• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Senegal Ülke Bilgisi, Afrika’nın parlayan yıldızı keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSenegal Cumhuriyeti
BaşkentDakar
BaşkanMacky Sall
Başbakan
Resmi DillerFransızca
Yönetim ŞekliYarı Başkanlık
Yüzölçümü196.722 km²
Nüfus15,85 milyon (2018)
Para BirimiBatı Afrika CFA frangı (XOF)
Zaman DilimiUTC
Telefon Kodu+221
İnternet.sn

Senegal Ülke Bilgisi, Senegal gezi rehberi ve vize işlemleri...

Senegal ülke bilgisi; Senegal (Fransızca: le Sénégal), resmî adıyla Senegal Cumhuriyeti (Fransızca: République du Sénégal), Senegal Nehri'nin güneyinde, Batı Afrika'da yer alan bir ülkedir. Batıda Atlas Okyanusu 531 km, kuzeyde Moritanya 813 km , doğuda Mali 419 km, güneyde ise Gine 330 km ve Gine Bissau 338 km sınırı bulunan Senegal'in toplam sınır uzunluğu Atlas Okyanusu dahil 3171 km dir. Yeşil Burun Adaları adaları Senegal kıyılarının 560 km ötesindedir.

Gambiya bu ülkenin 300 km içerisine kadar ilerleyen bir anklav halindedir. Ülkenin başkenti Dakar'dır. Dakar, ülkenin ve Afrika kıtasının en batısında bulunan Cap-Vert yarımadasında kurulmuştur. Atlantik okyanusuna 531 km kıyısı bulunan Senegal'de tarihte çeşitli sömürge kolonileri kurulmuştur. Dakar'ın 300 metre açıklarında bulunan Gorée Adası 19. yüzyılda köle ticareti için kullanılmaktayken günümüzde ise bir turizm merkezi olarak tüm dünyaya köle ticaretinin dehşetini göstermek için kullanılmaktadır. Senegal, Fransa'dan bağımsızlığını 4 Nisan 1960 tarihinde kazanmıştır. Birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi, Senegal halkının etnik kökeni de çeşitlilik göstermektedir.

Senegal ülke bilgisi ve vizesi; Senegal’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamili kişiler vizeden muaftır. Kapıda vize ita edilmesi uygulaması bulunmamakta olup, internetten e-vize alınması gerekmektedir. Ülkeye giriş için sarıhumma aşısı yaptırılması zorunludur. Senegal ticari vize, Senegal uzun süreli vize bilgileri için iletişim kurunuz.

Senegal ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Senegal’in en güzel adası olan Goree’yi görün. Goree, Afrika’dan Amerika’ya ilk gönderilen kölelerin adası olarak da biliniyor. Dar ve sevimli sokakları, kilisesi, çarşısı ve artık müze olarak kullanılan Köle Evi (Maison des Esclaves )’ni görün. Dakar’ın görülmesi gereken diğer yerleri arasında ise Başkanlık Konutu, Büyük Cami ve Pembe Göl.

Senegal ülke ilişkileri; Senegal’in 1960 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra faaliyete geçen Dakar’daki Büyükelçilik karşılık, Senegal de kısıtlı mali olanaklarına rağmen 2006 Ağustos ayından itibaren Ankara’da Büyükelçilik açmış, 2012 yılı, Senegal diplomatik ilişkilerimizin 50. Yılı olarak sembolik önem taşımıştır. Türkiye ve Senegal arasındaki ilişkilerde canlanma görülmektedir.

Senegal ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vize, Suudi Arabistan Vize, Senegal ülke bilgisi danışmanınız.