• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Tayland Ülke Bilgisi; Egzotik, Çılgın ve Sınırsız Ülke

ÜLKE KÜNYESİ

AdıTayland Krallığı
BaşkentBangkok
KralMaha Vajiralongkorn
BaşbakanPrayuth Chan-ocha
Resmi DillerTayca
Yönetim ŞekliParlamenter Monarşi
Yüzölçümü513.120 Km²
Nüfus69,43 milyon (2018)
Para BirimiBaht (฿) (THB)
Zaman DilimiUTC+7
Telefon Kodu+66
İnternet.th, .ไทย

Tayland ülke bilgisi, Tayland gezi rehberi ve vize işlemleri...

Tayland ülke bilgisi; Tayland (Tayca: ประเทศไทย), resmi adıyla Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam, Hindiçin yarımadasının orta kısmında bulunan Güneydoğu Asya ülkesi. Sınırları batıda Burma (1.800 km), doğuda Kamboçya (803 km), kuzeyde Laos (1.754 km) ve güneyde Malezya (506 km) ülkeleri bulunmaktadır. Güney kısmında Tayland Körfezi, batı kısmında ise Andaman Denizi yer almaktadır. Tayland 513.120 km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük 51. ülkesidir. Nüfusu ise yaklaşık 67 milyondur ve bu Tayland'ı dünyanın en kalabalık 20. ülkesi yapmaktadır. Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Bangkok'tur.

Etnik Taylandların yanı sıra Çin, Khmer, Laos ve Malay kökenli halklar da Tayland'da yaşamaktadır. Ülkenin resmi dili Taycadır. Nüfusun % 95 lik bir bölümü Budizm dininin Theravada koluna mensuptur. Ayrıca animizm inanışı ve İslâm dîni de yaygındır. Tayland Krallığı Parlamenter Monarşi ile yönetilmektedir. 2016 yılından beri tahtta bulunan Çakri Hanedanı mensubu kral Maha Vajiralongkorn [X.Rama] devlet başkanı ve silahlı kuvvetler başkanı unvanlarına sahiptir.

Tayland vizesi; Tayland’a yönelik bu aşamada herhangi bir seyahat önerisi bulunmamaktadır. Tayland, diplomatik, resmi ve hususi pasaport hamilerine 90 gün, umuma mahsus pasaport hamilerine ise 30 güne kadar vize muafiyeti tanımaktadır. İlgili mevzuat gereği, Tayland’da vize muafiyet sürelerini geçirenler, sürelerini geçirdikleri gün üzerinden  hesaplanarak ceza uygulanır.

Tayland ülke bilgisi ve gezilecek yerleri; Tayland Dolunay Partisi, ucuz Chang birası, nazik Taylandlılar... ve tabi ki de kumsal ve güneş. Güneydoğu Asya’nın incisi Tayland bunları ve çok daha fazlasını vadediyor. Gitmemek olmaz diye düşündüğümüz 10 yeri sizinle paylaşıyoruz, sizin de Tayland’da kendi cennetinizi keşfetmenizde ilham olacağını umuyoruz. Tayland turlar için arayınız.

Tayland ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; 1992 yılından bugüne kadar 165 Tayland vatandaşı Hükümet burslarından yararlanmıştır. 2016-2017 öğretim yılı için 40 Tayland vatandaşına burs tahsis edilmiştir. Türkiye’nin Bangkok Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesinde yaklaşık 2.000 Türk vatandaşının kaydı bulunmaktadır. Türkiye’de ikamet eden 880 Tayland vatandaşı bulunur.

Tayland Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Tayland Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.