• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Tacikistan Ülke Bilgisi, Tacikistan’ı önce keşfedin !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıTacikistan Cumhuriyeti
BaşkentDuşanbe
Başkanİmamali Rahman
BaşbakanKokhir Rasulzoda
Resmi DillerTacikçe, Rusça
Yönetim ŞekliYarı Başkanlık Sistemi
Yüzölçümü143,100 Km²
Nüfus9,101 Milyon (2018)
Para BirimiSomoni (TJS)
Zaman DilimiUTC+5
Telefon Kodu+992
İnternet.tj

Tacikistan ülke bilgisi, Tacikistan gezi rehberi ve vize işlemleri

Tacikistan ülke bilgisi; Tacikistan (Tacikçe: Тоҷикистон, Tocikiston), resmî adıyla Tacikistan Cumhuriyeti, (Tacikçe: Ҷумҳурии Тоҷикистон) Orta Asya'da denize çıkışı olmayan bir ülkedir. Komşuları güneyde Afganistan, batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan ve doğuda Çin'dir. En büyük etnik grubun Tacikler olduğu ülkede tarihi ve kültürel olarak bölgede varlığını sürdüren Özbekler de bulunmaktadır.

Ülkenin bulunduğu alanda Samanîler İmparatorluğu varlığını sürdürmüş. 20. yüzyılın başında Sovyetler Birliği kurulduktan sonra bu birliğin uzantısı olan Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti varlığını sürdürmüştür. Ülkenin denize kıyısı yoktur. Denize kıyısı olmadığından ve bulunduğu yükseklikten dolayı sert bir iklime sahiptir. İklimi özetlersek, iç kısımlarda kıtasal, Pamir dağlarında yarı çöl ve kutupsal iklim görülmektedir. Tacikistan vize işlemleri...

13 Mart 2005'te yapılan Tacikistan meclis genel seçimlerinde Demokratik Toplum Partisi % 64,51 oyla birinci gelmiş ve 49 sandalye kazanmıştır. Tacikistan Komünist Partisi % 20,63 oyla ikinci gelmiş ancak sadece 4 milletvekilliği kazanabilmiştir. Laiklik yanlısı İslami Rönesans Partisi % 7,48 oyla 2 milletvekilliği kazanırken, Demokratik Parti, Sosyalist Parti ve Adalet Partisi'nin kurduğu koalisyon da % 7,36 oy almıştır. 1 Mart 2015'te yapılan seçimlerde ise Demokratik Toplum Partisi % 65,4 oyla 51 sandalye kazanırken, sosyalist eğilimli Agrarnaya Partiya (Tarım Partisi) % 11,7 oy oranıyla 5 milletvekili çıkarmıştır. Ekonomik Reform Partisi % 7,5 oyla 3, Sosyalist Parti ise % 5,5 oy oranıyla 1 milletvekilliği kazanmıştır.

Tacikistan vize işlemleri; Vizeye tabi umuma mahsus pasaport hamili vatandaşları vizelerini Ankara’daki Tacikistan Büyükelçiliği ya da Tacikistan’a varışlarında Duşanbe Havaalanı’ndaki Tacikistan Konsolosluklarından alabilirler. Tacikistan umuma mahsus pasaport hamillerine ise, bir aya kadar turistik ziyaretlerde, Ağustos 2007 tarihinden itibaren tek taraflı vize muafiyeti getirilmiştir.

Tacikistan gezilecek yerleri; Uçaktan Duşanbe’de indikten sonra çok uzaklara gitmeyin çünkü gezmeniz gereken şehir tam da sınırları içinde bulunduğunuz şehir. Denize sınırı olmayan, dağlar ve yükseltilerle çevrili Tacikistan’da mutlaka görmeniz gereken yer, ülkenin en gelişmiş şehri aynı zamanda da başkenti olan Duşanbe. Tacikistan ekonomik turların bilgi isteyiniz.

Tacikistan ve Türkiye ilişkileri; Türkiye, 16 Aralık 1991 tarihinde Tacikistan’ın bağımsızlığını tanımış, 29 Ocak 1992 tarihinde diplomatik ilişkiler kurulmuştur. Duşanbe Büyükelçiliğimiz 4 Ağustos 1992 tarihinde, Tacikistan’ın Ankara Büyükelçiliği de 16 Ekim 1995 tarihinde açılmıştır. Büyükelçiliğimiz, Tacikistan’da 1992-1997 yıllarında yaşanan iç savaş sırasında da hizmet vermiştir.

Tacikistan Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Tacikistan Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.