi eski Ruanda dilinde bulunan kwanda (Türkçe: büyümek, genişlemek) kelimesinden gelmektedir. Ülkenin toplamda sahip olduğu 893 km sınırın 290 km'si Burundi, 217 km'si Demokratik Kongo Cumhuriyeti, 217 km'si Tanzanya ve 169 km'si Uganda ile oluşmaktadır. Ruanda'da son olarak 2012 yılında gerçekleştirilen resmi sayım sonuçlarına göre 10,515,973 nüfus tespit edilmiştir. Ülke içerisinde kalabalığın en yoğun olduğu şehir başkent Kigali'dir. Ruanda nüfusunun %20'si başkent bölgesinde yaşamaktadır. Ülke içerisinde 2012 resmi nüfus verilerine göre en kalabalık beş şehir şu şekilde sıralanmaktadır: Kigali (859.332), Gisenyi (126.706), Ruhengeri (59.333), Butare (50.220), Gitarama (49.038).

Ruanda ülke bilgisi ve vizesi; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Türkiye'de oturum iznine sahip üçüncü bir ülkenin vatandaşı olmanız durumunda Ruanda vizesi başvurularınızı Ruanda Fahri Konsolosluğu'na yapmanız gerekecektir. Ruanda Fahri Konsolosluğu İstanbul, Ruanda vize işlemleri Ruanda acil vize, Ruanda ticari vize, Ruanda turistik vize için arayınız.

Ruanda ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Ruanda, Kigali Gezilecek Yerler. Doğal yaşam ve doğadan kopmayan insanlarla karşılaşacağınız Kigali’de çok modern ve çok zengin hayatlarla iç içe olacağınızı düşünmeyin. Ruanda, Afrika'nın en yoksul ülkelerinden birisidir. Sokaklarda kerpiçten yapılma gecekondular ve çıplak ayaklı çocuklar görebilirsiniz. Ruanda gezileri için arayınız.

Ruanda ülke bilgisi ve ilişkileri; Ruanda’nın başkenti Kigali’deki temsilciliğimiz Aralık 2014’te faaliyetine başlamıştır. Ruanda’nın Ankara Büyükelçiliği ise Ağustos 2013’te açılmıştır. İlişkilerimiz her alanda gelişmektedir. Ruanda’ya, Türkiye Bursları kapsamında, her yıl yüksek öğrenim bursu tahsis edilmektedir. 2016-2017 akademik yılında ise 17 Ruandalı öğrenciye burs tahsis edilmiştir 

Ruanda Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Nauru vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vize, Ruanda Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.