• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Sri Lanka Ülke Bilgisi; Dağlarında, doğasında huzur

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSri Lanka Demokr. Sosyalist Cu.
BaşkentKolombo
BaşkanGotabaya Rajapaksa
BaşbakanMahinda Rajapaksa
Resmi DillerSeylanca, Tamilce
YönetimÜniter Devlet
Yüzölçümü65.610 Km²
Nüfus21,67 milyon (2018)
Para BirimiSri Lanka Rupisi (LKR)
Zaman DilimiUTC+5
Telefon Kod+94
İnternet.lk

Sri Lanka Ülke Bilgisi, Sri Lanka gezi rehberi ve vize işlemleri

Sri Lanka ülke bilgisi; Sri Lanka, resmî adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti (Seylanca: ශ්‍රී ලංකා, Tamilce: இலங்கை) Güney Asya'da, Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu'nda bulunan bir ada ülkesidir. 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Hint Okyanusu'nun İncisi olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır.

Hükümet güçleri ve Tamil Eelam Özgürlük Kaplanları (diğer adıyla Tamil Kaplanları) arasında gerçekleşen iç savaş 1983 yılından beri sürmektedeydi. Tamil Kaplanları, adanın kuzeyinde ve doğusunda Tamil Eelam adında bağımsız bir devlet kurmak için mücadelesi 2009 yılında hükümet güçlerinin zaferiyle sonuçlanmıştır. Sri Lanka yüzölçümü 65.610 km²'dir. Sri Lanka ülkenin Başkenti Kolombo'dur.

Sri Lanka vize işlemleri; Sri Lanka ülkesine giriş kural olarak, Diplomatik, Hizmet, Hususi ve Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Bununla birlikte vatandaşlarımız ülkeye girişlerinde, sınır görevlilerinin yeterli bilgiye sahip olmamasından ötürü sıkıntılarla karşılaşabilmektedir. Sri Lanka vizesi ile ilgili bilgi alabilir. Sri Lanka vize işlemleri

Sri Lanka ve gezilecek yerleri; Ünlü kaşif Marco Polo’ya göre dünyanın en güzel adası olarak tabir edilen Sri Lanka 1340 km sahil şeridi ile dünyada eşi benzeri olmayan ada ülkelerinden bir tanesi. Tarih, kültür, değişik tatlar, ulusal parklar ve vahşi yaşam gibi aradığınız her türlü seyahat seçenekleri sunup unutulmaz Sri Lanka turu yaşamanızı garanti etmektedir. Sri Lanka gezi yerleri

Sri Lanka ve ilişkileri; Sri Lanka’nın 4 Şubat 1948 tarihinde bağımsızlığını kazanması sonrasında Yeni Delhi Büyükelçiliği Sri Lanka'ya akredite edilmiştir. Sri Lanka'nın Tel Aviv Büyükelçiliği de Türkiye'ye akredite olarak görev yapmıştır. Sri Lanka'nın Ankara Büyükelçiliği 2012, Kolombo Büyükelçiliği ise 2013 yıllarında faaliyete geçmiştir. Türkiye-Sri Lanka ilişkileri olumlu seyretmektedir.

Sri Lanka ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vize, Pakistan Vize, Polonya Vize, Suudi Arabistan Vize, Sri Lanka ülke bilgisi ve vize işlemleri danışmanı.