• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

San Marino Ülke Bilgisi, San Marino’yu Keşfe Çık !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSan Marino Cumhuriyeti
BaşkentSan Marino
BaşkanGrazia Zafferani
Başbakan
Resmi Dillerİtalyanca
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü612 Km²
Nüfus33.785 (2018)
Para BirimiEuro (EUR · €)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+378
İnternet.sm

San Marino ülke bilgisi, San Marino gezi rehberi ve vize işlemleri

San Marino veya resmî adıyla San Marino Cumhuriyeti (İtalyanca: Repubblica di San Marino) Güney Avrupa'da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları'nın küçük bir tepesinde bulunan bir ülke. Hiçbir denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa'nın beş mikro devletinden biridir. Dünyanın süregelen en eski devletlerinden biri olan San Marino, Roma İmparatorluğu İmparatoru Diocletianus'un Hristiyanlara işkence etmesi üzerine 3 Eylül 301 tarihinde Dalmaçyalı Hristiyan bir taş ustası olan Marinus tarafından kurulmuştur. 61,2 km²'lik yüzölçümüne sahip olan ülke dünyanın en geniş 220. ülkesidir ve dünya alanının %0,01'inden daha azını kaplar.

Dünyanın en eski ülkelerinden biri olan ve en eski cumhuriyeti olan San Marino, 3 Eylül 301 tarihinde Roma İmparatoru Diocletianus'un Hristiyanlara karşı uyguladığı işkenceden kaçan Hristiyan bir taş ustası Dalmaçyalı Marinus ve çevresine toplananlar tarafından kurulmuştur. San Marino'nun yüzölçümü 61.2 km²'dir. Tamamı İtalya toprakları içerisindeki Emilia-Romagna ve Marche bölgeleri arasında yer alan bir ülkedir. Adriyatik Denizi kıyısından 20 kilometre batıda bulunan ülkenin tek komşusu dört yanını çevreleyen İtalya Cumhuriyeti'dir. Başkenti Monte Titano üzerindeki San Marino şehridir. Avrupa'da Vatikan ve Monako'dan sonra en küçük ülkedir.

San Marino ve vizesi; San Marino, Türklerden vize istiyor. Ülke Schengen vize bölgesinde olmamasına rağmen sınır kontrolü olmamasından dolayı İtalya’ya girmekte kullandığınız vize ile San Marino’ya girebilirsiniz. San Marino vizesi alacakların dikkatine! Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) T.C. vatandaşları; San Marino seyahatlerinde vizeye tabidir.

San Marino gezilecek yerler; San Marino ülkede bulunan Üç Kulenin ikisi ziyarete açıktır. 11. yüzyıldan kalma kuleler şehrin korunması için inşa edilmiştir. Borgo Maggiore’ye teleferik ile çıkabilirsiniz. San Marino’yu Rimini’ye bağlamak için yapılan fakat kullanılmayan demir yolu ve istasyonları ziyaret edebilirsiniz. San Marino Gölü’nde balık tutmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

San Marino Türkiye İlişkileri; I. Dünya Savaşı sırasında itilaf Devletleri arasında yer alan ülke, ittifak Devletlerine savaş ilan etti. Savaş bitiminde Türkiye'de Cumhuriyet kurulduğu zaman tüm ülkeler ile anlaşma yapmış olmasına rağmen San Marino ile anlaşma yapmamıştır. Resmi kayıtlara göre iki ülke hala savaş halinde gözükmektedir. Turizmde büyük gelişme kaydetmiştir.

San Marino Ülke Bilgisi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vize işlemleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, San Marino Ülke Bilgisi danışmanınız.