• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973 Chat on WhatsApp

Tayvan Ülke Bilgisi, Zeka küpü, çalışkan Tayvan !!!

ÜLKE KÜNYESİ

AdıÇin Cumhuriyeti
BaşkentTaipei
BaşkanTsai Ing-wen
BaşbakanSu Tseng-chang
Resmi DillerStandart Çince
Yönetim ŞekliYarı Başkanlık Sistemi
Yüzölçümü36.193 Km²
Nüfus23,78 milyon (2018)
Para BirimiYeni Tayvan Doları (TWD)
Zaman DilimiUTC+8
Telefon Kodu+886
İnternet.tw

Tayvan ülke bilgisi, Tayvan gezi rehberi ve vize işlemleri...

Tayvan ülke bilgisi; Tayvan ya da resmi adıyla Çin Cumhuriyeti (Basitleştirilmiş Çince: 中华民国; Geleneksel Çince: 中華民國; pinyin: Zhōnghuá Mínguó), Tayvan Adası ile Penghu, Kinmen, Matsu ve bazı diğer adacıklarda yerleşik, pek çok ülke tarafından tanınmayan Doğu Asya ülkesi. 1912'de bugünkü Çin topraklarında kurulan ülke Birleşmiş Milletler kurucu üyesiydi. Tayvan da dahil olmak üzere çevre adaları II. Dünya Savaşı sonrasında sınırları içerisine dâhil etmişti.

1949 yılındaki Çin İç Savaşı'nı Çin Nasyonal Partisi'nin kaybetmesi üzerine ülke Çin Komünist Partisi yönetimine girdi ve komünist parti tarafından Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) kuruldu. Çin Nasyonal Partisi lideri Çan Kay Şek Tayvan adasına kaçtı ve Çin Cumhuriyeti'nin burada devam ettiğini dünyaya ilan etti. 1949 yılındaki bu yeniden kuruluş başta Batılı ülkeler olmak üzere dünya devletlerinin çoğunluğu tarafından kabul gördü.

1971 yılına gelindiğinde değişen dünya dengeleri nedeniyle Çin Cumhuriyeti (Tayvan) Birleşmiş Milletler'den çıkarıldı ve yerine ÇHC dahil edildi. Günümüzde Çin Cumhuriyeti, sadece 23 ülke tarafından tanınmaktadır; ancak birçok ülke gayrıresmi olarak ekonomik ve kültürel ilişkilerde bulunur. Günümüzde Çin ifadesi genellikle Çin Halk Cumhuriyeti'ni ifade etmek için kullanılırken Çin Cumhuriyeti'ne ise Tayvan denmektedir. Bunun yanında Tayvan, uluslararası kuruluşlara Çin Taypesi (Chinese Taipei) adı ile üye olmuştur. Nüfusunun %90'ından fazlası Han Çinlisi olan bu ada Çin ile yoğun ticari ilişkilerde bulunmakla birlikte kıta devleti ile karşılıklı silahlanma durumu da söz konusudur. Tayvan'ın en fazla mal ihraç ettiği ülke ÇHC olmasına rağmen bağımsızlık ve tanınma çabaları ile BM üyeliği istekleri ÇHC'nin veto ve tehditleri ile karşılaşmaktadır.

Tayvan ülke bilgisi ve vizesi; 15 Mayıs 2013 tarihinden itibaren 30 güne kadar ikamet süreli tek girişli vizelerini sınırda almak isteyen umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşlarının Taipei’deki Taoyuan Ulusal Havaalanından giriş yapmaları ve dönüş bileti ibraz etmeleri, vize müracaat formu doldurmaları, iki adet fotoğraf vermeleri ve 24 USD işlem harcı ödeme gerekir.

Tayvan ve gezilecek yerleri; Tayvan, ilk durak Taypey şehri olduğu için gezmeye de bu şehirden başlamanızı tavsiye ediyoruz. Çok geniş bir alana yayılmayan bu şehirde başlıca gezilecek yerlerin başında dünyanın en yüksek ikinci binası olan Taypey 101 geliyor. 520 Metrelik bu bina aynı zamanda Taypey'in simgesi sayılıyor. Tayvan vizesi ve ekonomik turlar için teklif isteyiniz.

Tayvan ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; 1995 yılına kadar dengeli bir biçimde ilerleyen Türkiye ile Tayvan arasındaki dış ticaret rakamları, 1995 sonrasında Türkiye aleyhine bir seyir izlemiştir. Türkiye ile Tayvan arasındaki ilişkiler, 1996 yılından bu yana ticaret hacmi açısından değerlendiğinde, bazen inişler ve çıkışlar gösterse de düzenli sayılabilecek bir gelişme gösterir.

Tayvan Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Tayvan Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.