Bize mail atın : vize@kolayvize.org
  • DETAYLI BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 533 303 7973

Suudi Arabistan Ülke Bilgisi, Hac-Umre imkanı kolavize.org’da !

Suudi Arabistan Ülke Bilgisi

Suudi Arabistan ülke bilgisi; Suudi Arabistan resmî adıyla Suudi Arabistan Krallığı (Arapça: المملكة العربية السعودية ), Arap Yarımadası'nda bulunan en büyük ülkedir. Kuzeybatı'da Ürdün, kuzey ve kuzeydoğu'da Irak, doğuda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğuda Umman, güneyde Yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz ile çevrilidir. Buraya iki kutsal caminin arazisi de denir; çünkü İslam'a göre iki kutsal şehir olan Mekke ve Medine bu ülkededir. Suudi Arabistan, Orta doğu'daki bütün körfez ülkelerinde olduğu gibi hızla gelişmektedir. Arap Yarımadası'nın büyük bölümünde binlerce yıl boyunca göçebe kabile yaşamı sürdürüldü. Muhammed'in 571'de Mekke'de doğması, dünya tarihinde yeni bir çağ başlatarak, Arabistan'ın önemini arttırdıysa da, Emevi sülalesinin, Şam'ı başkent yapmasıyla, İslâm dünyasının ağırlık merkezi Suriye'ye kaydı (692). Arap Yarımadası 16. yüzyıldan I. Dünya Savaşı'na kadar, Osmanlı yönetiminde kaldı. 1730'larda ortaya çıkan Vehhabi hareketi 1745'te Suud ailesi tarafından benimsendi. 1902'de Kuveyt'te sürgünde bulunan Abdülaziz bin Suud, Riyad'a dönerek yeniden siyasal birlik arayışlarına başlar. Aynı yıllarda Osmanlı devleti bu fiili durum karşısında bir çözüm olarak Abdülaziz'in babası Abdurrahman'ı Riyad kaymakamı olarak tayin eder. Balkan savaşının sürdüğü sıralarda Osmanlı askerlerinin bölgede azaltılmasını fırsat bilen Necit emîri ve vahhabi imamı olan Abdülaziz bin Suud, idari merkez olan Hasa/Ahsa'yı ele geçirir (1913). Sonra, 1921-1926 arasında Ha'il, Mekke, Cidde ve Asir'i ele geçirerek topraklarını genişletti ve 1926'da Hicaz kralı, 1932'de Suudi Arabistan kralı ilan edildi. 1936'da ilk petrol yatağının bulunduğu, ama II. Dünya Savaşı'na kadar ciddi bir kuyu açma çalışması yapılmayan ülkede, Abdülaziz El Suud'un ölümünden (1953) sonra, yerine geçen oğlu Suud bin Abdül Aziz'den itibaren kral ve başbakan oldular aynı anda, 1964'te Suudi aile meclisinin kararıyla tahttan indirildi ve yerine kardeşi Faysal bin Abdül Aziz geçirildi (2 Kasım 1964). Ülkeyi modernleştirme girişimlerine başlayan Faysal bin Abdül Aziz'in 1975'te yeğenlerinden biri tarafından öldürülmesinden sonra, yerine geçen kardeşi Halid bin Abdül Aziz, 1979 Mısır-İsrail Barış Antlaşması'na şiddetle karşı çıkmakla birlikte, Arap-İsrail anlaşmazlığında ılımlı bir siyaset izledi, Halid bin Abdül Aziz'in 1982'de ölmesiyle yerine Fahd bin Abdül Aziz geçti.

Suudi Arabistan ülke bilgisi ve vizesi; Suudi Arabistan’a Seyahat Edecek Vatandaşlarımızın Dikkatine! Suudi Arabistan’a turistik seyahat, Hac, Umre, toplantı veya Suudi Arabistan’da kain Uluslararası Kuruluşların düzenledikleri toplantılara katılacak vatandaşlarımızın Suudi Arabistan vizesi alabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Suudi Arabistan ticari vizeler hakkında bilgi alınız.

