• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Tanzanya Ülke Bilgisi, Seyahat öncesi ülkeyi keşfet

ÜLKE KÜNYESİ

AdıTanzanya Birleşik Cumhuriyeti
BaşkentDarüsselam
CumhurbaşkanıJohn Magufuli
BaşbakanKassim Majaliwa
Resmi DillerSwahili, İngilizce
Yönetim ŞekliBaşkanlık Sistemi
Yüzölçümü947,303 km²
Nüfus56,32 milyon (2018)
Para BirimiTanzanya Şilini (TZS)
Zaman DilimiUTC+3
Telefon Kodu+255
İnternet.tz

Tanzanya ülke bilgisi, Tanzanya, Tanzanya vize işlemleri

Tanzanya ülke bilgisi; Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti (Svahili: Jamhuri ya Muungano wa Tanzania), (önceki adı Tanganika Cumhuriyeti). Afrika'nın orta-doğu bölgesinde yer alan bağımsız ülke. Ülkenin kuzeyinde Kenya ve Uganda, batısında Ruanda, Burundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti, güneyinde Zambiya, Malavi ve Mozambik yer alır. Tanzanya'nın doğusunda ayrıca Hint Okyanusu kıyıları yer almaktadır.

Tanzanya bir üniter cumhuriyet olup, yirmi altı adet mikoa adı verilen bölgeden oluşur. Ülkenin başkanı Kasım 2015 tarihinden beri John Magufuli'dir. 1996'dan beri ülkenin başkenti Dodoma olduğu gibi, meclis başta olmak üzere resmî yapıları barındırır.[2] Ancak bağımsızlık tarihinden 1996 yılına kadar, doğudaki kıyı metropolü olan Darüsselam, ülkenin başkentiydi. Günümüzde Darüsselam, birçok yönetim binasına ve resmî kuruluşa ev sahipliği yapsa da, sadece bir ticaret kenti olma görevini sürdürmektedir. Kent, ayrıca ülkenin en büyük limanına sahip olup, ülkenin denizyolu ulaşımının merkezidir.

Tanzanya ismi, 26 Nisan 1964'da birleşerek Tanzanya'yı oluşturan Tanganika Cumhuriyeti ve Zengibar ülkelerinin ilk hecelerinden esinlenerek verilmiştir. Yıllar boyunca süren başarısız bir Afrika sosyalizmi dönemi geçiren Tanzanya halkı, bu dönem içinde toplu tarlalarda çalışmaları için başka yerlere yerleşmeye zorlandı. Bu dönemin ardından Tanzanya, dünyanın en az gelişmiş ve dış yardıma en çok gereksinim duyan ülkelerden biri haline geldi. 1980'lerin ortalarından beri Tanzanya, aşamalı olarak yeniliklerle tanışmaktadır.

Tanzanya ülke bilgisi ve vizesi; Tanzanya ile ülkemiz arasında 18 Şubat 2010 tarihinde imzalanan “Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri İçin Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” yürürlüğe girmiştir. Bu çerçevede, söz konusu pasaport hamilleri vizesiz, 90 gün süreyle Tanzanya’ya giriş yapabilmektedir. Tanzanya vizesi için sayfamızdan detaylı bilgi edinin.

Tanzanya ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Tanzanya Doğu Afrika’da Hint Okyanusu kıyılarında bulunan, Unesco’nun koruması altındaki dünyadaki en el değmemiş doğal parklarına sahip büyülü bir ülkedir. İnsanoğlunun bulduğu en eski insan kalıntılarına, ilk ayak izlerine bu topraklarda rastlanmıştır (Olduvai Gorge), Atalarımızın çok uzun zaman önce geldiği kutsal topraklardır.

Tanzanya ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Tanzanya’da Ekim 1979’da açılan, ancak bilahare bütçe mülahazaları nedeniyle 1984 yılında kapatılan Darüsselam Büyükelçiliğimizin yeniden açılmasına 13 Ekim 2008 tarihinde karar verilmiş ve anılan Büyükelçiliğimiz 18 Mayıs 2009 tarihinde faaliyetine başlamıştır. Tanzanya’nın Ankara Büyükelçiliği Şubat 2017’de faaliyete geçmiştir.

Tanzanya Ülke Bilgisi, Tanzanya vizesi nasıl alınır? Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vize, Nauru vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vize, Tanzanya Ülke Bilgisi ve vize danışmanınız.