• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Slovenya Ülke Bilgisi – Balkanların en zengin ülkesi

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSlovenya Cumhuriyeti
BaşkentLjubljana
CumhurbaşkanıBorut Pahor
BaşbakanMarjan Šarec
Resmi DillerSlovence
Yönetim ŞekliParlamenter Sistem
Yüzölçümü20.273 km²
Nüfus2,081 milyon (2019)
Para BirimiEuro (€)
Zaman DilimiUTC+1
Telefon Kodu+386
İnternet.si

Slovenya Ülke Bilgisi, Slovenya gezi rehberi, Slovenya vize işlemleri ...

Slovenya ülke bilgisi; Slovenya (Slovence: Slovenija) ya da resmî adıyla Slovenya Cumhuriyeti, Orta Avrupa'nın güneyinde bir ülkedir. Batısında İtalya; güneybatısında Adriyatik Denizi; güney ve doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan ve kuzeyinde Avusturya bulunur. Bir zamanlar Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin bir parçası olan Slovenya, 25 Haziran 1991'de bağımsızlığını ilân edip bağımsız bir devlet oldu. 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne katıldı. Parçalanan Yugoslavya'dan Avrupa Birliği'ne girmiş ilk ülkedir. İkincisi Hırvatistan'dır.

Slovenya Slavca'da "Slavlar Ülkesi" anlamına gelmektedir. Slovenya'nın büyük bölümü Slovenya Alpleri ile kaplı olup doğusunda Büyük Macaristan Ovası'nın uzantıları yer alır. Slovenya'nın önemli akarsuları Avusturya Alpleri'nden doğan Sava ve Drava'dır. Ülkenin orta bölümü ve doğusundaki ovalar akarsular tarafından sulanır. Slovenya 11'i il olmak üzere 210 belediyeye bölünmüştür. Önemli şehirleri; başkent Ljubljana ile Maribor, Kranj ve Koper'dir. Slovenya'nın büyük bölümü Slovenya Alpleri, doğusunda Büyük Macaristan Ovası'nın uzantıları yer alır.

Slovakya ülke vizesi; Slovenya Cumhuriyeti’ne ziyaretler için Slovenya Cumhuriyeti Vizesine başvurmak isteyen Türk vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar ve Türkiye’deki Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçiliği yetkili olduğu yabancı ülkelerdeki vatandaşlar için geçerli prosedürler hakkında bilgi sağlamaktadır. Kolay vize sitesi Slovenya vize bilgileri sağlar.

Slovenya gezilecek yerleri; Slovenya, Ljubljana, aynı zamanda bir kültür şehridir. Eski ve Yeni şehir olarak ayrılan iki bölge de gezilip görülesi yerlere ev sahipliği yapıyor ve sevimli yeşil şehir olarak aklınızda kalmak üzere keşfedilmek için sizleri bekliyor. Slovenya başkent Ljubljana, Slovenya'nın başkenti ve en kalabalık şehri olarak tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur.

Slovenya ülke bilgisi ve ilişkileri; 25 Haziran 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Slovenya, ülkemiz tarafından 6 Şubat 1992 tarihinde tanınmıştır. Lübyana Büyükelçiliğimiz, 1 Nisan 1993 tarihinde faaliyete geçmiştir. Slovenya ise, 1996 yılının Eylül ayında Ankara Büyükelçiliğini açmıştır. Ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkiler, dostane biçimde ve zengin bir çeşitlilik içerisinde sürdürülmektedir.

Slovenya Ülke Bilgisi, Slovenya vizesi nasıl alınır?, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Suudi Arabistan Vize, Slovenya Ülke Bilgisi danışmanınız.