• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Sudan Ülke Bilgisi – Sudan Gitmeden önce keşfet !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSudan Cumhuriyeti
BaşkentHartum
BaşkanAbdulfettah el-Burhan
BaşbakanAbdullah Hamduk
Resmi DillerArapça, İngilizce
Yönetim ŞekliFederal Parlamenter Cumhuriyet
Yüzölçümü1.886.068 km²
Nüfus41,8 milyon (2018)
Para BirimiSudan Sterlini (SDG)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+249
İnternet.sd

Sudan Ülke Bilgisi, Sudan gezi rehberi ve Sudan vize işlemleri ...

Sudan ülke bilgisi; Sudan ya da resmî adıyla Sudan Cumhuriyeti, Afrika'nın en geniş 3. ülkesi. Başkenti Hartum'dur. Bir Doğu Afrika ülkesi olan Sudan kuzeyden Mısır, kuzeydoğudan Kızıldeniz, doğudan Etiyopya ve Eritre, güneyden Güney Sudan, batıdan Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad, kuzeybatıdan da Libya'yla çevrilidir. Nil, Sudan'ı Batı ve Doğu Sudan olmak üzere ikiye ayırır. Hartum'un Rafediye bölgesi yakınlarında Beyaz Nehir ile Mavi nehir birleşir.

Sudan'ın ortasından, dış ilişkilerinde kültürel, toplumsal ve ekonomik olarak büyük rol oynayan Nil Vadisi geçer. İnsanların Sudan'da yaşamaya başlaması milattan önce 5000 yılına kadar uzanır. Yaklaşık 1,886 milyon km2'lik yüzölçümü ile dünyanın en büyük 16. ülkesidir. Ülkenin, 2011 yılında Sudan ve Güney Sudan olarak ikiye ayrılmasından sonra yüzölçümü bakımından Afrika'nın en büyük ülkesi olma özelliğini Cezayir'e kaptırmıştır. Nüfus bakımından 30.9 milyonluk nüfusuyla dünyada 40. sıradadır. Ayrıca başkenti ile en büyük şehrinin birbirine en yakın olduğu ülkedir. (Hartum (başkent) - Omdurman (en büyük şehir) arası uzaklık : 150 metre). Bunun nedeni iki şehri ayıran engelin Nil Nehri olmasıdır.

Sudan vizesi; Ülkemiz ile Sudan arasında imzalanan bir anlaşma ile diplomatik pasaportlarda vizeler 13 Mart 2011 tarihi itibari ile karşılıklı olarak kaldırılmıştır. Sudan hükümeti 2010 yılı başında Türk vatandaşları için sınırda vize uygulamasını başlatmıştır. Bu çerçevede vatandaşlarımız 100 ABD doları harç karşılığı Hartum Uluslararası havaalanında Sudan’a giriş vizesi alabilmektedir.

Sudan gezilecek yerleri; Sudan 2011 senesinde Güney Sudan’ın Sudan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesi ile biraz daha rahatlamıştır. Afrika’daki ülkeler arasında turistik amaçla en az rağbet gören ülke büyük yüzölçümü sayesinde çöllerden ormanlara geniş bir coğrafi çeşitlilik sunar. Ülkede en fazla ziyaret edilen yer şüphesiz ki, Başkent Hartum. Sudan Turlar için arayınız.

Sudan ilişkileri; Bölgedeki ihtiyaç çerçevesinde, TİKA eşgüdümünde Darfur-Nyala’da 150 yatak kapasiteli modern bir eğitim hastanesi inşa edilmiş ve resmi açılışı Şubat 2014’te yapılmıştır. Nyala Sudan-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Türkiye'nin yurtdışında hayata geçirdiği en kapsamlı dış yardım projelerinden biridir. Sudan makamlarıyla yakın işbirliği içinde çalışılmaktadır.

Sudan ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Sudan ülke bilgisi danışmanınız.