• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Sao Tome ve Principe Ülke Bilgisi, önce keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSão Tomé ve Príncipe Dem. Cum.
BaşkentSão Tomé
BaşkanEvaristo Carvalho
BaşbakanJorge Bom Jesus
Resmi DillerPortekizce
YönetimYarı Başkanlık
Yüzölçümü1.001 km²
Nüfus211.028 (2018)
Para BirimiDobra (STD)
Zaman DilimiGMT+0
Telefon Kodu+239
İnternet.st

Sao Tome ve Principe ülke bilgisi ve vize işlemleri...

Sao Tome ve Principe ülke bilgisi; Sao Tome ve Principe ya da resmî adıyla Sao Tome ve Principe Demokratik Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı kıyısında Gine Körfezi açıklarında yer alan bir ada ülkesidir. Sao Tome ve Principe adaları ada ülkesini oluşturmaktadır. Ülke ada ülkesi olması nedeniyle sınır komşusu bulunmamakta olup, Ekvator Ginesi ile Gabon'un açıklarında yer almaktadır ve Gabon'un kuzeybatı kıyıları 250 km uzaklıktadır. Ülkenin başkenti Sao Tome'dir.

Ülkenin kara sınırı bulunmamakta olup, sahip olduğu adaların toplam sahil uzunluğu 209 km'dir. São Tomé ve Príncipe ülkesi Seyşeller'den sonra Afrika kıtasının en küçük ikinci ülkesi konumundadır. Ülkeyi oluşturan iki adet ada, Ekvator Ginesi'ne ait olan Bioko ve Annobón adaları arasında yer almaktadır. Her iki ada arasındaki mesafe 150 km'dir. Ülkenin ana adası konumunda olan São Tomé adası her iki ada içerisindeki en dağlık olan adadır. Bu adanın 48 km uzunluğu, 32 km de eni bulunmaktadır ve 859 km² bir yüzölçümüne sahiptir.

Adanın ve aynı zamanda ülkenin de en yüksek noktası 2.024 m ile Pico de São Tomé dağıdır. Adalar ülkesinin diğer adası olan Príncipe adası ise 20 km uzunluğa ve 10 km ene sahiptir, adanın toplam yüzölçümü 136 km²'dir. Bu adanın en yüksek noktası ise 927 m Pico de Príncipe dağıdır. Her iki ada da volkanik fay hattı olan Kamerun hattının bir parçası konumundadır.

Sao Tome ve Principe ülke vizesi; Türk pasaport hamilleri Sao Tome ve Principe vizesine tabidir. Ülkeye gitmeden önce sarı humma aşısı yaptırılması zorunluluğu bulunmaktadır. Sao Tome ve Principe seyahat edecek vatandaşlarımızın sağlık konusunda en güncel bilgileri T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nden almaları mümkündür. Sao Tome ve Principe vizesi.

Sao Tome ve Principe gezilecek yerler; Cascada Sao Nicolau Şelalesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Sao Tome ve Principe şehir pazarında gezebilirsiniz. Şehrin sokaklarında yürüyebilir ve orada yaşayan insanların hayatına ortak olabilirsiniz. Claudio Corallo Çikolata Fabrikasını görmeye gidebilirsiniz. Çeşitli Rum fabrikalarını da ziyaret edebilirsiniz.

Sao Tome ve Principe ülke Türkiye ilişkileri; Türkiye Bursları kapsamında, ilk defa 2014-2015 akademik yılında 4 STPli öğrenci, ülkemizdeki üniversitelerde öğrenim hakkı kazanmış, 2015-2016 akademik yılında ise bir öğrenciye burs tahsis edilmiştir. Bakanlık Diplomasi Akademisi tarafından “Uluslararası Genç Diplomatlar Prog.”na Sao Tome ve Principe’den 2 diplomata eğitilmiştir.

Sao Tome ve Principe Ülke Bilgisi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vize işlemleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Sao Tome ve Principe Ülke Bilgisi danışmanınız.