Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Suriye Ülke Bilgisi – Suriye Gitmeden önce keşfedin !

Suriye Ülke Bilgisi

Suriye ülke bilgisi; Suriye (Arapça: سوريا) ya da resmî adıyla Suriye Arap Cumhuriyeti, (Arapça: الجمهورية العربية السورية, El-Cumhuriyyetü'l-Arabiyyetü's-Suriyya) Orta Doğu'da Lübnan, İsrail, Ürdün, Irak ve Türkiye ile komşu bir ülkedir. Akdeniz'e kıyısı vardır. Başkenti ve en büyük şehri Şam'dır. Suriye'nin toplam nüfusu resmi verilere göre 2004'te 17 milyon 921 bin kişiydi. Halep, Lazkiye, Humus diğer büyük şehirleridir. 1963'ten beri ülke Baas Partisi tarafından yönetilmektedir; devletin başında 1970'ten beri Esad ailesinden biri olmuştur. Suriye'nin şimdiki devlet başkanı, ülkeyi 1970'ten öldüğü 2000 yılına kadar yöneten Hafız Esad'in oğlu Beşar Esad'dır. 2011 yılının Mart ayında Ortadoğu'da yaşanan dalgalanmalardan etkilenerek sokağa dökülen halk gösteriler düzenledi. Halkın reform istemesi ve onlarca kişinin ölümü sonucunda Muhammed Naci el-Otari'nin başbakanlık görevinde olduğu hükümet 29 Mart 2011 tarihinde istifa etti. Muhammed Naci el-Otari, hükümet kurulana kadar Beşar Esad tarafından geçici olarak başbakan olarak atandı. Aynı gün başkent Şam başta olmak üzere pek çok şehirde on binlerce kişi hükumet yanlısı gösteriler düzenledi.

Suriye ülke bilgisi ve vizesi; Suriye’de yaşanan toplumsal olayların bu ülkedeki güvenlik durumunu olumsuz etkilemesi nedeniyle, Suriye’ye seyahat edecek T.C. vatandaşlarının bu konudaki gelişmeleri takip etmeleri, seyahatten önce Suriye’de güvenlik ve yol durumu hakkında bilgi almaları ve gerekli olmaması halinde bu dönemde seyahatlerini ertelemeleri uygun olacaktır.

Suriye ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Savaş öncesine dönecek olursak Suriye bir tarih ülkesidir. Suriye’nin her şehrinde tarih kokmaktadır. Suriye’nin Halep Kentinde birçok tarihi yapı bulunurdu. 1989 yıllından berri UNESCO Dünya Kültür miras listesinde bulunan yapılar vardı. ama savaştan hepsi ya yıkıldı. ya da zarar gördü. Suriye’de çekilmiş savaş öncesi ve sonrasına ait fotoğraflar.

Suriye ülke bilgisi ve ekonomisi; Ticaret ortakları : Kore, Çin, Ürdün, Mısır, Lübnan, Hindistan. Başlıca ihracat kalemleri : Meyve, sebze, tuz, sülfür vb., pamuk, petrol ürünleri, kahve ve baharat, demir-çelik. Başlıca ithalat kalemleri : Makine, kazanlar, elektronik ekipmanlar, plastik, demir-çelik. Suriye’nin ekonomik verilerinin güncellenmemesi nedeniyle tahmini verilere yer verilmiştir.

Suriye ülke bilgisi ve ilişkileri; Suriye halkının meşru talep ve beklentileri doğrultusunda etnik köken, din ve mezhep ayırımı yapılmaksızın tüm Suriyelilerin temel hak ve özgürlüklerinin eşitlik temelinde anayasal güvence altına alındığı, hür ve demokratik bir sistemin barışçı şekilde tesisiyle sonuçlandırılmasıdır. Türkiye, bu zor dönemde Suriye halkının yanında kararlılıkla durmayı sürdürecektir.

Suriye ülke bilgisi ve uçak bileti; Suriye’de yaşanan toplumsal olayların bu ülkedeki güvenlik durumunu olumsuz etkilemesi nedeniyle, Suriye’ye seyahat edecek T.C. vatandaşlarının bu konudaki gelişmeleri takip etmeleri, seyahatten önce Suriye’de güvenlik ve yol durumu hakkında bilgi almaları ve gerekli olmaması halinde bu dönemde seyahatlerini ertelemeleri uygun olacaktır.

Suriye ülke bilgisi ve hotel konaklama; Suriye’de yaşanan toplumsal olayların bu ülkedeki güvenlik durumunu olumsuz etkilemesi nedeniyle, Suriye’ye seyahat edecek T.C. vatandaşlarının gelişmeleri takip etmeleri, seyahatten önce Suriye’de güvenlik, yol durumu hakkında bilgi almaları ve gerekli olmaması halinde bu dönemde seyahatlerini ertelemeleri uygun olacaktır.


Suriye Vizesi, Suriye ülke hakkında, Suriye ticari vizesi, Suriye bayrağı, Suriye ekonomisi, Suriye başkenti, Suriye - Türkiye ilişkileri, Suriye uçak bileti, Suriye otel konaklaması, Suriye ulaşım, Suriye nasıl gidilir, Suriye idari yapı, Suriye komşuları, Suriye gece hayatı, Suriye - Amerika, Suriye nüfus yapısı, Suriye yönetim şekli, Suriye'de etnik gruplar, Suriye Ankara Büyükelçiliği, Suriye İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Suriye hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Afganistan Turizm ve gezilecek yerler.

Hemen ARA