• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Slovakya Ülke Bilgisi – Slovakya gitmeden keşfedin

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSlovak Cumhuriyeti
BaşkentBratislava
CumhurbaşkanıZuzana Čaputová
BaşbakanIgor Matovič
Resmi DillerSlovakça
Yönetim ŞekliParlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü49.035 km²
Nüfus5,45 milyon (2018)
Para BirimiEuro (€)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kod+421
İnternet.sk

Slovakya Ülke Bilgisi, Slovakya gezilecek yerler, Slovakya vize işlemleri...

Slovakya ülke bilgisi; Slovakya ya da resmî adıyla Slovak Cumhuriyeti, Orta Avrupa'da bir ülkedir. Eski Çekoslovakya'nın bir parçasıdır. Başkenti ve en büyük şehri Bratislava'dır. 48.845 km² yüzölçümüne sahip ülkenin Avusturya ile 91, Çek Cumhuriyeti 215, Macaristan ile 515, Polonya ile 444, Ukrayna ile 90 olmak üzere toplam 1.355 km sınır uzunluğu vardır.

Denize kıyısı yoktur. İklimi ılımandır. Orta kısımlar ve kuzeyde dağlar, güneyde alçak araziler yer alır. En alçak noktası Bodrok Nehri 94 metre rakımlıdır. En yüksek noktası ise Gerlachovsky Stit 2.655 metredir. Slovakya dağlık olmasıyla bilinen bir ülkedir, Karpatlar ülkenin neredeyse yarısını kaplar. Bu sıradağların arasında Tatra Dağları'nın yüksek zirveleri de mevcuttur. Kuzeyde, Polonya sınırı yakınlarında Yüksek Tatralar çok sayıda göl ve vadiye, bunun yanı sıra 2655 metre ile ülkenin en yüksek noktası olan Gerlachovský štít ile sembolik öneme sahip Kriváň Dağı'na ev sahipliği yapar.

Slovakya ülke bilgisi ve vizesi; Slovakya Konsolosluğu, Slovakya Vizesi. Slovakya seyahatinde bulunacak Türkiye vatandaşları bu ülkeye olan yolcukları öncesi Slovakya vizesi almaları gerekmektedir. T.C. vatandaşları Slovakya vizesi olmadan bu ülkeye giriş yapabilmeleri ise mümkün değildir. Slovakya vizesi hakkında Kolay Vize danışmanımızdan bilgi alınız.

Slovakya ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Slovakya, ülkenin en iyisi dağlar arasında olanıdır! Şöyle başımızı kaldırıp baktığımızda bir dağ manzarası görmemiz gerek! Havası mis, suyu mis, minicik bir ülke; Slovakya. Slovakya sakinliğini hala koruyor. Kısa tatiller ve transit geçecek isek ziyaret etmemiz şart dediğimiz ülkeler listemizde, ilk sıralarda yer alıyor Slovakya. Slovakya turlar için arayınız.

Slovakya ülke bilgisi ve ilişkileri; Türkiye’nin Slovakya’ya ihraç ettiği başlıca ürünler otomotiv ürünleri, elektrikli makine ve aletler, tekstil ürünleri, bakır ve sebze-meyve; Slovakya’dan ithal edilen başlıca ürünler ise, demir-çelik ürünleri, elektrikli makine ve aletler, otomotiv. İkili ticaret hacminin 5 milyar ABD Dolarına çıkarılması hedeflenmektedir. Slovakya’da 400 vatandaşımız yaşamaktadır.

Slovakya Ülke bilgisi, Slovakya vizesi nasıl alınır? Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vizesi, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vizesi, Slovakya Ülke Vizesi danışmanınız.