• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Sierra Leone Ülke Bilgisi – 20 Farklı Afrika Kabilesi !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSierra Leone Cumhuriyeti
BaşkentFreetown
BaşkanJulius Maada Bio
Başkan Yard.Samuel Sam-Sumana
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliÜniter Başkanlık Cumhuriyeti
Yüzölçümü71,740 km²
Nüfus7,65 Milyon (2018)
Para BirimiLeone (SLL)
Zaman DilimiUTC+0
Telefon Kodu+232
İnternet.sl

Sierra Leone Ülke Bilgisi, Sierra Leone gezi rehberi ve Sierra Leone Vize işlemleri ...

Sierra Leone ülke bilgisi; Sierra Leone, ya da resmî adıyla Sierra Leone Cumhuriyeti, Batı Afrika'da bir ülkedir. Portekizliler ülkeye, bölgede bol miktarda aslan bulunmasından dolayı aslanlı dağlar veya aslanlı sıradağlar anlamına gelen bu ismi vermişlerdir. Kuzeydoğusunda Gine; güneydoğusunda Liberya ve güneybatısında Atlas Okyanusu bulunur. Sierra Leone 71.740 km²lik bir alanı kaplar ve nüfusu 6.296.803'dür. Tropikal İklim'e sahiptir. Komşusu Liberya gibi özgür bırakılmış Afrikalı köleler tarafından kuruldu (1791'de Freetown'u kurdular). İngiliz sömürgeciliğinden sonra 1961'de bağımsız hale geldi. Ancak ülke 1990'lardan 2002'ye kadar yıkıcı bir iç savaş yaşamıştır.

Elmas madenleri bakımından oldukça zengindir, buna rağmen batılı sömürgecilerin kışkırttığı ve göz yumduğu iç savaş sonucunda bir hayli fakirleşmiştir. Ülkede 2007 ve 2012 yıllarında yapılan seçimleri kazanan Ernest Bai Koroma 11 yıl süre ile devlet başkanlığı görevini sürdürmüştür. Koroma’nın görev süresinin dolmasının ardından Mart 2018’de gerçekleştirilen seçimleri kazanan asker kökenli aday Julius Maada Bio ülkenin yeni devlet başkanı olmuştur.

Sierra Leone vizesi; Sierra Leone vizesi almanız için geri kalan diger evraklar firmamız tarafından temin edilecektir. Türkiye'nin her ilinden pasaportlara markamız olan Kolay Vize Sierra Leone vizesi alabilmektedir. Sierra Leone vizesi işlemleri için sizin konsolosluğa gelmenize gerek yoktur. Sierra Leone vizesi almakta tam yetkilidir.

Bu ülke uzun yıllar İngiliz sömürgeciliğinden kalmıştır. 1961 yıllında bağımsızlığını kazanmıştır. Fakat daha sonra 1990-2002 yılları arasında şiddetli bir iç çatışma yaşanmıştır. Yeni yeni kendini toparlayan ülke, kapılarını turistlere açmıştır. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunur. Bu yerlerden seçtik umarım beğenirsiniz.

Türkiye ile Sierra Leone arasındaki ilişkiler son yıllarda güçlenmekle birlikte henüz başlangıç seviyesinde olduğu söylenebilir. Türkiye, Sierra Leone’deki büyükelçiliğini 2018 yılında faaliyete geçirmiştir. Sierra Leone’nin ülkemizde henüz bir büyükelçiliği bulunmamakta, Abu Dabi Büyükelçiliği’nin Türkiye’ye akreditasyonu bulunur.

Sierra Leone ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vize, Sierra Leone ülke bilgisi danışmanınız.