Suudi Arabistan ülke bilgisi, hac ve umre turları; Suudi Arabistan Riyad’ın gezilecek yerlerini kısaca anlatacağım. Biz Türk’lerin daha çok dini amaçlar için gittiği Suudi Arabistan’ın bir de Riyad şehrini ve gezilecek yerlerini merak edenler için yazıyoruz bu yazıyı. Mekke ve Medine şehirleri, Hac görevi ve Umre turlarında gezilecek görülecek dini yerleri daha sonra ayrıntılı bir şekilde bilgiler bulabilirsiniz.

Suudi Arabistan ülke bilgisi ve ekonomisi; Dünyanın en önemli petrol ekonomisi olan ve bugün sahip olduğu rezervler ile 90 yıl süre ile petrol gelirlerini sürdüreceği tahmin edilen Suudi Arabistan petrol fiyatlarının uluslararası piyasalarda gösterdiği iniş ve çıkışlardan doğrudan etkilenmektedir. Suudi Arabistan’ın ekonomik performansında petrol fiyatlarının önemli bir etkisi vardır.

Suudi Arabistan ülke bilgisi ve ilişkileri; Ekonomik ve ticari işbirliği Suudi Arabistan’la ilişkilerimizin önemli bir boyutunu teşkil etmektedir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2016 sonu itibariyle 5 milyar USD seviyesinde gerçekleşmiştir. Müteahhitlik sektörü açısından Suudi Arabistan’da Türk firmaların 1972 yılından bu yana üstlendikleri taahhüt projeleri 17 milyar USD civarındadır.

Saudi Arabian ülke bilgisi ve uçak bileti; Saudi Arabian Airlines, kısaca Saudia, uçuşlarını Cidde Kral Abdulaziz Havalimanı ve Riyad Kral Halid Havalimanı’nı merkez alarak gerçekleştiren, merkezi Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde bulunan, ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu şirketidir. Orta Doğu’nun en büyük 3. Havayolu şirketi olan Saudia, Skyteam üyesi bir havayolu şirketidir.

Suudi Arabistan ülke bilgisi ve hotel konaklama; En mükemmel Suudi Arabistan otelini seçebilirsiniz. Hemen müsaitlik durumunu kontrol edebiliriz. Online otel arama hizmetimizle Suudi Arabistan otellerini aramak çok kolay. Seyahatinizde en mükemmel konaklama imkânını bulmanıza yardımcı olması için her Suudi Arabistan otelinin yer haritası, yıldız sayısı, detaylı otel tanımları...


Suudi Arabistan Vizesi, Suudi Arabistan ülke hakkında,Hac-Umre ziyareti, Hacca nasıl giderim, Umreye nasıl giderim, Suudi Arabistan ticari vizesi, Suudi Arabistan bayrağı, Suudi Arabistan ekonomisi, Suudi Arabistan başkenti, Suudi Arabistan - Türkiye ilişkileri, Suudi Arabistan uçak bileti, Suudi Arabistan otel konaklaması, Suudi Arabistan ulaşım, Suudi Arabistan nasıl gidilir, Suudi Arabistan idari yapı, Suudi Arabistan komşuları, Suudi Arabistan gece hayatı, Suudi Arabistan - Amerika, Suudi Arabistan nüfus yapısı, Suudi Arabistan yönetim şekli, Suudi Arabistan'da etnik gruplar, Suudi Arabistan Ankara Büyükelçiliği, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu adres bilgileri, Suudi Arabistan hakkında bütün bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz. Suudi Arabistan Turizm ve gezilecek yerler. Bu sitemizde bulunmayan bilgiler için vize@kolayvize.org adresine mail atarak bilgi isteyebilirsiniz.

Hemen ARA