• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Seyşeller Ülke Bilgisi, Hint Okyanusu’nun inci ülkesi

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSeyşeller Cumhuriyeti
BaşkentVictoria
BaşkanDanny Faure
Başbakan
Resmi DillerFransızca, İngilizce
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü459 km²
Nüfus96.762 (2018)
Para BirimiSeyşeller Rupisi (SCR)
Zaman DilimiUTC+4
Telefon Kodu+248
İnternet.sc

Seyşeller Ülke Bilgisi, Seyşeller gezilecek yerler ve Seyşeller Vizeleri

Seyşeller ülke bilgisi; Seyşeller (Seyşeller Kreyolu: Sesel; İngilizce: Seychelles; Fransızca: Seychelles) ya da resmî adıyla Seyşeller Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı ada ülkesidir. Seyşeller, Hint Okyanusu'ndaki 115'in üzerinde kurulu bir ülke olup, Afrika ana kıtasının doğusunda, Madagaskar'ın ise kuzeydoğusunda yer almaktadır. Ülkenin başkenti Victoria'dır. Takımadalar ekvatora çok yakın olmasına rağmen, iklim, güneydoğu alizeler sebebiyle ılımandır.

Hazirandan kasım ayına kadar bu ılık iklim devam eder. Mahé Adasında sıcaklık aşağı yukarı 24 °C ilâ 29 °C arasında değişir. Başşehir Victoria ve çevresine düşen yıllık yağış miktarı yaklaşık 2300 mm kadardır. Bu rakam yüksek bölgelere gelince artar ve hemen hemen 3550 mmye kadar ulaşır. Ülkede genellikle kaplumbağa, guano ve kıyılarda da köpekbalığı bulunur. Ülke ekonomisi esas olarak tarım ve turizme dayanır. Ayrıca tüketim malları ihracatı da önemli bir gelir kaynağıdır. Ülkede yetişen başlıca tarım ürünleri; muz, tatlı patates, manyok ve bunun ürünü nişasta, kokonat ve vanilyadır. Ulaşım sistemi yeterli olup ülkenin en gelişmiş şehri ve limanı başkenti Victoria'dır.

Seyşeller ülke bilgi ve vizesi hakkında; Seyşeller’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları (tüm pasaport türlerinde) iş ve turizm amaçlı seyahatlerde 90 güne kadar vizeden muaftır. Bu ülkeye seyahatlerde gereken aşı ve bulaşıcı hastalıklar ile diğer dikkat edilecek sağlıkla bağlantılı konularda Sağlık Bakanlığı’ndan bilgi alınması yoluna gidilmelidir. Seyşeller’e ilişkin uyarılara aşağıda belirtilen internet adresinden ulaşılabilir: http://www.seyahatsagligi.gov.tr/

Seyşeller gezilecek yerler bilgisi; Seyşeller her ne kadar gezmeye doyamayacak olsanız da, ülkede ilk olarak gezilmesi ve mutlaka görülmesi gereken şehir başkent Victoria. Seyşeller ekonomik balayı turları için arayınız. Bol bol yüzmeli ve güneşlenmeli bir planı içeriyor fakat bunca yol katetmişken dünyanın en büyük cevizini üreten coco de mer ormanını, turkuaz sulara bakan nefis manzaraları, dev Aldabra kaplumbağalarını görmeden dönmek istemeyenler de vardır.

Seyşeller’in liberal ekonomisi, güvenli ortamı, istikrarı ve huzuruyla yatırımcılar için büyük fırsatları barındırdığını belirten yetkililer, özellikle turizm yatırımları, inşaat, balıkçılık, deniz ürünleri, petrol arama işlemleri, enerji, teknoloji, tekstil ve tarımsal ürün işleme gibi konularda Türk iş dünyasına önemli ticaret ve yatırım fırsatlarının olduğuna dikkat çektiler. Seyşeller, İstanbul’da yer alan Fahri Konsolosluğuna ilave olarak 2012 yılında Ankara’da da Fahri Konsolosluk açmıştır.

Seyşeller ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vize, Pakistan Vize, Polonya Vize, Suudi Arabistan Vize, Seyşeller ülke bilgisi danışmanınız.