• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Şili Ülke Bilgisi, Yalnız ve güzel ülke Şili, Keşfedin …

ÜLKE KÜNYESİ

AdıŞili Cumhuriyeti
BaşkentSantiago
BaşkanSebastian Piñera
Başbakan
Resmi Dillerİspanyolca
Yönetim ŞekliÜniter Başkanlık Demokrasisi
Yüzölçümü756,0963 Km²
Nüfus18,73 milyon (2018)
Para BirimiŞili pesosu (CLP)
Zaman DilimiUTC-4
Telefon Kodu+56
İnternet.cl

Şili ülke bilgisi, Şili gezilecek yerler, Şili Vize işlemleri...

Şili ülke bilgisi; Şili ya da resmî adıyla Şili Cumhuriyeti; Arjantin'in batısında, And Dağları ile Büyük Okyanus arasında kalan, kuzeyden güneye 4.300 km boyunca uzanan bir Güney Amerika ülkesidir. Kuzeyinde Peru, kuzeydoğusunda Bolivya ve doğusunda Arjantin bulunur. Başkenti Santiago olup 2012 yılı tahminlerine göre ülkede yaklaşık 17 milyon insan yaşamaktadır. İsmi Aymara dilinde "Dünyanın bitimi" anlamına gelen chilli kelimesinden gelir.

Şili idari olarak on beş bölgeye ayrılmıştır. Bunlardan on dördü, başlarındaki 1'den 15'e kadar (13 atlanmıştır) Roma rakamlarıyla ifade edilen, Tarapacá, Antofagasta, Atacama, Coquimbo, Valparaíso, O'Higgins, Maule, Bío-Bío, Araucanía, Los Lagos, Aysén, Magallanes y la Antártica Chilena, Los Ríos ve Arica y Parinacota bölgeleridir. Başkent ve çevresini içeren Región Metropolitana de Santiago bölgesi için ise rakam yerine RM harf kısaltması kullanılır.

Şili ülke bilgisi ve vizesi; Şili, T.C. vatandaşlarından vize istemiyor. Uçakla giriş yaptığınızda teorik olarak dönüş uçak  biletinizin olması gerekiyor, ama sorulduğunu görmedim. Yine de tedbirli olmakta yarar var. Karadan girişlerde dönüş bileti sorulmuyor. Girişte doldurduğunuz turist kartını ülkeden çıkarken de görmek istiyorlar, Şili ülke girişinde turist kartını yanınızda bulunsun.

Şili gezilecek yerler; Şili büyük olduğu için otobüs ile uzun sürüyor. Otobüs ile uzun mesafelerde rahat. Uçak Avrupa ile karşılaştırıldığında pahalı. Patagonya’da adalar arasında çalışan gemilerin bazılarında 6 kişilik yatakhanelerde geceleyip, yemek dahil günde 100 USD seyahat etmek mümkün. Başkent, Santiago sonra Patagonya ve kuzeyde San Pedro de görülmesi gereken yerler.

Şili ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Sayın Cumhurbaşkanımız 31 Ocak-2 Şubat 2016 tarihlerinde Şili’ye resmi ziyaret gerçekleştirmiştir. 2015 yılında ikili ticaret hacmimiz 470 milyon Dolar olup, bunun 188 milyon Doları ihracatımız, 282 milyon Doları ithalatımızdır. Şili bölgedeki 4. En büyük ticaret ortağımızdır. 2016 yılı Şili ile diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 90. Yıldönümüdür.

Şili Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Şili Ülke Bilgisi ve vize işlemleri danışmanınız.