• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Svaziland Ülke Bilgisi, Svaziland (Estavini) önce keşif

ÜLKE KÜNYESİ

AdıEsvatini Krallığı
BaşkentMbabane (İdari)
KralIII. Mswati
BaşbakanMandvulo Ambrose Dlamini
Resmi Dillerİngilizce, Swati dili
Yönetim ŞekliMutlak monarşi
Yüzölçümü17.364 km²
Nüfus1,136 milyon (2018)
Para BirimiLilangeni ve Rand (SZL)
Zaman DilimiUTC+2
Telefon Kodu+268
İnternet.sz

Svaziland Ülke Bilgisi, Svaziland gezi rehberi ve Svaziland Vizeleri

Esvatini, resmî adıyla Esvatini Krallığı (Swati: Umbuso weSwatini, İngilizce: Kingdom of Eswatini) ya da eski adıyla Svaziland, Afrika kıtasının güneyinde yer alan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kuzeydoğuda Mozambik, kuzey, batı ve güneyde Güney Afrika ile sınırı vardır. Ülke ve halkı, adını 19. yüzyılda hüküm süren Kral II. Mswati'den almaktadır. 6 Eylül 1968'de Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını elde eden Esvatini, mutlak monarşi ile yönetilmekte olup başkenti Mbabane'dir.

1968 yılında Ngwane ismi ile bağımsızlığını elde etmesi düşünülen Svaziland, mutlak monarşi ile yönetilmekte olup, başkenti Mbabane'dir. Ülkenin ismi olan Svaziland, Svazilerin yaşadığı ülke anlamını taşımaktadır. Ülke bağımsızlığına kavuşmadan önce düşünülen ilk isim olan Ngwane ismi ise Svaziland'ın ilk kralı olarak kabul edilen III. Ngwane'den gelmektedir. 18.yy'da yaşayan ve 1780 yılında kadar hükümdarlığını sürdüren III. Ngwane hükümdarlığı altındaki bölgelere kaNgwane adını vermiştir.

Ngwane'nin sahip olduğu/yer aldığı ülke anlamına gelen bu ifadeden yola çıkarak verilmesi planlanan ülke isim daha sonra gerçekleştirilememiştir. Günümüzde de Svaziland'da birçok kişi kendisini insan olarak tanımlamak adına Ngwane ismini kullanmaktadır. Svaziland Krallığı sahip olduğu 17.363 km² yüz ölçümü ile Afrika kıtasının en küçük ikinci ülkesi konumundadır. Svaziland denize kıyısı olmayan bir ülke olup, doğusunda Mozambik, diğer yönlerde ise Güney Afrika Cumhuriyeti ile komşu durumundadır. Ülkenin sahip olduğu toplam 535 km sınırın 430 km'si Güney Afrika Cumhuriyeti, 105 km'si ise Mozambik ile paylaşılmaktadır.

Ülkede bulunan en uzun nehir Büyük Usutu Nehri olarak da adlandırılan Lusutfu nehri olup, en yüksek noktası 1.862 m ile kuzeybatı sınırında bulunan ve Drakensberg sıradağlarının bir parçası olan Emlembe dağıdır. Ülkenin batı bölümünü kaplayan ve veld olarak adlandırılan yüksek yayların altıda biri sık ormanlar ile kaplı bir durumdadır. Başkent Mbabane'nin de yer aldığı Ezulvini vadisinde ortalama yükseklik 1.300 m düzeyindedir.

Svaziland (Estavini) vizesi; Svaziland’a seyahat edecek T.C. vatandaşları vizeye tabi değildir. Svaziland’a seyahat edecek vatandaşların seyahatlerinden önce T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen aşıları yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Svaziland’a seyahat edecek vatandaşların sağlık bilgilerini T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünden alınır.

Svaziland ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Şehirdeki Indingilizi Gallery adlı sanat galerisinde heykel, resim, kumaş boyama batik, moher, etnik takılar ve çanak çömlekten yapılmış Swazi sanatı eserleri var. Afrika kıtasının güneyindeki diğer ülkelere göre uygar ve suç oranının düşüklüğüyle tanınan ülke çok da güvenli değil. Svaziland gezilecek yerleri keşfet. Svaziland turları sorunuz.

Svaziland (Estavini) Türkiye ilişkileri; Svaziland’ın başkenti Mbabane’de Fahri Başkonsolosluğumuz faaliyete geçmiştir. Svaziland’ın da Ankara’da Fahri Konsolosluğu bulunmaktadır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2015 yılında 1 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Svaziland’dan öğrencilere, Türkiye Bursları kapsamında, 2007’den bu yana yüksek öğrenim bursu tahsis ediliyor.

Svaziland (Estavini) ülke bilgisi, Amerika Vizesi, Fransa Vizesi, İngiltere Vizesi, Hollanda Vizesi, Avusturya Vizesi, Dubai Vizesi, Belçika Vizesi, Bulgaristan Vizesi, Cezayir Vizesi, Çad vizesi, Çek Vizesi, Çin Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Filistin Vizesi, Fransa Vizesi, Gana Vizesi, Hindistan Vizesi, Hollanda Vizesi, İngiltere Vizesi, İspanya Vizesi, İsrail Vizesi, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Svaziland (Estavini) ülke bilgisi danışmanınız.