• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Suriye Ülke Bilgisi – Suriye Gitmeden önce düşünün

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSuriye Arap Cumhuriyeti
BaşkentŞam
BaşkanBeşşar Esad
Başbakanİmad Hamis
Resmi DillerArapça
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü185.180 Km²
Nüfus16,91 Milyon (2018)
Para BirimiSuriye Lirası (SYP)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+963
İnternet.sy

Suriye Ülke Bilgisi, Suriye gezi rehberi ve vize işlemleri

Suriye ülke bilgisi; Suriye (Arapça: سوريا) ya da resmî adıyla Suriye Arap Cumhuriyeti, (Arapça: الجمهورية العربية السورية, El-Cumhuriyyetü'l-Arabiyyetü's-Suriyya) Orta Doğu'da Lübnan, İsrail, Ürdün, Irak ve Türkiye ile komşu bir ülkedir. Akdeniz'e kıyısı vardır. Başkenti ve en büyük şehri Şam'dır. Suriye'nin toplam nüfusu resmi verilere göre 2004'te 17 milyon 921 bin kişiydi. Halep, Lazkiye, Humus diğer büyük şehirleridir. 1963'ten beri ülke Baas Partisi tarafından yönetilmektedir; devletin başında 1970'ten beri Esad ailesinden biri olmuştur. Suriye'nin şimdiki devlet başkanı, ülkeyi 1970'ten öldüğü 2000 yılına kadar yöneten Hafız Esad'in oğlu Beşar Esad'dır.

2011 yılının Mart ayında Ortadoğu'da yaşanan dalgalanmalardan etkilenerek sokağa dökülen halk gösteriler düzenledi. Halkın reform istemesi ve onlarca kişinin ölümü sonucunda Muhammed Naci el-Otari'nin başbakanlık görevinde olduğu hükümet 29 Mart 2011 tarihinde istifa etti. Muhammed Naci el-Otari, hükümet kurulana kadar Beşar Esad tarafından geçici olarak başbakan olarak atandı. Başkent Şam başta olmak üzere pek çok şehirde on binlerce kişi hükumet yanlısı gösteriler düzenledi.

Suriye ülke bilgisi ve vizesi; Suriye’de yaşanan toplumsal olayların bu ülkedeki güvenlik durumunu olumsuz etkilemesi nedeniyle, Suriye’ye seyahat edecek T.C. vatandaşlarının bu konudaki gelişmeleri takip etmeleri, seyahatten önce Suriye’de güvenlik ve yol durumu hakkında bilgi almaları ve gerekli olmaması halinde bu dönemde seyahatlerini ertelemeleri uygun olacaktır.

Suriye ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Savaş öncesine dönecek olursak Suriye bir tarih ülkesidir. Suriye’nin her şehrinde tarih kokmaktadır. Suriye’nin Halep Kentinde birçok tarihi yapı bulunurdu. 1989 yıllından berri UNESCO Dünya Kültür miras listesinde bulunan yapılar vardı. ama savaştan hepsi ya yıkıldı. ya da zarar gördü. Suriye’de çekilmiş savaş öncesi ve sonrasına ait fotoğraflar.

Suriye ve Türkiye ilişkileri; Suriye halkının meşru talep ve beklentileri doğrultusunda etnik köken, din ve mezhep ayırımı yapılmaksızın tüm Suriyelilerin temel hak ve özgürlüklerinin eşitlik temelinde anayasal güvence altına alındığı, hür ve demokratik bir sistemin barışçı şekilde tesisiyle sonuçlandırılmasıdır. Bu zor dönemde Suriye halkının yanında kararlılıkla durmayı sürdürecektir.

Suriye ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vize, Pakistan Vize, Polonya Vize, Suudi Arabistan Vize, Suriye ülke bilgisi ve vize işlemleri danışmanı.