• BİLGİ İÇİN BİZE ULAŞIN
  • 0533 303 7973

Togo Ülke Bilgisi, Seyahatten önce ülkeyi keşfedin !

ÜLKE KÜNYESİ

AdıTogo Cumhuriyeti
BaşkentLomé
BaşkanFaure Gnassingbé
BaşbakanKomi Sélom Klassou
Resmi DillerFransızca
Yönetim ŞekliCumhuriyet
Yüzölçümü56.785 km²
Nüfus7,889 milyon (2018)
Para BirimiCFA frankı (XOF)
Zaman DilimiUTC+00
Telefon Kodu+228
İnternet.tg

Togo ülke bilgisi, Togo gezi rehberi ve Togo vize işlemleri

Togo ya da resmî adıyla Togo Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Burkina Faso, Benin ve Gana oluşturmakta olup, ülkenin güneyinde Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Lomé'dir. Ülkenin ismi Ewe dilinden gelmektedir. Ewe dilinde Togo kelimesi to (Türkçe: su) ve go (Türkçe: liman) kelimelerinden oluşmaktadır.

Almanya'nın burada kurduğu ilk sömürge düzeninde bölgeyi Togoland ismi verilmiş, buradan da esinlenerek ülkenin tamamına genelinde Togo ismi kullanılmış, bağımsızlık sonrası da bu isim yeni ülkenin ismi olarak da seçilmiştir. Togo sahip olduğu 56.785 km² yüz ölçümü ile Afrika kıtası standartlarına göre küçük bir ülke konumundadır. Ülkenin toplamda sahip olduğu 1.647 km'lik sınırından 664 km'si Benin, 126 km'si Burkina Faso, 877 km'si Gana ile oluşurken, ülkenin ayrıca Atlas Okyanusu'na da 56 km'lik sahil şeridi bulunmaktadır. Togo'da bulunan en yüksek dağ 986 m ile Agou Dağı, en uzun nehri ise 50 km'si deniz taşımacılığına da uygun olan ve kuzey-güney yönünde akan 400 km'lik Mono nehridir.

Togo ülke bilgisi ve vizesi; Togo'ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. Togo girişi vizeleri, Togo'nun kara sınır kapılarında ve Lomé Havaalanı’nda ücreti karşılığında alınabilir. Togo’ya seyahat edecek vatandaşlarımız Togo Fahrî Konsolosluğumuz ile de irtibata geçebileceklerdir. Kolay Togo vizesi için Kolay Vize danışmanımıza sorunuz.

Togo ülke bilgisi ve gezi yerleri; Agbodrafo, Lome’den yarım saat uzaklıkta yer alan küçük bir kasaba. Bu kasaba, önceleri köle ticaretinde önemli nokta olan köle sahili diye adlandırılan Portekiz istasyonu imiş. Agbidrafo’nun, zalim geçmişine ilişkin birçok izler silinmesine rağmen Woold House ziyaret ederseniz bir zamanlar köleleri tutmak için kullanılan zincirleri görme şansınız var.

Togo ülke bilgisi ve Türkiye ilişkileri; Türkiye-Togo ilişkilerinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. İki ülke arasındaki ilişkiler daha ziyade uluslararası toplantılar marjındaki temaslar çerçevesinde yürütülmüştür. Son dönemde ikili ilişkilerin ileri götürülmesine yönelik çalışmalar hızlanmıştır. Togo vatandaşı Dovi Franck Sessou 2006 yılında T.C. Lomé Fahrî Konsolosu olarak atanmıştır. 

Togo Ülke Bilgisi, Bahreyn vizesi, Benin Vizesi, Dubai Turistik Vizesi, Cibuti Vize, Etiyopya Vizesi, Fildişi Sahili Vizesi, Gabon Vizesi, Gine-Bissau Vizesi, Kamboçya Vizesi, Lesotho Vizesi, Ruanda Vizesi, Tanzanya Vizesi, Uganda Vizesi, Umman Vizesi, Zambiya Vizesi, Zimbabve Vizesi, Bahreyn vize, Online vize hizmetleri, Tüm ülke vizeleri, İsveç Vizesi, İsviçre Vizesi, İtalya Vizesi, Macaristan Vizesi, Mısır Vizesi, Norveç Vizesi, Pakistan Vizesi, Polonya Vize, Rusya Vizesi, Togo Ülke Bilgisi ve vizesi danışmanınız.