• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Solomon Adaları Ülke Bilgisi, Seyahatten önce keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSolomon Adaları
BaşkentHoniara
KraliçeII. Elizabeth
Genel ValiDavid Vunagi
Resmi Dillerİngilizce
Yönetim ŞekliMonarşi
Yüzölçümü28.399 Km²
Nüfus652.858 (2018)
Para Birimi Solomon Adaları Doları (SBD)
Zaman DilimiUTC+11
Telefon Kodu+677
İnternet.sb

Solomon Adaları Ülke Bilgisi, Solomon Adaları gezi rehberi

Solomon Adaları ülke bilgisi; Solomon Adaları, Büyük Okyanus'un güneyinde, Papua Yeni Gine'nin doğusundaki adalar devletidir. 990'dan fazla adadan oluşur. Bunların toplam yüzölçümü 28.450 km² dir. Ülke, İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir. Solomon Adaları’nın binlerce yıl iskan edilmiş olduğu düşünülmektedir. İspanyol denizci Alvaro de Mendaña 1568 yılında adaları keşfetti ve onlara Solomon Adaları adını verdi. Birleşik Krallık 1893 yılında Solomon Adaları üzerinde hakimiyet kurdu. 1976 yılında ise bağımsızlık elde edildi ve Kraliçe II. Elizabeth Solomon Adaları devlet başkanlığına seçildi. Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin onuncu ve şimdiki başbakanı olan Danny Philip, Ağustos 2010 tarihinde seçilmiştir.

Az gelişmiş bir ülke olan Solomon Adaları’nda halkın en önemli geçim kaynağı balıkçılıktır. Ülkede petrol ürünleri ithal edilmektedir ve 1998 yılına kadar ülkede kereste, ana ihraç ürünüydü. Diğer önemli ihracat ürünleri hindistancevizi ve hurma yağıdır. Adalar ayrıca kurşun, çinko, nikel ve altın gibi maden kaynakları bakımından zengindir. 1998 yılına kadar, tropik kereste dünya fiyatlarının keskin bir şekilde düştüğü zaman, kereste Solomon Adaları'nın ana ihracat ürünü idi ve son yıllarda Solomon Adaları ormanları tehlikeli bir şekilde aşırı derecede kullanıldı.

Haziran 2000'deki etnik şiddetin ardından hurma yağı ve altın ihracatı dururken, kereste ihracatı düştü. Solomon Adaları mahkemeleri canlı yunusların kar için ihracatını yeniden onayladı, en son Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihracat yapıldı. Bu uygulama başlangıçta hükûmet tarafından Meksika'da 28 canlı yunus sevkiyatı üzerine uluslararası kargaşadan sonra durduruldu. Hareket, hem Avustralya hem de Yeni Zelanda'nın koruma örgütlerinden gelen eleştirilerle son buldu. 

Solomon Adaları ülke bilgisi ve vizesi; Solomon Adaları’na seyahat edecek diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeden muaftır. Vatandaşlarımızın Solomon Adaları’na seyahatlerinden önce güncel ulusal-uluslararası seyahat uyarı ve tavsiyelerini dikkate almalarında yarar bulunmaktadır. Vize bilgisi için arayınız.

Solomon Adaları ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; düşününce ülkenin bu kadar az popüler olması biraz haksızlık. Ülkede ziyaret edebileceğiniz eşsiz plajlar, şelaleler ile bezenmiş yağmur ormanları ve volkanlar ile dalış yapabileceğiniz pek çok lagün bulunuyor. Yani tam bir tatil cenneti. Ek olarak yerel pazarlardan taze balıklar alabilir ve güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Solomon Adaları ve Türkiye ilişkileri; Türkiye - Solomon Adaları arasındaki diplomatik ilişkiler 8 Mart 1979 tarihinde kurulmuştur. Solomon Adaları’na Kanberra Büyükelçiliğimiz akreditedir. 9-11 Temmuz 2007 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen B.M.en az Gelişmiş Ülkeler Dışişleri Bakanları Konferansı’na Solomon Adaları’ndan Dışişleri Bakanı Oti katılmıştır.

Solomon Adaları ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Solomon Adaları ülke bilgisi danışmanınız.