• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Suudi Arabistan Ülke Bilgisi, Hac-Umre tur sorunuz

ÜLKE KÜNYESİ

AdıSuudi Arabistan Krallığı
BaşkentRiyad
KralSelman bin Abdülaziz
VeliahtMuhammed bin Selman
Resmi DillerArapça
Yönetim ŞekliÜniter Mutlak Monarşi
Yüzölçümü2.149.690 km²
Nüfus33,7 milyon (2018)
Para BirimiRiyal (SAR)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+966
İnternet.sa

Suudi Arabistan Ülke Bilgisi, Suudi Arabistan Hac ve Umre Turları

Suudi Arabistan ülke bilgisi; Suudi Arabistan resmî adıyla Suudi Arabistan Krallığı (Arapça: المملكة العربية السعودية ), Arap Yarımadası'nda bulunan en büyük ülkedir. Kuzeybatı'da Ürdün, kuzey ve kuzeydoğu'da Irak, doğuda Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, güneydoğuda Umman, güneyde Yemen, kuzeydoğusunda Basra Körfezi ve batısında Kızıldeniz ile çevrilidir. Buraya iki kutsal caminin arazisi de denir; çünkü İslam'a göre iki kutsal şehir olan Mekke ve Medine bu ülkededir. Suudi Arabistan, Orta doğu'daki bütün körfez ülkelerinde olduğu gibi hızla gelişmektedir. Arap Yarımadası'nın büyük bölümünde binlerce yıl boyunca göçebe kabile yaşamı sürdürüldü.

Hz. Muhammed'in 571'de Mekke'de doğması, dünya tarihinde yeni bir çağ başlatarak, Arabistan'ın önemini arttırdıysa da, Emevi sülalesinin, Şam'ı başkent yapmasıyla, İslâm dünyasının ağırlık merkezi Suriye'ye kaydı (692). Arap Yarımadası 16. yüzyıldan I. Dünya Savaşı'na kadar, Osmanlı yönetiminde kaldı. 1730'larda ortaya çıkan Vehhabi hareketi 1745'te Suud ailesi tarafından benimsendi. 1902'de Kuveyt'te sürgünde bulunan Abdülaziz bin Suud, Riyad'a dönerek yeniden siyasal birlik arayışlarına başlar. Aynı yıllarda Osmanlı devleti bu fiili durum karşısında bir çözüm olarak Abdülaziz'in babası Abdurrahman'ı Riyad kaymakamı olarak tayin eder. Balkan savaşının sürdüğü sıralarda Osmanlı askerlerinin bölgede azaltılmasını fırsat bilen Necit emîri ve vahhabi imamı olan Abdülaziz bin Suud, idari merkez olan Hasa/Ahsa'yı ele geçirir (1913).

Sonra, 1921-1926 arasında Ha'il, Mekke, Cidde ve  Asir'i ele geçirerek topraklarını genişletti ve 1926'da Hicaz kralı, 1932'de Suudi Arabistan kralı ilan edildi. 1936'da ilk petrol yatağının bulunduğu, ama II. Dünya Savaşı'na kadar ciddi bir kuyu açma çalışması yapılmayan ülkede, Abdülaziz El Suud'un ölümünden (1953) sonra, yerine geçen oğlu Suud bin Abdül Aziz'den itibaren kral ve başbakan oldular aynı anda, 1964'te Suudi aile meclisinin kararıyla tahttan indirildi ve yerine kardeşi Faysal bin Abdül Aziz geçirildi (2 Kasım 1964). Ülkeyi modernleştirme girişimlerine başlayan Faysal bin Abdül Aziz'in 1975'te yeğenlerinden biri tarafından öldürülmesinden sonra, yerine geçen kardeşi Halid bin Abdül Aziz, 1979 Mısır-İsrail Barış Antlaşması'na şiddetle karşı çıkmakla birlikte, Arap-İsrail anlaşmazlığında ılımlı bir siyaset izledi, Halid bin Abdül Aziz'in 1982'de ölmesiyle yerine Fahd bin Abdül Aziz geçti.

Suudi Arabistan ülke bilgisi ve vizesi; Suudi Arabistan’a Seyahat Edecek Vatandaşlarımızın Dikkatine! Suudi Arabistan’a turistik seyahat, Hac, Umre, toplantı veya Suudi Arabistan’da Uluslararası Kuruluşların düzenledikleri toplantılara katılacak vatandaşlarımızın Suudi Arabistan vizesi alabilmek için sitemizdeki şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Suudi Arabistan ticari vizeler hakkında bilgi alınız. Suudi Arabistan vizesi davetiye olmadan verilmemektedir. Davetiye, Suudi Arabistan Dışişlerinden alınmaktadır.

Orta Doğu’nun ekonomik açıdan en zengin ülkesi olan Suudi Arabistan, aynı zamanda Arap Yarımadası’nda bulunan en büyük ülke. Resmi ismi Suudi Arabistan Krallığı olarak geçen bu Arap ülkesi, Müslümanların kutsal olarak kabul ettiği yapı ve yerlere ev sahipliği yaptığı için özellikle din turizmi konusunda oldukça popüler. Teknolojik ve mimari açıdan her geçen gün daha da gelişen bu ülkeye gittiğinizde, devasa gökdelenleri, dini mekanları ve gündelik yaşamın devam ettiği şehri merkezlerini görebilirsiniz.

1929’da Türkiye Cumhuriyeti ile Hicaz ve Necid Krallığı arasında dostluk antlaşması imzalanmış, 1932’de Abdülazîz’in oğlu Emîr Faysal Türkiye’yi ziyaret etmiş, aynı yıl İngiltere’nin kendisini resmen tanıması üzerine Abdülazîz b. Suûd unvanını Suudi Arabistan kralı şekline dönüştürmüştür. Kral Abdülazîz1953’te ölümümün ardından bugüne kadar devleti onun oğulları olan Suûd (1953-1964), Faysal (1964-1975), Hâlid (1975-1982), Fahd (1982-2005), Abdullah (2005-2015) ve Selman (2015-) yönetmiştir.

Suudi Arabistan ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Mısır Vize, Norveç Vize, Pakistan Vize, Polonya Vize, Suudi Arabistan Vize, Suudi Arabistan ülke bilgisi ve vize danışmanı.