• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Sırbistan Ülke Bilgisi, Seyahatten önce araştırınız !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSırbistan Cumhuriyeti
BaşkentBelgrad
BaşkanAleksandar Vučić
BaşbakanAna Brnabić
Resmi DillerSırpça
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü88.361 Km²
Nüfus6,982 milyon (2018)
Para BirimiSırp Dinarı (RSD)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+381
İnternet.rs

Sırbistan Ülke Bilgisi, Sırbistan gezi rehberi ve vize işlemleri

Sırbistan ülke bilgisi; Sırbistan ya da resmî adıyla Sırbistan Cumhuriyeti , Balkanlar'da yer alan bir devlettir. Sırbistan-Karadağ’ın ayrılmasıyla oluşmuştur. Kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek ve Karadağ, güneyinde Makedonya ve Kosova, doğusunda Romanya ve Bulgaristan bulunur. Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını almıştır ve 420 yıl Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. Birincisi başkenti Novi Sad olan Voyvodina'dır. Voyvodina'da yoğun bir Macar azınlığı bulunmaktadır. İkincisi başkenti Priştine olan Kosova ve Metohiyadır. Sırbistan nüfusunun % 82'si Sırp, geri kalan % 18'lik kısmı ise Macar, Boşnak, Roman ve diğer azınlıklar oluşturur.

Balkanlar'da yer alan eski Yugoslavya'nın bir arada kalan iki parçası olan Sırbistan ve Karadağ'ın oluşturduğu Sırbistan-Karadağ Devlet Birliği, 21 Mayıs 2006 günü Karadağ'da düzenlenen referandum sonucu "De Facto" şekilde ortadan kalktı. Birliğin "De Jure" yani hukuki anlamda son bulmasıysa 3 Haziran 2006 tarihinde her iki ülke parlamentosunun birliğin sona ermesini onaylaması ile gerçekleşti. Bu eski birlik içindeki iki ulusal oluşumu teşkil eden Sırbistan (başkenti Belgrad) ve Karadağ (başkenti Podgorica) artık kendi politikalarını belirleme serbestliğine sahiptirler. Sırbistan, denizle bağlantısı bittiği için donanmasını satılığa çıkarmıştır. Ülkenin iki özerk bölgesi vardır.

Sırbistan vizesi; "T.C. ile Sırbistan arasında vizenin karşılıklı kaldırılmasına Dair Anlaşma", 3 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Diplomatik, hususi, hizmet, umuma mahsus ve seyahat belgesi hamilleri, Sırbistan'a yapacakları turizm amaçlı ve transit geçişlerinde, toplam ikamet süresi ilk giriş tarihinden itibaren altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla Sırbistan vizeden muaftır. 

Sırbistan ülke bilgisi ve gezilecek yerler; Sırbistan, muhteşem güzellikleriyle dikkat çekiyor. Türk tarihini yakından ilgilendiren Sırbistan’da mükemmel olanaklardan yararlanın. Eşsiz bir tarih, seyrine doyum olmayan manzaralar, mükemmel ötesi kültür ve daha nicesi Sırbistan'da bekliyor. Sırbistan ülkesine ait geziler nerede kalmalı, fiyatlar, tarihi, gezilecek yerler listesine ulaşabilirsiniz.

Sırbistan ülke bilgisi ve ilişkileri; Sırbistan Ulusal Meclisi Başkanı Maja Gojkoviç, 13-14 Nisan 2015 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmiştir. Sayın Başbakanımız, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç’in davetine icabetle, 28-29 Aralık 2015 tarihlerinde Sırbistan’ı ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında iki ülkeden iş adamlarının katılımıyla Türkiye-Sırbistan İş Forumu düzenlenmiştir.

Sırbistan ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vize, İtalya Vize, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vize, Sırbistan ülke bilgisi danışmanınız.